• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

ASP.NET DbContext - wstrzykiwać czy używać lokalnie z Dispose?

0 głosów
63 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2021 w C# przez dawid2002 Mądrala (5,140 p.)
Witam!

Zastanawiam się nad jedną rzeczą, mianowicie w jaki sposób zapewnić sobie dostęp do DbContext (a w zasadzie do klasy, która dziedziczy po tej klasie)? Czy używać wstrzykiwania np: za pomocą wzorca repozytorium czy tam gdzie po prostu potrzeba tej klasy, tworzyć lokalnie i usuwać za pomocą Dispose()? Gdzieś na innym forum czytałem, że lepiej wstrzykiwać, bo nie trzeba za każdym razem tworzyć na nowo obiektu. A z kolei na stacku widziałem, że ktoś napisałem, że lepiej tworzyć lokalnie, bo gdy jeden obiekt DbContext działa w zakresie całej aplikacji to mogą być jakieś problemy.

Dziękuje za wszelką pomoc!

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 2 lutego 2021 przez Snejki Stary wyjadacz (14,520 p.)
Wydaje mi się, że nie ma czegoś takiego jak wstrzykiwanie za pomocą repository pattern. Repository Pattern i wsztrykiwanie to są dwie różne rzeczy, jednak mogą być ze sobą wykorzystywane, jak np. wstryknięcie Contextu do jednego z repozytoriów.

Co do Contextu, to jestem zdania, że lepiej jest korzystać z Contextu poprzez jego wstrzyknięcie. Spowoduje to, iż domyślnie mamy jeden Context na czas trwania jednego requestu.

Co do użycia Contextu przez using, to wydaje mi się, utrudni on pisanie aplikacji oraz popsuje jakość kodu. Może on też spowodować różnego rodzaju problemy, jak np. problemy ze śledzeniem i edycją encji między dwoma usingami.
komentarz 27 marca 2021 przez dawid2002 Mądrala (5,140 p.)
Przepraszam, że tak późno odpowiadam na tą odpowiedź (dopiero teraz zauważyłem XD), ale jeśli nie wstrzykiwać poprzez repository pattern to jak to zrobić? EF udostępnia jedynie klasę DbContext, więc jeśli utworzę klasę context, która dziedziczy po DbContext to potrzebuje jeszcze jakiegoś interfejsu, aby móc to wstrzykiwać. Problemem w zasadzie nie jest napisanie dodatkowego interfejsu, ale to że interfejs ten musi jeszcze w jakiś sposób udostępniać to co ma DbContext (np: SaveChanges, Find), więc trzeba jeszcze dodatkowo napisać odpowiednie metody, aby mieć dostęp do metod DbContext. W zasadzie to wszystko sprawia, że powstaje nam coś podobnego do repository pattern. Być może się mylę co do tego rozumowania, ale chodzi mi oto jak zrealizować " korzystanie z Contextu poprzez jego wstrzyknięcie " o którym mówiłeś.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 45 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 47 wizyt
pytanie zadane 26 września 2021 w C# przez ShockWave Bywalec (2,320 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 119 wizyt
pytanie zadane 20 sierpnia 2021 w C# przez dawid2002 Mądrala (5,140 p.)

86,448 zapytań

135,207 odpowiedzi

300,348 komentarzy

57,196 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...