• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy taka przyszłość czeka programistów?

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
1,308 wizyt
pytanie zadane 14 marca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez KiFi Nowicjusz (150 p.)
Na zajęciach z biznesu elektronicznego miałem teorie na których podstawie wynikało, że programowanie przeniesie się do krajów o najtańszej sile roboczej, a wynagrodzenie i sens pracy w takiej Polsce, czy Europie będzie podobnie opłacalne jak zwykły zawód. Z tej samej teorii wynikało, że JavaScript zglobalizuje języki programowania i stanie się jednym głównym z swoimi frameworkami. Co o tym sądzicie? Czy tak się stanie? Jeśli tak to kiedy i przez jaki jeszcze czas potrwa programistyczne eldorado oraz czy w obliczu takiej przyszłości warto rozwijać się w programowaniu/IT, które rzekomo miało być przyszłością na rynku pracy.
3
komentarz 14 marca 2021 przez niezalogowany
Brzmi jak koniec świata.
komentarz 16 marca 2021 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

@KiFi, JavaScript zglobalizuje języki programowania i stanie się jednym głównym z swoimi frameworkami

Przecież to jakaś sciema. Ja raczej wróżę szybki(no może nie tak szybki)koniec JavaScriptu. Ten język został stworzony do prostych operacji na stronie, a nie do pisania rozbudowanych aplikacji. Zależy jak się będzie rozwijał JS, ale póki co to jest jeden wielki syf. A przyszłość programowania według mnie to jasne i łatwe w użyciu edytory wizualne. Unity już pracuje nad czymś takim i nie tylko oni. Druga rzecz do sztuczna inteligencja. Piszesz wymagania, a kod sam się generuje. I fakt programiści z Azji są o wiele tańsi. Sam korzystałem z usług w Tajlandii i osobiście bardzo polecam.

6 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 15 marca 2021 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
Raczej nie ma na to szans, że wynagrodzenia w sektorze IT spadną do wypłat większości stanowisk. Po pierwsze, wysokie wynagrodzenia w Polsce w IT biorą się stąd, że są to stawki lekko poniżej tego, co jest na Zachodzie. Na Zachodzie jednak pierwszy lepszy pracownik zarabia trochę mniej niż programista. W Polsce pracownik zarabia dużo mniej niż programista. To zarobki w pozostałych branżach są zaniżane. W skrócie mówiąc, to eldorado wynika nie z tego, że programiści zarabiają dużo. Wynika z tego, że społeczeństwo w większości pracuje za marne pieniądze.

Po drugie, część pracy jest oddelegowywana do biedniejszych krajów, co już się dzieje. Ale nie sądzę, by dało się oddelegować całą pracę. Brakuje specjalistów, a tych statystycznie jest więcej w krajach rozwiniętych, choćby przez to, że jest lepszy dostęp do edukacji itp. I nie chodzi tylko o dostęp do kursów online. Zwróć uwagę, że w sieci jest bardzo dużo kursów dla początkujących, ale bardzo mało dla specjalistów. Zachodnie firmy raczej nie dzielą się know-how, bo to tak jakby rozdawać pieniądze za darmo.

Po trzecie, nic nie wskazuje na to, że JavaScript będzie jedynym językiem. Ale jednym z najczęściej używanych to już jest. Natomiast jest za dużo projektów legacy napisanych w innych językach, by wszystko przepisywać na jeden język. Monopol językowy nam nie grozi. Poza tym JavaScript ma też swoje ograniczenia i konkretne przeznaczenie. Może być hype na kredki, ale znajdą się tacy, co i tak będą malować farbami.

Po czwarte, warto się rozwijać w dowolnej dziedzinie, jeśli tylko Cię to kręci. Jeśli będziesz wyspecjalizowany i pokażesz, jak Twoją wiedzę przekuć w wartość biznesową (czyt. pieniądze), to każda firma będzie chciała takiego pracownika. W dodatku Cię chętnie zatrudni za wysoką pensję. Choć gdy dojdziesz do takiego poziomu, to będziesz już raczej myślał nad rozkręceniem własnego biznesu. I to się nie tyczy tylko IT, możesz być np. kozackim stolarzem, czy piekarzem.
komentarz 15 marca 2021 przez KiFi Nowicjusz (150 p.)
Jestem szczęśliwy dostając tak rozbudowane i merytoryczne odpowiedzi jak Twoja
komentarz 15 marca 2021 przez Benek Szeryf (91,010 p.)
Miło mi. To są moje obserwacje, natomiast warto dopuścić myśl, że ktoś może mieć inne zdanie i też poprze je argumentami.
+4 głosów
odpowiedź 14 marca 2021 przez Wiciorny Ekspert (270,150 p.)

Prędzej programistów zastąpią roboty, lub maszyny - teraz już wiele jest takich featcherów, że praktycznie każdy w 5 minut zrobi storne - z automatu, ja mówie oczywiście bardzo upraszając, bo ktoś będzie musiał jakby te maszyny też programować, ale sam fakt, ze idziemy w 100% automatyzacje wszystkiego czego się da, to nigdy nic nie wiadomo, już teraz powstają pewne "zamienniki" programistów. 

a wynagrodzenie i sens pracy w takiej Polsce, czy Europie będzie podobnie opłacalne jak zwykły zawód

sory, ale to jest zawód jak każdy inny i wyróżnia się pracą umysłową, ale nie uważam żeby był gorszy/lepszy od innej pracy np. lekarza. 
Swoją drogą... jeśli juz teraz kierujesz się tylko myślą zarabiania to słabo, ja nawet gdybym zarabiał tyle co na kasie w Lidlu to i tak uwielbiam robić to co robię i wole programowac :) 

komentarz 14 marca 2021 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Dokładnie bez pasji daleko się nie zajdzie. I to się tyczy tak na prawdę wszystkiego co robimy w życiu. Popieram w 100% !
komentarz 15 marca 2021 przez KiFi Nowicjusz (150 p.)

@Wiciorny, Nigdzie nie napisałem, że chciałbym zajmować się tym dla pieniędzy. Ja po prostu mam taką specjalizację na studiach ekonomicznych i zainteresowałem się trochę mogę to powiedzieć "waszym" rynkiem pracy i środowiskiem, a programowanie samo w sobię wydaje się być naprawdę wspaniałym zajęciem, jeśli ktoś lubi masę logicznych zagadek, rozwiązań itp.

+1 głos
odpowiedź 14 marca 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Tak jak pisze @Wiciorny, największym zagrożeniem jest AI, które ma zastąpić programistów w ciągu 5-10 lat :) Zresztą nie tylko programistów, ogólnie wszystkich pracujących "przy biurku". Sztuczna inteligencja więcej zabierze zawodów niż da i to jest problem.

Tu jest fajny artykuł na ten temat (choć podobnych są już dziesiątki):

https://stackoverflow.blog/2020/09/16/neural-networks-could-help-computers-code-themselves-do-we-still-need-human-coders/

Jeden facet z Oreilly już kilka lat temu napisał, że zawód programisty najlepsze lata ma już za sobą :( Smutne to, ale chyba AI pozbawi pracy setki milionów osób.
1
komentarz 14 marca 2021 przez Wiciorny Ekspert (270,150 p.)
tak sobie teraz myślę, że najbezpieczniejsi są rolnicy, o ile faktycznie plony im sprzyjają a z czasem ... przez kryzys - ziemia, i możliwość upraw na własnym polu dopiero będzie w cenie? Wrócimy do korzeni? Kto wie... chyba, że probówka- ale sądze, że probówka to nawet 10-20 lat nie da żeby do takiego stopnia to wprowadzić skoro, aktualnie stek z probówki to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy :D
komentarz 16 marca 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Steki takie drogie?? No no.

Ja się powoli rozglądam za kilku hektarowym polem. Jaki traktor polecacie na taki obszar ? ;) :)

Tak bez jaj, na szczęście są zawody których AI nie zastąpi. Przykładowo fachowców budowlanych. A oni zarabiają podobnie jak w branży IT. Brakuje ich - młodzi wyjechali do UK, a starzy są na emeryturze. Ceny "wykończeniówki" nieruchomości są horendalne, kilka razy wyższe niż 15 lat temu.
komentarz 16 marca 2021 przez Wiciorny Ekspert (270,150 p.)
Przykładowo fachowców budowlanych - hmm, no to ciekawe kogo masz na myśli bo tych co pracują ręcznie okej, tych co analizują - juz zastępują, bo całkowanie - obliczanie maksymalnych możliwych obciążeń, " projektowanie elementów budowy w stosunku do zagrożeń etc, to robi się ;] z pomocą programów AI, okej robi to architekt korzystając z tego, ale ... na razie robi to architekt.
komentarz 16 marca 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Piszę o specjalistach od kładzenia terakoty, glazury, tynkowania, wstawiania drzwi, okien, murowania, od wylewek, instalacji wodnokanalizacyjnych, elektrycznych czy instalacji automatyki inteligentnej. itd.

Inżynierowie od obliczeń wytrzymałościowych (specjaliści MES) tak szybko nie zostaną zastąpieni, ale wcześniej czy później też ich to spotka, skoro pracują na komputerach, a tą pracę właśnie ma przejąć AI.
0 głosów
odpowiedź 14 marca 2021 przez Adam13ak Nowicjusz (200 p.)
Jak dla mnie brzmi legitnie - w sensie - patrząc na to, że jest popyt na pracę, to będzie podaż. Koniec końców krańcowy zysk ekonomiczny będzie dążył 0 - na rynku doskonale konkurencyjnym byłoby 0 oczywiście. Natomiast, IT jest duże - na przykład do Polski wchodzi dopiero UX - na tyle na ile miałem do czynienia z UX to znajomość technologii nie jest przeszkodą.

ps. oczywiście już jest - ale nadal raczkuje
0 głosów
odpowiedź 14 marca 2021 przez niezalogowany

Takie modele traktowałbym z wielką rezerwą ...Często nie biorą pod uwagę wielu zmiennych , czynników losowych ...Myślę że najlepiej się skupić nad tym na co mamy wpływ czyli Nauka i Rozwój i nie denerwować się zbytnio tym na co wpływu nie mamy..Przydało by się również uzbroić się w optymizm ale umiarkowany (bez przesady laugh) Bo wydaje mi się że w ciągu najbliższych 2 może 3 lat będzie znacznie trudniej w branży...Ale też nie ulegajmy złym emocjom bo równie dobrze może stać się zupełnie odwrotnie i czeka Nas wszystkich świetna, świetlana przyszłość w IT czego Wam wszystkim jak i sobie życzę.winkyes

JavaScript <3 :D ;)

0 głosów
odpowiedź 15 marca 2021 przez norbertc Początkujący (410 p.)
Nawet jeśli zostaną wprowadzone jakieś urządzenia zastępujące programistów pojawią się nowe rzeczy o których na razie nie mamy pojęcia, których boty nie będą w stanie zaprogramować i będą potrzebni normalni programiści.
komentarz 16 marca 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
AI się szybciej douczy niż programiści, później już nie będzie niczego dla żywych programistów :) Już są programy AI, które uczą się grania w nowe gry, takie których zasady nie były znane w początkowym procesie uczenia.

Podobne pytania

+2 głosów
4 odpowiedzi 1,347 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 2,105 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 452 wizyt

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...