• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy można zarezerwować miejsce dla drugiego systemu z różnych dysków

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
364 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Adam13ak Nowicjusz (200 p.)
Dzień dobry,

mam problem z dual bootem. Mam laptopa z SSD 250 GB. Ostatnio dołożyłem 480 GB SSD. Na pierwszym jest windows, a na połowie drugiego chciałem postawić elementary. Po instalacji linuxa na tym nowszym dysku bios nie widzi nowego systemu - pewnie jest to związane z kolejnością dysków - nie znalazłem za wiele informacji jak w miarę prosto to obejść, natomiast zastanawiałem się, czy można zarezerwować miejsce dla drugiego systemu z dwóch różnych dysków - np. 30 GB na C i 200 na nowym i czy to ma sens - czy bios "zauważy" dwa systemy, a równocześnie będzie można zapisywać pliki na drugim dysku?

Z góry dziękuję za pomoc

ps. jak coś linux był zainstalowany (raczej) prawidłowo - windows pokazywał, że dostępna jest połowa dysku i są tam pliki obsługiwane przez inny system.
1
komentarz 13 marca 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

nie znalazłem za wiele informacji jak w miarę prosto to obejść

Wejdź w BIOS komputera i ustaw dysk z Linuksem jako startowy. Takie to proste ;)

komentarz 13 marca 2021 przez Adam13ak Nowicjusz (200 p.)
edycja 13 marca 2021 przez Adam13ak
O takiej możliwoście wiem - natomiast myślałem nad innym rozwiązaniem, żeby nie było trzeba każdorazowo tego robić (zawsze jak chce się zmienić system)
komentarz 13 marca 2021 przez wabior Użytkownik (840 p.)

Na Youtube jest film Pana Mirosława Zelenta jak to zrobić:
Desktop Linux obok Windows

komentarz 13 marca 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@Adam13ak, nie rozumiem, jak "każdorazowo to robić"?  Ustawiasz raz i nic już później nie musisz robić. Przy starcie komputera powinien pojawić się GRUB z opcją wyboru systemu, który chcesz uruchomić.

 

komentarz 13 marca 2021 przez Adam13ak Nowicjusz (200 p.)
jak są dwa różne systemy na dwóch różnych dyskach (jeżeli tak, to GRUB mi nie pokazywał elementary i problem jest gdzie indziej)
komentarz 13 marca 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

to GRUB mi nie pokazywał elementary

A co pokazywał?

Sam mam dwa systemy, każdy na oddzielnym dysku (wprawdzie nie laptop) i żadnych problemów nie ma. Ważne, by dysk z Linuksem (i GRUB-em) był ustawiony jako startowy.

 

komentarz 13 marca 2021 przez Adam13ak Nowicjusz (200 p.)
Otwiera się bash GRUB i jak patrzyłem to widzi nawet widzi że jest linux na jednej z partycji ale potem jak zrestartuje to automatycznie jest windows, niezależnie od wyboru pierwszeństwa dysku. Żeby wejsc do GRUBa musze podpiąć pendrive. Podejżewam ze trzeba wskazac GRUBowi żeby rozpoznawał linuxa co próbuje teraz robić
komentarz 13 marca 2021 przez Adam13ak Nowicjusz (200 p.)

Ok, chyba jednak nie poszło tak jak myślałem. Teraz w ogóle nie widać drugiego dysku przy bootwaniu. Dodatkowo nie mogę podpiąć tych 223 GB do E i nie jestem pewny czemu pojawiło się EFI 513 MG. Drugiego systemu nie mogę za bardzo znaleźć xd

1
komentarz 13 marca 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Jeśli to świeża instalacja, to sformatuj dysk tak, by ta partycja NTFS była na końcu, z przodu zostaw jedną na Linuksa. Odłącz, jeśli masz możliwość, dysk z Windowsem i zainstaluj ponownie Elementary.

Ale zanim tak zrobisz, sprawdź jeszcze w BIOS-ie, czy masz włączoną opcję Secure boot. Jeśli jest włączona, wyłącz ją i zobacz, czy coś się zmieniło.

komentarz 13 marca 2021 przez Adam13ak Nowicjusz (200 p.)
Mogę sformatować tylko E. Reszta jest nie do ruszenia.
komentarz 13 marca 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jeśli Elementary może być odpalany z pendrive, to tam powinien być jakiś program do formatowania dysków.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 13 marca 2021 przez wabior Użytkownik (840 p.)

czy można zarezerwować miejsce dla drugiego systemu z dwóch różnych dysków - np. 30 GB na C i 200 na nowym i czy to ma sens

Można tak zrobić, nawet z kilku dysków. Tworzysz przed instalacją macierz RAID 0, która przyśpieszy operacje na dyskach prawie dwukrotnie, czyli system wstanie jeszcze szybciej. Sens ma to wtedy, gdy dasz tyle samo miejsca na obu dyskach, wtedy dane będą się kopiowały do RAM'u równolegle z obu dysków na raz. Płyta główna musi obsługiwać RAID.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 225 wizyt
pytanie zadane 21 maja 2017 w Sprzęt komputerowy przez kon.bed21 Obywatel (1,610 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 360 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Kresmok Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 217 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2020 w Systemy operacyjne, programy przez lubie internet Użytkownik (780 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...