• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

zachowanie poczty po zakończeniu współpracy z firmą trzecią

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
211 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2021 w Sieci komputerowe, internet przez Marchiew Dyskutant (7,690 p.)
Cześć, ojciec ma stronę internetową na hostingu nazwa.pl postawioną przez firmę X, która mu tę stronę zrobiła oraz założyli mu adres pocztowy, który nie wiem czy jest podpięty pod nich czy nazwa.pl. Chciałby zrezygnować ze strony, domeny i zakończyć współpracę z firmą X, ale boi się że straci adres pocztowy i całą pocztę. Jak to jest w takich sytuacjach? Zależy od umowy jaka jest zawarta z firmą X czy nie trzeba się niczego obawiać? Tłumaczyłem ojcu, że według mnie przy kończeniu współpracy, firma X powinna przekazać wszystkie dane do strony i hostingu jakby chciał zmienić opiekuna, ale jak jest naprawdę? Poczta jest u firmy X czy nazwa.pl? Nie orientuję się w tym, bo nie miałem jeszcze okazji się w to zagłębiać. W skrócie jeszcze raz: zostać lub nie przy nazwa.pl bez strony i domeny ale z pocztą i zrezygnować z firmy X. Cały problem jest z tą pocztą. To ważne żeby została. Dzięki za pomoc.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 1 lutego 2021 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
Bardzo dużo zależy od zawartej umowy. Domena może być utrzymywana przez firmę dla Twojego taty, ale może też być udostępniana. No i jeżeli rezygnuje ze strony i domeny, to automatycznie rezygnuje z poczty - ta przecież utrzymywana jest w danej domenie.

Z mojej perspektywy - rozgadać się z firmą, a następnie zastanawiać się nad hostingiem. Nazwa robi kopie zapasowe poczty i przywrócenie takowej jest możliwe w ciągu 72h - koszt bodajże 150 ziko. Nie wiem jak wygląda eksport poczty, ale zakładam, że  jest możliwy.
komentarz 2 lutego 2021 przez Marchiew Dyskutant (7,690 p.)
No dobrze, czyli poczta (imie.nazwisko@firma-ojca.pl) bez domeny nie ma prawa istnieć. A co z przekazaniem danych do wszystkich paneli administracyjnych przy rozwiązywaniu umowy? Nie powinny one zostać przekazane? Jeśli nie, załóżmy że ojciec kończy współpracę z tą firmą, strona przestaje istnieć, ale sam hosting z pocztą powinien zostać i zostają przekazane ojcu dane logowania do nazwa.pl... czy nie?

EDIT: I wtedy nie płaci się im jako pośrednikowi tylko bezpośrednio nazwa.pl
komentarz 2 lutego 2021 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)

Nie do końca. Jeżeli firma dostarcza dla więcej niż jednego klienta, to oczywiście, że całość będzie unifikowana. Zatem - wszystkie domeny są trzymane z reguły w jednym panelu. 

Przekazanie danych, jakichkolwiek - zależy od umowy. jak jak wspominałem, firma może utrzymywać, ale i udostępniać. Pierwszy sceniariusz jest spoko, ale drugi to dramat - trzeba wykupić domenę. 

Jeśli nie, załóżmy że ojciec kończy współpracę z tą firmą, strona przestaje istnieć, ale sam hosting z pocztą powinien zostać i zostają przekazane ojcu dane logowania do nazwa.pl... czy nie?

Strona nie przestaje istnieć - nie jest po prostu utrzymywana. Firma w drugim scenariuszu może przedłużyć dzierżawę domeny (ma do tego prawo), a w efekcie targować się z Twoim tatą. Jeszcze nie miałem okazji przekazywać żadnemu z klientów ani domeny, ani poczty. Trudno mi zatem powiedzieć, w jaki sposób przebiega taka sprawa. Najlepiej skontaktować się z helpdeskiem i zapytać jak to wygląda u nich. I rzecz jasna przejrzeć umowę.

 

A przy okazji pochwalić się, co z tego wyszło - na rzecz przyszłych pokoleń :D

komentarz 2 lutego 2021 przez Marchiew Dyskutant (7,690 p.)
Dzięki wielkie za pomoc. Kurcze, szkoda... nie będzie łatwo.
komentarz 2 lutego 2021 przez Marchiew Dyskutant (7,690 p.)
Ostatnie pytanie, bo mi się teraz przypomniało. Jak w skrócie wygląda przenoszenie poczty np. z nazwa.pl na home.pl lub linux.pl, żeby miała taki sam adres? Po prostu kasuję ją w starym miejscu, wykupuję domenę w nowym i zakładam tam pocztę o tym samym adresie czy jest to bardziej skomplikowane?
komentarz 2 lutego 2021 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
Oczywiście, że jest bardziej skomplikowane. Niestety nie mam wiedzy na temat i najlepiej szukać u źródła.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 148 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 423 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 92 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...