• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux wykonanie wiekszego obrazu dysku i przywrocenie na mniejszym

Object Storage Arubacloud
0 głosów
74 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Krzysztof Trybuś Mądrala (5,280 p.)

Cześć, pytanie.

Mam zainstalowany KDE Neon z wszystkimi aplikacjami, modyfikacjami wizualnymi itp. rzeczami - system gotowy do użytku. Chcę teraz wykonać obraz systemu, żeby w razie W można było szybko wszystko przywrócić.

We wszystkich poradnikach pisze, iż w celu utworzenia obrazu dysku konieczne jest posiadanie większego lub identycznego nośnika zewnętrznego \ innego dysku - oczywiście chodzi o rozmiar.

Dla przykładu, z tego co zrozumiałem:

- mam dysk 1TB na którym stoi system,

- w celu wykonania obrazu dysku lub jego odtworzenia na inny dysk ten dysk docelowy musi również posiadać 1TB lub więcej, ponieważ jest to obraz: kopia 1:1.

Na początku myślałem, że jak mi stoi system na dysku 1TB i on zajmuje przykładowo 50GB to dam radę odtworzyć ten obraz na dysku 500GB, ale wychodzi na to że tak to nie działa 

W takim razie, jeżeli wykonam obraz nie całego dysku a samych jego partycji i następnie te partycje odtworzę na nowym dysku programem Clonezilla to system odtwarzając same partycje przywróci mi wszystko tzn. programy, zdjęcia itp., bo po prostu zostanie przywrócony cały schemat partycjonowania z zawartością, dobrze myślę?

Pytam, bo nigdy wcześniej sie w ten temat nie zagłębiałem i nie jestem zorientowany - w Windows jak się coś poważnego działo to robiłem reinstall  Teraz chcę mieć obraz i migawki. Uczę się Linuxa i lubię sobie w systemie pogrzebać, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo że rozwalę Pingwinka.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 3 lutego 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Programy ma opcję "resize proportionally" przy operacji restore disk.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 278 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2019 w JavaScript przez kubekszklany Gaduła (3,190 p.)
0 głosów
6 odpowiedzi 3,753 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,541 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...