• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

TASM źródła nauki

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
201 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2021 w Assembler przez kowaljanok Nowicjusz (170 p.)
Witam wszystkich forumowiczów :)

Mam pytanie odnośnie asemblera. W letnim semestrze na mojej uczelni rozpoczyna się przedmiot na którym będziemy pracować w asemblerze (TASM). Jako że w tym temacie jestem laikiem (jestem na 1 roku studiów) zacząłem szukać do niego jakiś fajnych książek/kursów omawiający temat od podstaw. Książki polecane w literaturze przedmiotu (np. Asembler dla procesorów intel Vademecum Profesjonalisty,Turbo Asembler Biblia Użytkownika,Kowalczyk A. Assembler,Wróbel E. Praktyczny kurs asemblera) są dość stare (np. 2001 rok wydania), więc zacząłem przeszukiwać internet. Niestety jak widzę MASM jest znacznie bardziej popularny.
Tu moje pytanie, czy ktoś poleciłby jakiś kurs/ksiązkę do TASMA, omawiającą temat w miarę od podstaw? Może byc po polsku lub angielsku, chociaż oczywiście łatwiej uczy się w ojczystym :D

Pozdrawiam
komentarz 25 lutego 2021 przez Ptaszor3 Użytkownik (900 p.)
Powiem Ci szczerze, że kiedyś szukałem po całym internecie książek chociażby i do MASM i znalazłem jedną, sprzed jakichś 21 lat. Nie jestem pewien, czy ktokolwiek pisze teraz takie.
komentarz 28 lutego 2021 przez kowaljanok Nowicjusz (170 p.)
Rozumiem :(

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 26 lutego 2021 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Niestety muszę Cię zasmucić. TASM to inaczej Turbo Asembler, język od firmy Bortland. Patrząc na to na jakie procesory był on przeznaczony niestety nie znajdziesz nowych książek o tym. Jest to asembler dla procesorów 8,16 oraz 32 bitowych. Obecnie procesory tego typu nie są już w produkowane. Obecnie nie znajdziesz nic nowego dla TASM dlatego że dziś standard to procesory 64 bitowe, tam wiele operacji wygląda inaczej niż w przypadku 32 bitowców. Jedyne co ci zostaje to uczyć się z materiałów jakie znalazłeś oraz tych dostarczonych przez uczelnię.  Jeżeli chciałbyś ogólnie zrozumieć o co chodzi z procesorem i asemblerem polecam te filmy:

https://www.youtube.com/watch?v=6jSKldt7Eqs

https://www.youtube.com/watch?v=VroEiMOJPm8

Jeśli interesuje cię Asembler to polecam naukę NASM tylko dla procesorów 64 bitowych.
komentarz 28 lutego 2021 przez kowaljanok Nowicjusz (170 p.)
Dzięki za odpowiedź :)

Przejrzę te źródła, zajrzę do książek i zobacze jak mi pójdzie.
komentarz 28 lutego 2021 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Proszę bardzo :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 656 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2019 w Assembler przez Zero Jedynka Początkujący (290 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 209 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,379 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...