• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sieci internetowe w domu długość kabli

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
255 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2021 w Sieci komputerowe, internet przez ErgoProxy Nowicjusz (120 p.)
Cześć,

Mam do Was zapytanie odnośnie ułożenia sieci internetowej w domu. Od razu na wstępie nadmienię, że mieszkam w starej kamienicy, gdzie grubości ścian mają blisko 1m. Także z samą siecią WiFi bywają problemy.

Obecnie mam router/modem z Orange. Długość kabla telefonicznego biegnącego od gniazdka do samego routera wynosi ok. 15m. Technik zakładający sprzęt stwierdził, że przez taką długość sporo się wytraca. To najzwyklejszy kabel telefoniczny. Od modemu do urządzeń biegną trzy kable modemowe CAT5 do telewizora (dł. 1m), do dekodera telewizyjnego (krótki kilkanaście cm) i do komputera (ok. 6-7m).

Teraz moje pytanie. Czy gdybym router przełożył najbliżej gniazdka jak się da i podłączył go pod załóżmy 0,5m kabel telefoniczny a wydłużył tym samym długości kabli CAT5 do urządzeń (wtedy i do komputera, tv i dekodera te modemowy musiałyby mieć po 15m), to wpłynie mi jakoś pozytywnie na jakość przesyłu? Mają one jakąś lepszą przepustowość niż kable telefoniczne?

Drugie pytanie, czy jest sens wymienić je na CAT6?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 19 lutego 2021 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Takie odległości nie powinny mieć wpływu na jakość przesyłanego sygnału. Wymiana na cat6 nie ma sensu, nic nie zyskasz. Jedyna opcja jaką widzę, to słaba jakość kabla telefonicznego. Jego wymiana/skrócenie powinny pomóc.

Ogólnie w czym problem? Być może do dupy są kable Orange poza Twoim mieszkaniem i nic na to nie poradzisz, miedź się degraduje po latach i traci swoje właściwości.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 255 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 271 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 334 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...