• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Deep Learning w Swift

Fiszki IT
Fiszki IT
+1 głos
69 wizyt
pytanie zadane 24 stycznia w Algorytmy przez theemperor Użytkownik (710 p.)
Cześć ludziki :) ostatnio natrafiłem na artykuł gdzie mowa o programowaniu modeli uczenia głębokiego w języku swift. Wyczytałem że jest nawet lepszą opcją dla uczenia głębokiego niż sam python, czy to prawda? trochę siedzę w programowaniu ( ogólnie mówiąc ) i wiem że takie porównania zawsze spotkają się z odpowiedzią "to zależy". Moje pytanie jest więc takie czy w ogóle opłaca się uczyć samego swifta dla deep learningu? i czy to będzie kiedyś wykorzystywane produkcyjnie? Jak myślicie?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 24 stycznia przez Tomek Sochacki Ekspert (228,380 p.)
Pytanie zasadnicze - co oznacza, że jest niby lepszy?

Mam do czynienia trochę z tematem ML i przyznam, że jednak najwięcej bibliotek produkcyjnych, artykułów itp. opiera się na pythonie, ewentualnie spotyka się też R, ale króluje raczej python. Jednakże w przypadku ML/DL tak naprawdę jezyk jest najmniej istotny, tutaj ważne są algorytmy i pomysły, a język to tylko narzędzie. Najmocniej w ten temat wkroczył python i wydaje mi się, że nie ma sensu na siłę wybierać czegoś innego tylko dlatego, że ktoś napisał że jest "lepszy"... Bilbioteki w pythonie są rozwijane przez duże społeczności co jest wielkim plusem, pytanie jak to wygląda w swift?
komentarz 24 stycznia przez theemperor Użytkownik (710 p.)
Bardziej chodziło mi sam Deep Learning, python jest już od bardzo dawna. Facet który stworzył swifta pracuje w jeśli się nie mylę Open AI, a tensorflow jest dostosowywany pod swifta. Fakt w pythonie jest bardzo dużo bibliotek jednak nie jest to język stworzony pod prędkość. Z tego co widziałem w swifcie można zaimportować biblioteki z pythona i działać w zasadzie na obu językach jednocześnie wykorzystując zalety obydwu. Gdyby nie był to język wart uwagi to nie było by nad nim prac pod DL prawda?
komentarz 24 stycznia przez Benek Szeryf (87,050 p.)

@Tomek Sochacki,  co tam dłubiesz w ML, jeśli możesz zdradzić? :)

komentarz 25 stycznia przez reaktywny Nałogowiec (25,440 p.)
Ja też jestem ciekaw czym się zajmujecie w ML, bo póki co na forum mało jest informacji na ten temat poza pytaniami "jak zacząć ML?" :)

Jak ktoś ma jakieś ciekawe doświadczenia z ML, to niech się pochwali.
komentarz 25 stycznia przez Tomek Sochacki Ekspert (228,380 p.)
Benek ja mam trochę do czynienia w tym w zakresie szeroko pojętego eCommerce, ale powoli wkracza to na rózne ścieżki, np. coraz częściej ML jest wykorzystywany do pracy z tekstem, analizy, chat booty itp. ale również jest to silnie rozwijane w produkcji, niedawno była fajna konferencja data science summit gdzie wiele firm pokazywało realne projekt, bardzo ciekawe.

Co więcej, powstaje wiele nowych firm specjalizujących się w dostarczaniu rozwiązań ML co jest super, bo jak firma wchodzi z tym od zera u siebie to często jest problem braku doświadczenia u ludzi. Musimy pamiętać, że przy ML największa trudność to dobór i analiza modeli.

A ponad to w wielu firmach, które nawet mogłyby wejść w ML to problemem okazuje się brak albo słaba jakoś danych wejściowych...
komentarz 25 stycznia przez Tomek Sochacki Ekspert (228,380 p.)
a co do swifta to ja nie twierdzę, że to zły wybór, tylko z doświadczenia wiem, że w pracach nad ML badzo często robi się próby podchodzenia do tematu różnymi modelami, różnymi pomysłami i w przypadku pythona mamy 99% pewności, że dany pomysł da się zrelizować jakąś libką MLową... pytanie jak to jest w swift... Przyznam, że nie spotkałem się jeszcze z projektem ML gdzie od razu pierwszy model byłby trafiony ba, nawet nie można czegoś takiego zakładać... bo skąd wiesz że rozwiązanie X jest najlepsze, jak nie sprawdziłeś innych :)
komentarz 26 stycznia przez reaktywny Nałogowiec (25,440 p.)

konferencja data science summit

Fajna sprawa, aczkolwiek dostęp do VOD .....600 zł :)

1
komentarz 26 stycznia przez Tomek Sochacki Ekspert (228,380 p.)
nom, ale nie jest to najwyższa cena jaka jest spotykana przy konferencjach :) ale moim zdaniem konferencja jest na prawdę na wysokim poziomie i cena jest wg mnie ok. Co prawda koszulki są trochę słabej jakości... ale za to dorzucili też jakieś ichnie słabe piwko :)

Ale tak generalnie to polecam tą konferencję i myślę, że za rok też wezmę udział.
komentarz 28 stycznia przez reaktywny Nałogowiec (25,440 p.)
Oczywiście są droższe konferencje (także w PL). Jeśli jest coś ciekawego to warto.

Choć przy tej liczbie materiałów na YT, muszą być bardzo dobre te materiały, żeby były konkurencyjne dla darmowych, ogólnie dostępnych filmów.

Tak czy siak, dzięki za polecenie!
komentarz 28 stycznia przez Tomek Sochacki Ekspert (228,380 p.)
W necie na yt itp większość materiałów dotyczy samych kwestii użycia bibliotek, pythona itp. To ważne ale na takich konferencjach omawiane są realne problemy logiczne i biznesowe w ML plus wiele ciekawych rozmów w kuluarach, choc to bardziej w konfach na miejscu, nie online.

Generalnie wszystko zależy od tego jak patrzysz na takie konferencje, wg mnie 600zl czy nawet wiecej to kasa, na którą trzeba spojrzec przez pryzmat tego co takie prezki i rozmowy moga dac.Ci w Twoich projektach. Przyznam ze z tej konfy wynioslem pare fajnych zagadnien i przypadkow ktore udalo mi sie już wykorzystać w pracy... takze nie zawsze warto patrzec krotkoterminowo na sam koszt konfy.
0 głosów
odpowiedź 24 stycznia przez reaktywny Nałogowiec (25,440 p.)
Z TF w Swift można korzystać dopiero od niedawna. Tensorflow z Swift wykorzystywany jest m.in. w kursie Fast.AI. Spodobał im się ze względu na silne typowanie.

Poza tym, tak jak pisze @Tomek Sochacki, najwięcej aplikacji/bibliotek oraz artykułów/tutków jest w Pythonie.

Myślę, że Python ma tak wysoką popularność w Data Science / AI, że minie wiele lat za nim cokolwiek go wyprze jako głównego gracza z tych zastosowań.
komentarz 24 stycznia przez theemperor Użytkownik (710 p.)
NIe chodzi mi o to czy jeden wyprze drugi czy nie, oczywiście że miną lata bo tak jest ze wszystkim jak chociażby USB. Kilka lat temu wyszło USB typu C i nie od razu wszyscy się na to przestawili a i do tej pory nie wszystko jest z usb c kompatybilne. Takie rzeczy kształtują się latami, skoro python jest używany od 20 lat w ML/DL to z dnia na dzień nikt go przecież nie wyprze. Chyba że stał by się cud i ktoś stworzył by równie prosty język ale tak szybki że C przy nim by leżał i kwiczał XD
komentarz 25 stycznia przez reaktywny Nałogowiec (25,440 p.)
"Szybkość języka" ma w ML raczej nieduże znaczenie, bo obliczenia są oddelegowane na GPU czy TPU i od hardware najwięcej zależy.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 54 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 2,288 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2019 w Python przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 402 wizyt
pytanie zadane 6 kwietnia 2019 w Python przez itamm Nowicjusz (120 p.)
Porady nie od parady
Możesz ukryć, zamknąć lub zmodyfikować swoje pytanie, za pomocą przycisków znajdujących się pod nim. Nie krępuj się poprawić pochopnie opublikowanego pytania czy zamknąć go po uzyskaniu satysfakcjonującej odpowiedzi. Umożliwi to zachowanie porządku na forum.Przyciski pytania

84,702 zapytań

133,503 odpowiedzi

295,887 komentarzy

55,979 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...