• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Liceum, czy technikum informatyczne?

0 głosów
197 wizyt
pytanie zadane 2 marca w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez Mati49 Obywatel (1,830 p.)
Witam.

Będę za niedługo wybierał szkołę średnią i nie wiem co będzie dla mnie lepsze, liceum o profilu inf-mat-fiz, czy technikum informatyczne.

Chciałbym pracować w przyszłości jako programista aplikacji, lub tworzyć strony internetowe na zlecenie, mam póki co małe doświadczenie w C++, Python, HTML, CSS(te dwa ostatnie języki opisowe znam w bardzo małym stopniu :( ) i jak już wspomniałem, chciałbym iść dalej w tym kierunku, ale nie wiem co ma znaczenie przy rekrutacji do zawodu, czy wystarczy mieć tylko wiedzę potrzebną do wykonywania pracy, czy może też skończone studia. W liceum przeraża mnie trochę rozszerzona fizyka i matematyka, a do technikum zachęca brak chemii na trzecim, czwartym i piątym roku tak samo jak paru innych przedmiotów, których nienawidzę w mniejszym lub większym stopniu, ale zniechęca mnie do niego fakt iż gorzej przygotowuje ono do matury.

Chciałbym poprosić kogoś doświadczonego o radę, z góry dziękuję.
komentarz 2 marca przez lateM Pasjonat (17,820 p.)

A tak na serio, to co roku pojawiają się pytania tego typu - więc jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś, to warto zacząć od przeszukania forum.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 2 marca przez Whiskey_Taster Stary wyjadacz (12,010 p.)
A kij wie tak naprawdę :)
Ogólnie rzecz biorąc, to liceum zdecydowanie lepiej Cię przygotuje do matury. Z doświadczenia wiem, że technikum jest po prostu słabe. Chodziłem przez te cztery lata (jeszcze były gimnazja, staro się czuję) i szczerze powiedziawszy, to tylko dwie osoby z całej klasy były zainteresowane programowaniem, przy czym jedna faktycznie rozumiała różne rzeczy, a o drugiej to szkoda słów. W każdym razie piszę to po to, aby wprost powiedzieć: tam spotkasz przeważnie niski poziom. Do matury dostaniesz przygotowanie raczej słabe. Pamiętam, że ja na lekcji uczyłem się matematyki rozszerzonej samodzielnie, a klasę w tym samym czasie nauczycielka uczyła jak rozwiązywać zadania zamknięte maturalne z podstawy. Tak więc nie trudno się domyślić, że ludzie tam nie mieli ambitnych planów i wobec tego nauczyciele również musieli sobie w jakiś sposób radzić. Zaletą na pewno było to, że łatwo było zdawać te wszystkie pierdoły, więc czasu na realną naukę było sporo.

Tak więc jeśli myślisz o studiach, to najlepiej będzie wybrać liceum, tam dostaniesz lepsze przygotowanie do matury, ale to nie znaczy, że sam nie będziesz musiał zasuwać. Jeśli jednak masz pomysł na naukę i samego siebie, to technikum nie będzie złą opcją z racji tego, że wszystko idzie zrobić "byle jak" i będą zadowoleni. W tym zaoszczędzonym czasie można samemu coś porobić, między innymi uczyć się programowania.

Reasumując: my za Ciebie nie wybierzemy, masz swoje potrzeby i może wiesz tak naprawdę, co jest dla Ciebie lepsze ;)
komentarz 2 marca przez KopfSzmercen Bywalec (2,640 p.)
Podpinam się pod to co kolega powiedział. Mój brat chodził do technikum i mimo że był w teoretycznie najlepszym technikum w mieście i na kierunku z najwyższymi progami do matury został przygotowany bardzo słabo - 80% klasy chciało tylko skończyć i pójść do roboty więc tak na prawdę na matmie nauczyciel interesował się tylko tymi o których się bali że nie zdadzą matury podstawowej bo przecież to słabo wygląda potem jak w szkole są osoby co nie zdały matury. Jeśli chodzi o przedmioty praktyczne to niewiele było inaczej, szczególnie że większość klasy po roku stwierdziła że jednak ten kierunek ich nie interesuje więc też zaniżali poziom. Pewnie da się lepiej trafić ale jeśli myślisz o studiach to też polecałbym liceum. A fizyka i matematyka to dwie najlepsze przyjaciółki podczas pierwszych semestrów na studiach więc ich nie unikniesz :)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 4,241 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 378 wizyt
+4 głosów
5 odpowiedzi 1,182 wizyt

85,852 zapytań

134,629 odpowiedzi

298,887 komentarzy

56,719 pasjonatów

Advent of Code 2021

Top 15 użytkowników

 1. 807p. - rucin93
 2. 806p. - nidomika
 3. 806p. - CC PL
 4. 803p. - Whistleroosh
 5. 761p. - adrian17
 6. 754p. - Michal Drewniak
 7. 751p. - Mikbac
 8. 747p. - Mateusz Bogdan
 9. 686p. - Argeento
 10. 683p. - tokox
 11. 649p. - ScriptyChris
 12. 642p. - s. Dorota Kowalewska
 13. 609p. - Vinox
 14. 601p. - Marcin Harasimowicz
 15. 551p. - TheLukaszNs
Szczegóły i pełne wyniki

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...