• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia informatyczne - MacBook Pro M1

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,698 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2021 w Sprzęt komputerowy przez o.li.e Nowicjusz (150 p.)
edycja 2 lutego 2021 przez o.li.e

Hej, planuję wybrać się na studia informatyczne, a teraz jestem przed kupnem nowego laptopa. Jednym z kandydatów jest MacBook Pro M1 2020 (lub MacBook Pro z wcześniejszych lat z Intelem). Stąd moje pytanie: czy będzie on wystarczający na takie studia? Z programowaniem i tworzeniem stron internetowych zakłam, że nie będzie problemu, lecz co z bardziej zaawansowanymi programami, wymagającymi lepszej jakości grafiki czy też programami, które swoje wersje mają tylko na system Windows (jak np. SolidWorks).


Wiem, że na M1 nie da się pracować na Windowsie przez Boot Camp, więc zostaje tylko wirtualizacja. Czy jest ona na tyle wydajna, że da się bez problemów korzystać z programów z maszyny wirtualnej? (maszyny które mnie interesują to Linux jak i Windows).

Proszę głównie o opinię osób, które posiadają Macbooki wymienione wyżej i studiują aktualnie na kierunkach informatycznych lub byłych studentów.

komentarz 2 lutego 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Jakiego oprogramowania chcesz używać, którego nie ma na maca?
komentarz 2 lutego 2021 przez o.li.e Nowicjusz (150 p.)
Tak jak napisałam w poście, myślę że będę potrzebować Linuxa i Windowsa, tylko chciałam się dowiedzieć w jakim stopniu - czy będzie tego większa część na studiach, czy da się przeżyć bez maksymalnej wydajności tych systemów (ponieważ na tym najnowszym MacBooku możliwa jest tylko wirtualizacja i nie wiem czy ona wystarczy).
komentarz 2 lutego 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Ale po co Ci inne systemy? Nadal nie rozumiem. Skoro na macu możesz uruchomić wszystko co na linuxie i windowsie, to co za różnica?
komentarz 2 lutego 2021 przez o.li.e Nowicjusz (150 p.)
Istnieją programy, które swoje wersje mają tylko na Windowsa (wiem np. o jednym  - SolidWorks, służy do modelowania grafiki w 3D). I dlatego zastanawiam się i pytam czy ktoś używa tego laptopa na studiach informatycznych.
komentarz 2 lutego 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Źle zadane pytanie, powinieneś podać przykładowe oprogramowanie. Używałem maca na 2 roku. Używaliśmy narzędzie od Autocada, stąd moje zdziwienie. Ogólnie, jeżeli uczelnie dostarcza inne oprogramowanie niż SolidWorks, to masz rozwiązanie. Jeżeli nie, to wirtualizacja. Ostatnio słyszałem, że udało się uruchomić jakiegoś linuxa na m1, więc w tej sprawie też są postępy. O ile chcesz applowe rozwiązanie, to nie wiedzę żadnych minusów, zawsze znajdziesz jakiś substytut,
komentarz 2 lutego 2021 przez o.li.e Nowicjusz (150 p.)
Okej, dzięki wielkie za odpowiedź :)
komentarz 2 lutego 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Tyle, że z końcową oceną poczekałbym na kogoś, kto ma Macintosha z M1, bo sam korzystałem z intela.
komentarz 2 lutego 2021 przez o.li.e Nowicjusz (150 p.)
Jasne rozumiem, staram się właśnie zebrać jak najwięcej informacji z różnych źródeł.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 2 lutego 2021 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
wybrane 10 lutego 2021 przez o.li.e
 
Najlepsza
Sam jestem zagorzałym fanem macbooków. Osobiście posiadam macbooka z procesorem intela. Pracuje się na nim świetnie. Jednak jeśli chodzi o studia to zależy. Jeśli idziesz na uczelnię prywatną tam w większości nauka oparta jest o rozwiązania Microsoftu. Nie mówię że tak na wszystkich jest jednak da się zauważyć że uczelnie prywatne mają bardzo dużo przedmiotów takich jak programowanie w języku C#, programowanie komponentowe oparte o C# i WPF, systemy operacyjne tłumaczone na podstawie Windowsa. Owszem część rzeczy da się zrealizować pod kontrolą systemu MacOS jednak nie wszystkie. Możesz programować w C# na komputerach z jabłkiem dzięki Mono jednak nie użyjesz freamworka WPF. Sam miałem taki przypadek że na uczelni był prowadzony przedmiot związany z grafiką komputerową, ja i kilku moich znajomych zgłosiliśmy fakt nie posiadania Windowsa. Prowadzący pozwolił nam na używanie Blendera zamiast 3Ds Max'a jednak to była jego dobra wola. Teoretycznie 99,9 programów z windowsa jest na MacOS lub ma swój odpowiednik jednak jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach. Nie chciałbym cię zniechęcić do zakupu MacBooka, są to świetne i dopracowane komputery jednak uczelnie informatyczne żądzą się swoimi prawami. Przykład od znajomej z jednej znanych Warszawskich uczelni, posiadaczki Macbooka Air 2017 roku. Poszła na informatykę mieli programowanie w języku C prowadzone na programie Visual Studio. Cały przedmiot był prowadzony właśnie o program dla Windowsa, owszem można by to było robić to na Visual Studio Code z odpowiednimi wtyczkami jednak wtedy ty jako student musiałeś sobie radzić sam. Finalnie koleżanka kupiła sobie po leasingowego Della tak by nie odstawać od grupy.
komentarz 2 lutego 2021 przez o.li.e Nowicjusz (150 p.)
Czyli mówisz, że mniejszość programów było niekompatybilnych z Macosem? I dało się to w miarę przeboleć?

Co do studiów to nie biorę pod uwagę prywatnych uczelni, więc ten aspekt mam z głowy, ale zgaduję, że na tych publicznych większość też jest związana z Windowsem.

Takie pytanie co do Macbooka z Intelem - nie dałoby się korzystać z tych programów (jak wymieniłeś np. Blender) na Windowsie zainstalowanym przez Boot Camp na Macu? Próbowałeś może lub testowałeś? Nie jestem jakoś bardzo w temacie, ale wiem, że da się mieć oba systemy na urządzeniu. Wiadomo też, że jest to lepsze rozwiązanie niż maszyna wirtualna.

 Nie chciałabym kupować nowego laptopa, żeby potem na studiach (które zacznę od tego roku w październiku) okazało się, że muszę szukać dodatkowego sprzętu lub wracać do starego, który swoją drogą jest bardzo przestarzały i nie nadaje się do wielu programów. Uważasz, że opłaca się zaryzykować i spróbować? Czy lepiej nie pakować się w to i nie mieć problemów?
komentarz 3 lutego 2021 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Owszem blender jest na mac jak i windowsa jednak 3ds max nie. Dlatego gość nam zmienił z 3ds max na blender. Co do postawienia widnowsa na intel jasne że możesz tylko problemem może być dysk. Windows potrzebuje z 100gb a najtańszy macbook air ma 128gb.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 307 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Karson Obywatel (1,000 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 207 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,532 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Michał Krupa Nowicjusz (180 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...