• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Spadek wydajności komputera po nawet małym obciążeniu dysku :/

Object Storage Arubacloud
0 głosów
207 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2021 w Systemy operacyjne, programy przez ZielonyWeWszystkim Początkujący (270 p.)
Witam
Jeżeli pisze ten temat 2 raz to proszę o usunięcie a jak w złym dziale to o przeniesienie :)

Sprawa jest prosta i banalna chyba mam stary dosyć komputer z dyskiem HDD 500GB Samsunga 2 rdzeniowym procesorem AMD A4-3300, RAM-em DDR3 od (nie znam jak coś mogę podać podać potem) i kartą graficzną GEFORCE GT 430 (sterownik 396 czy 92 coś takiego). I sprawa jest taka że jak mam na tym komputerze 10 gier od Tomb Raider Legend do Call Of Duty Black OPS 2, to ten komputer drastycznie dostaje że tak powiem cholernego spadku prędkości gdzie zostaje mi na dysku z około 257 GB miejsca bo z 500 GB linux zajmuje jeszcze 80 GB, i to wygląda tak że komputer przy tylu rzeczach zainstalowanych nie dość że ładuje się steam i discord przez 10 min to jeszcze połowę rzeczy nie mogę nawet włączyć przez czas gdy się komputer włącza co jest dziwne bo wszystko z AutoStartu mam wyłączone i włączam tylko wtedy kiedy mi jest potrzebne a po restarcie komputera do stanu początkowego przy zainstalowanej jednej grze i paru programach systemowych to komputer chodzi jak marzenie :/

Może ktoś coś powiedzieć czy to jest wina 2 rdzeniowego procka i dysku HDD gdzie wiem że te talerzówki są już przestarzałe i lepiej kupić SSD
komentarz 12 lutego 2021 przez JAKUBW Nałogowiec (33,470 p.)
Sprawdź czy ci ramu nie brakuje, bo jeżeli tak, to system zacznie korzystać ze swapu czyli ramu na dysku a to znacznie spowalnia komputer. Podczas obciążenia gdy widzisz że komputer zwalnia powinieneś mieć kilkaset megabajtów dostępne a najlepiej ponad gigabajt.
komentarz 12 lutego 2021 przez ZielonyWeWszystkim Początkujący (270 p.)

Właśnie z ramem jest taki problem że tu okej mogę wsadzić 64 GB ale tu jest na 2 sloty DDR3 i mam to 4 GB w jednej kości i wystarczy że np gram i mam przeglądarkę włączoną na jednej karcie to mam 75% ramu zajęte a tylko 35-50 procka :/ 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 12 lutego 2021 przez Szabranigdo Obywatel (1,370 p.)
Przyczyn takiego problemu może być wiele.

Pierwsze dwie operacje do wykonania to sprawdzenie dysku pod kątem fragmentacji oraz analiza na obecność złośliwego oprogramowania. Podejrzewam że przyczyna jest inna ale tak czy inaczej warto wykonać te kroki przed dalszą analizą.

Kolejno za pomocą odpowiedniego, darmowego oprogramowania (nie będę tu żadnego reklamował) powinieneś sprawdzić takie parametry jak:

- błędy dyskowe

- obciążenie pamięci

- obciążenie dysku

- temperatura procesora

Powinieneś (poza błędami dysku) wykonać dwa pomiary:

- po uruchomieniu komputera kiedy jest on najmniej obciążony

- w stresie – tzn kiedy wykazuje takie objawy o jakich pisałeś

Dopiero na podstawie wyników tych pomiarów można dalej cokolwiek wnioskować.

Tak dla pewności można jeszcze sprawdzić czy sterowniki są aktualne, nie występują jakieś konflikty sprzętowe., czy radiator jest czysty, wiatrak się obraca i stan pasty między radiatorem i prockiem.
komentarz 12 lutego 2021 przez ZielonyWeWszystkim Początkujący (270 p.)
Pastę zmieniałem jakieś 2 dni temu w tym jeszcze czyściłem radiator i wszystkie pozostałe wentylatory czyli od zasilacza karty graficznej i tak dalej no po prostu czyściłem cały komputer, a z tego co pokazuje jeden z programów do pomiaru temperatury procka i karty graficznej (dysku tam nie ma) to max temperatura procka to było 42 stopnie a karty graficznej 52 stopnie to nie wiem czy to dużo czy mało bo procek jak i karta jest po podkręceniu co dało bądź co bądź minimalny wzrost wydajności :/ to znaczy szybciej się wszystko ładuje i po prostu nie chodzi on tak wolno dosyć ale no patrząc że mam 4 programy podstawowe zainstalowane i jedną grę to no :/
Co do tych błędów sprawdzę w między czasie jak całą resztę sobie zgram bo mam go po formacie bo już mnie to spowalnianie irytowało ale dzięki za odpowiedź odezwę się jak wszystko sprawdzę :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 162 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2019 w Sprzęt komputerowy przez AdamMaK Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 104 wizyt
pytanie zadane 7 września 2019 w Sprzęt komputerowy przez weats Początkujący (470 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 289 wizyt

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...