• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

RPI4 vs HP DL380

Object Storage Arubacloud
0 głosów
163 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2021 w Sprzęt komputerowy przez essakwadratowa Początkujący (360 p.)
Witam

 Skrypt, który robi dużo zapytań do sieci, a nie wiele używa procesora wydajniej będzie chodził na 4 mikokomputerach np. RPI4 czy na serwerze np. HP DL380 ?

Pozdrawiam Serdecznie
komentarz 19 marca 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Dużo, to znaczy ile? Jakie zapytania? Po prostu odpytujesz jakiś serwer? Czy agregujesz dane po odpytaniu? Za mało informacji.
komentarz 19 marca 2021 przez essakwadratowa Początkujący (360 p.)
Chciałbym, aby robił ich jak najwięcej, trudno powiedzieć ile aktualnie ich jest.

Robię requesty HTTP w celu pobrania pliku HTML. Ten plik html jest analizowany i odpowiednie dane wgrane do bazy danych.
komentarz 19 marca 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Więc tak naprawdę potrzebujesz wszystkiego. CPU do parsowani, RAM do trzymania danych, które parsujesz i port ethernet, który to udźwignie. Na Twoim miejscu poszukałbym testów, które sprawdzają wydajność dla poszczególnych etapów. Abstrahując, że ilość zapytań jest punktem wyjścia.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 19 marca 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Trudno powiedzieć. Chyba jak sam nie sprawdzisz to się nie dowiesz. Nowe ARMy są coraz mocniejsze (dobrym przykładem jest M1 w Apple, który pobił Intela), ale te w Raspberry jeszcze nie są super szybkie. Dobrze, że wybrałeś 4 generacje - jest dużo lepsza (szczególnie Ethernet + więcej RAM).

Jak masz dostęp do HP DL380 to osobiście zmierzyłbym liczbę req/s i później na Raspberry Pi (wystarczy jedna sztuka do testu). Mogę być w błędzie, ale wydaje mi się, że na 4 sztukach Rpi nie otrzymasz cztery razy większej wydajności, choć wiele zależy na ile "skrypt" da się uruchamiać równolegle na wielu rdzeniach.

Jak zrobisz testy, to pochwal się wynikami na forum - z pewnością będzie wiele osób zainteresowanych wynikami.

Tu jest firma która oferuje hosting na malince: https://raspberry-hosting.com/en

Tu są porównania Malina 4 vs Celeron:

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Raspberry

Ale tak jak pisałem wiele zależy od softu (skryptu).

Mozę tu też coś znajdziesz:

https://pimylifeup.com/category/projects/server/

https://fireship.io/lessons/host-website-raspberry-pi/
komentarz 19 marca 2021 przez essakwadratowa Początkujący (360 p.)
Właśnie nie mam dostępu do żadnego z wymienionych urządzeń, posiadam tylko RPI 2.

Nie chodzi mi aby skrypt uruchamiać równolegle na czterech malinach, tylko na każdym osobno, ponieważ skrypt w pliku konfiguracyjnym ma zdefiniowane id użytkownika i planner na głównym serwerze zarządza przydziałem zadań. Sprawdzałem czy takie coś będzie działać i działa, choć jeszcze nie napisałem planner'a tylko ręcznie ustaliłem przydział zadań.

Moim problemem jest duża liczba requestów HTTP i wydaje mi się, że to właśnie one najwięcej zajmują, nawet jeśli ping wynosi 5 ms to daje 200 zapytań na sekundę, a zazwyczaj jest wyższy. Stąd się wzięło moje pytanie czy więcej zapytań na sekundę/minutę zrobią 4 malinki czy może serwer przykładowo DL380?

Skrypt nie wymaga skomplikowanych operacji, wiem to z teorii, ponieważ na aktualny vps'ie z 1 rdzeniem zużywa 2.5% procesora, więc chodzi tylko o ilość requestów na sekundę.
komentarz 19 marca 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
W RPi4 jest już Ethernet Giga, który wyciąga w praktyce około 700-800 Mbps DL / UL. Jak można odpalić oddzielne instancje aplikacji, to wszystko się rozłoży ładnie na malinki. Nie znam tego HP, ale malinki zapewniają dobrą skalowalność, bo przecież zawsze można dokupić kolejną malinkę (serwer oczywiście też, ale tutaj są większe możliwości zmian).

Nie wiem ile kosztuje ten HP, ale malinki przynajmniej zeżrą mniej prądu :)

W Malinkach do ciągłej pracy musisz pamiętać o odpowiednim chłodzeniu (dedykowane radiatory).
komentarz 19 marca 2021 przez essakwadratowa Początkujący (360 p.)
A co w przypadku jeśli serwer ma dwa porty ethernet?
Nie daje mu to większej wydajności?

HP kosztuje ok. 3 razy tyle co jedna RPI4
komentarz 19 marca 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

Trudno nawet zgrubnie oszacować różnicę. Jeśli chodzi o CPU x86, to rdzenie będą dużo szybsze od rdzeni Malinki.

Dwa porty GigaEthernet to jest plus, ale przecież każda malinka ma swój, a będziesz miał n sztuk R.Pi. Weź też pod uwagę pobór prądu jeśli to ma chodzić długotrwale.

BTW. Tu są Malinki w dobrej cenie:

https://allegro.pl/oferta/raspberry-pi-4-model-b-2-gb-ram-10512699534
Raspberry Pi 4 Model B 2 GB RAM - Sklep Komputerowy - Allegro.pl

https://allegro.pl/oferta/minikomputer-rapberry-pi-4-model-b-wifi-4-gb-10519204306
MINIKOMPUTER RAPBERRY PI 4 MODEL B WIFI 4 GB - Sklep Komputerowy - Allegro.pl

 

 

 

 

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 880 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2017 w Sprzęt komputerowy przez zuczekmine Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 107 wizyt
pytanie zadane 18 września 2023 w Sprzęt komputerowy przez I3obaSeK Użytkownik (720 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 275 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2023 w Sprzęt komputerowy przez SanyXon Nowicjusz (150 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...