• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z zapytaniem SQL

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
136 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2021 w SQL, bazy danych przez KOMORNIK Nowicjusz (140 p.)

Cześć, mam mały problem z zapytaniem SQL które, wygląda tak
 

SELECT klienci.idklienta, klienci.imie, klienci.nazwisko, auta.marka, auta.model FROM auta, klienci, wypozyczenia WHERE wypozyczenia.idklienta = 4  AND wypozyczenia.idklienta = klienci.idklienta

Postanowiłem zacząć naukę SQL więc odwiedziłem Pana, Mirosława.
Aktualnie skończyłem oglądać 2 odc i wziąłem się za prace domową 
pkt.9
Treść, Jakie auta (marka, model) kiedykolwiek wypożyczyła u nas osoba nr 4?
I wszystko ładnie działa lecz nie wiem dlaczego pokazuje mi aż 10 rekordów a nie tylko 2 z treścią 
jakie auta zostały wypożyczone.

Napisałem to trochę chaotycznie  ale mam nadzieje  że ktoś mi pomoże.
W skrócie mówiąc rekordy które mi się spisują na index.php są dublowane kilka razy.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 3 marca 2021 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Bo zrobiłeś iloczyn kartezjański z _każdym_ autem w tabeli. Nie ma żadnego warunku na ID auta.

A ogólnie, na przyszłość silnie odradzam pisania kilku tabel we FROM, bo to jest mocno nieczytelne i prowadzi do takich błędów jak tutaj. Lepiej JOINuj tabele - wtedy łatwiej pilnować że każdy JOIN ma jakiś ON.

SELECT klienci.idklienta, klienci.imie, klienci.nazwisko, auta.marka, auta.model
FROM wypozyczenia
JOIN klienci ON klienci.idklienta = wypozyczenia.idklienta
JOIN auta ON auta.costam = wypozyczenia.costam // <- o tym warunku zapomniales
WHERE wypozyczenia.idklienta = 4

 

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 627 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2021 w SQL, bazy danych przez Patryk2001 Początkujący (470 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 307 wizyt
pytanie zadane 13 września 2019 w SQL, bazy danych przez Michał_Warmuz Mądrala (5,830 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 198 wizyt
pytanie zadane 19 sierpnia 2017 w SQL, bazy danych przez Melchior Obywatel (1,300 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...