• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak ustawić DNS w routerze Huawei E5783B-230?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
781 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2021 w Sieci komputerowe, internet przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)

Witam. Na swoim komputerze postawiłem serwer dnsmasq. Adres IP komputera to 192.168.8.100, a routera 192.168.8.1. Serwer dns jest prawidłowo skonfigurowany, ponieważ lokalne domeny są dostępne z innych urządzeń w sieci jeżeli ustawi się w nich DNS na adres komputera.

Chciałbym utworzyć przekierowanie portów z 192.168.8.1:53 na 192.168.8.100:53, aby domeny te były dostępne dla całej sieci bez ręcznego wpisywania DNS w każdym z urządzeń, a w przypadku gdyby serwer był niedostępny, użyć DNS "1.1.1.1". Nie mogę nigdzie w ustawieniach routera znaleźć opcji przekierowania portów na adres bramy, ani zmiany DNS-a. Są takie opcje:

  • Wi-Fi PMF
  • Izolacja punktu dostępu
  • filtr MAC sieci Wi-Fi
  • DHCP
  • zapora
  • filtr adresów IP
  • serwer wirtualny
  • aplikacje specjalne
  • DMZ
  • SIP ALG
  • UPnP
  • NAT
  • filtr nazw domen

Nie rozumiem wielu nich, brakuje mi natomiast takich oczywistych opcji jak: filtrowanie ruchu sieciowego, VPN, proxy, czy właśnie DNS. Albo jest to gdzieś ukryte, albo ten router tego nie obsługuje.

Proszę, pomóżcie.

komentarz 29 marca 2021 przez laiklynn.amaia Obywatel (1,060 p.)
Halo, Panie ADMIN, czemu ukryto moją odpowiedź, a raczej pytanie. Może i pejoratywnie wyrażone, ale privacy jest ważna.
komentarz 29 marca 2021 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
Widziałem, że napisałeś odpowiedź, ale nie zdążyłem przeczytać.
komentarz 29 marca 2021 przez laiklynn.amaia Obywatel (1,060 p.)
:( Padło tam pytanie czy nie boisz się że router tej firmy ładnie wysyła Twoje dane do pewnego państwa w środkowej azji ;) Podejrzewam, że adminowi nie spodobała się zapis fonetyczny zdeformowanej wymowy nazwy firmy ;P Pozdro dla ADMINA
komentarz 29 marca 2021 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
Zawsze można ustawić w komputerze TOR proxy albo VPN i już nie ma co wysyłać. Jeśli cię to interesuje, to nie ja wybierałem ten router. Zresztą równie dobrze może to robić dostawca internetu, więc jego też musiałbym zmienić. A tak na przyszłość, to jaki byś polecał?
komentarz 29 marca 2021 przez laiklynn.amaia Obywatel (1,060 p.)
A to jest bardzo dobre pytanie :D Zwłaszcza, biorąc pod uwagę wątki typu: https://www.reddit.com/r/cybersecurity/comments/hlw2xa/do_tplink_routers_pose_a_threat_to_personal/
komentarz 29 marca 2021 przez laiklynn.amaia Obywatel (1,060 p.)
A takie pytanie z ciekawości: ten dnsmasq chodzi na kąkuterze, który jest cały czas włączony czy ustawiasz jakiś fallback na jakieś googlowe DNSy w razie downtime maszyny?
komentarz 29 marca 2021 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
Komputer jest zazwyczaj włączony 24/d, ale jak nie jest, to przełączam w takiej aplikacji typu firewall. I skrypt w taskerze sobie zrobiłem żeby mi automatycznie przełączało na 1.1.1.1 gdy się odłączy od Wi-Fi i z powrotem jeżeli uda mu się spingować 192.168.8.100.
komentarz 29 marca 2021 przez laiklynn.amaia Obywatel (1,060 p.)
No fajnie, ale załóżmy, że ustawisz adres swojego dnsmasq na routerze. Do routera podłączysz smartfone. Komputer się wyłączy - update, chwilowy zanik napięcia, whatever. Smartfon nie połączy się z internetem przez WIFI -> brak profitu
komentarz 29 marca 2021 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)

Chciałbym utworzyć przekierowanie portów z 192.168.8.1:53 na 192.168.8.100:53, aby domeny te były dostępne dla całej sieci bez ręcznego wpisywania DNS w każdym z urządzeń, a w przypadku gdyby serwer był niedostępny, użyć DNS "1.1.1.1".

komentarz 29 marca 2021 przez laiklynn.amaia Obywatel (1,060 p.)
Naaajs, jest fallback :) My bad xd

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 30 marca 2021 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Jakie DNS są ustawiane domyślnie w sieci powinno być w opcjach DHCP, bo to on informuje stacje końcowe o dostępnych parametrach sieci.

Co masz na myśli, mówiąc dla całej sieci?

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 205 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 183 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 510 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...