• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Szukam lekkiego IDE do nauki programowania Android

VPS Starter Arubacloud
+4 głosów
430 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2021 w Java przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)

Witam. Chciałbym nauczyć się tworzyć aplikacje na Androida, ale w każdym tutorialu który udało mi się znaleźć w internecie pisze "zainstaluj Android Studio". Próbowałem to zrobić, ale zajmuje bardzo dużo miejsca i bardzo obciąża mój komputer. Trudno mi jest znaleźć w internecie alternatywę, a nie sądzę abym do stworzenia prostej aplikacji typu "Hello, world!" potrzebował takiego kombajnu. Dodam, że nauka Androida jest tylko poboczna, głównie uczę się back-endu i używam VS Code.

Zatem szukam lekkiego IDE do Androida. Oto moje wymagania:

  • Działa na Linuxie,
  • Kod pisze się w Javie,
  • Można testować na realnym urządzeniu przez adb

Co do tego ostatniego, to nie wiem czy w ogóle Android (10) obsługuje takie testowanie. Jeżeli nie, to chyba będę musiał zrezygnować z pisania aplikacji. sad

Możecie mi coś polecić? Z góry dziękuję za pomoc.

1
komentarz 5 lutego 2021 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Z tego co wiem to nie ma zbytnio opcji. W internecie piszą, że można użyć Eclipse z dodatkami, ale pewnie nie będzie to tak samo przyjemne i efektywne jak w Android Studio. Osobiście rozważyłbym użycie innego języka i innego IDE.
komentarz 5 lutego 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Tak jak pisze JakSky.

Jeżeli sztywno trzymasz się Javy, to wielu opcji nie ma. A jak możesz olać Javę :) to np. Flutter jest bardzo fajny i działa z dowolnym edytorem, są liczne  wtyczki pod VSC.

https://www.youtube.com/watch?v=OlswAb-CV8k
How to install Flutter in VsCode and run Android Emulator [Full Stack 2020] - YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=5izFFbdHnWY
Setup Flutter and Visual Studio Code In Windows (2021 Updated) - YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=VHhksMa2Ffg
VS Code Extensions Every FLUTTER Developer Should Have + Bonus Theme & Fonts - YouTube
komentarz 5 lutego 2021 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
Hmm nie wiedziałem. Myślałem że jak się pisze na Androida to tylko w Javie, ewent. Kotlin. O Flutter nigdy nie słyszałem, ale spróbuję. A jeszcze takie pytanie, czy użycie innego języka niż Java nie spowoduje że jakieś funkcje Androida będą dla mnie niedostępne, czy nie ma to znaczenia?
komentarz 5 lutego 2021 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
edycja 5 lutego 2021 przez JakSky
Czasami tak może być, że jakiś język czy technologia nie będą wspierały danej funkcji, ale są to raczej wyjątki i prawie zawsze są jakieś obejścia. Możesz wypróbować Xamarin Studio ewentualnie zapoznać się z Blazor Native w obu przypadkach piszesz w języku C#, który jest mocno podobny do Javy. Ewentualnie JavaScript, który jest bardzo popularny.
komentarz 5 lutego 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
No możliwości jest jeszcze więcej: np. Kivy (Python), RubyMotion (Ruby) i w JS/TS: Ionic Framework, Cordova, NativeScript i wiele innych. Są też wynalazki jak Quasar dla użytkowników/developerów frameworka Vue (odpowiednik RN).

W mojej ocenie - z wieloplatformowych - najciekawszy jest Flutter.
komentarz 11 lutego 2021 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
Dziękuję za te wszystkie odpowiedzi. Spróbowałem po raz kolejny z Flutter, i znowu się rozczarowałem, chyba sobie z tym dam spokój. Może powinienem zacząć od natywnych aplikacji Linux. Sądziłem że skoro jest aż tyle aplikacji na Androida to powinno to być proste.
komentarz 12 lutego 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Flutter jest OK, ale trzeba najpierw poznać  język Dart, któy ma sporo wspólnego z JS, C++ i  Java.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2021 przez androidGuy Początkujący (360 p.)
Jeśli chcesz się poważnie wziąć za androida to tylko i wyłącznie android studio albo intellij z doinstalowanym supportem do androida. W inne IDE nie ma sensu się nawet bawić (nikt poważny w czymś innym niż android studio nie pracuje).
komentarz 7 czerwca 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
sprawdź date.
komentarz 7 czerwca 2021 przez androidGuy Początkujący (360 p.)
Wiem wiem, ale może ktoś w przyszłości tu zajrzy :)
komentarz 8 czerwca 2021 przez ITshnyk Obywatel (1,800 p.)

@Wiciorny,

I kto to pisze...

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 804 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 409 wizyt
pytanie zadane 4 października 2015 w C# przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 374 wizyt
pytanie zadane 21 października 2020 w Urządzenia mobilne przez niezalogowany

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...