• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Maturka- tylko z czego?

Fiszki IT
Fiszki IT
0 głosów
97 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez Yanni Nowicjusz (170 p.)
Hej

Jestem w drugiej klasie liceum na kierunku mat-geo. Od jakiegoś czasu zmieniły mi się poglądy na temat tego co chcę robić w życiu. Zdecydowałem się iść na studia informatyczne, i tu pojawia się problem, a mianowicie maturę będę zdawał z matematyki pod.+ roz. polskiego pod. angielskiego pod. + roz. Z czego ostatnio patrzyłem na wymaganie na uczelnie, jedne z tych lepszych UW, PW, AGH, PG - tylko na AGH nie jest wymagany przedmiot dodatkowy. Zastanawiam się właśnie z czego napisać maturę jeszcze, z informatyki czy z fizyki. Podobno informatyka łatwiejsza ale uczelnie nie biorą jej tak poważnie tak jak fizyki. Jestem w obu przedmiotach zielony. Mam ponad 15 miesięcy i nie wiem od jakiego przedmiotu zacząć ani od czego. Są szanse że z samodzielną nauką będę w stanie napisać ~ >80% z fizyki? Polecacie jakieś książki, materiały które pomogą się samemu przygotować na taki wynik bez korepetycji? Szkołę mam słabą przynajmniej tak mi się wydaje, z materiałem z matematyki jesteśmy pół książki do tyłu więc uczę się jej sam. Mój pierwszy arkusz z matmy pod. napisałem na 81% więc moim zdaniem jeżeli tak dalej pójdzie będę mógł  zdać pod. i roz. ~ 90%.  Jak zapatrywać się na tą sprawę fizyka czy informatyka? Teoretycznie myślę że informatyki mógłbym się nauczyć na dobry wynik ale chyba wolałbym fizykę tylko nie wiem czy dam radę. Opinia i rada mile widziana <3

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 21 stycznia przez Whiskey_Taster Stary wyjadacz (11,440 p.)
wybrane 5 lutego przez Yanni
 
Najlepsza
Klasyka ;)
Po pierwsze - jak chcesz zdać rozszerzenie z matematyki na 90%, to podstawę musisz na ~100%. Nie, że taki jest wymóg, ale takie chęci implikują jeden z najwyższych wyników z podstawy, bo materiał na podstawę jest nie dość, że banalny, to w dodatku ucząc się na rozszerzenie opanujesz znacznie więcej. I to jest dobry wybór, który wręcz musisz przycisnąć.

Po drugie - wybór jest prosty: informatyka. Ja wiem, że fizyka jest trudniejszym przedmiotem i ciekawym samym w sobie, w dodatku mało osób zdaje dobrze fizykę rozszerzoną, więc wizja zdania bardzo dobrze matury z fizyki jest kusząca. Ale jest jedno "ale" - zwykle punkty liczą się jednakowo za fizykę oraz informatykę. Nie wiem, skąd wytrzasnąłeś stwierdzenie, że "uczelnie nie biorą jej tak poważnie jak fizyki", ponieważ punktacja jest jasno określona i nikt nie patrzy na to, co zdawałeś, a ile masz punktów. Tylko to się liczy.
Ogółem rzecz biorąc informatyka jest prostsza w nauce, łatwiej z niej zdobyć 80% niż 80% z fizyki. Tak więc bezpieczniejszą opcją jest nauka informatyki, zwłaszcza, że jak sam wspomniałeś, Twoja szkoła nie jest wybitna, więc większość rzeczy będziesz musiał robić sam. W dodatku musisz jeszcze uczyć się rozszerzonej matematyki, a to sprawia, że dniami będziesz przerabiać duże ilości zadań, więc wątpię, byś znalazł drugie tyle (albo i więcej) czasu na fizykę.

Tak więc podsumowując - informatyka tak, fizyka lepiej nie. Oczywiście to tylko moja opinia.
komentarz 21 stycznia przez Tomek Sochacki Ekspert (228,380 p.)

Tak więc podsumowując - informatyka tak, fizyka lepiej nie. Oczywiście to tylko moja opinia.

a tak z ciekawości... ja co prawda zdawałem maturę ładne lata temu, byłem pierwszym rocznikiem z tzw. "nową maturą" ale pamiętam, że dobrą opcją było wzięcie wszystkich przedmiotów jako rozszerzone, pisało się podstawę i potem szło na rozszerzone, w najgorszym wypadku miało się wynik z podstawy X%, a rozszerzenia 0% co i tak nic nie zmieniało bo do zdania ważna była podstawa. Dzięki temu sporo osob z mojego rocznika nabiło sobie trochę punktów tą rozszerzoną nawet jeśli zdali ją tylko na 20-30%. Teraz to tak nie wygląda?

komentarz 21 stycznia przez Whiskey_Taster Stary wyjadacz (11,440 p.)
Nic się w tej kwestii nie zmieniło. Można tak zrobić i dalej dużo osób tak robi, tylko jest jedno "ale". Mianowicie zwykle na kierunek informatyczny fizyka oraz informatyka są wymienne, to jest liczy się lepszy wynik :)
A lepszy wynik łatwiej zdobyć na informatyce.
komentarz 21 stycznia przez JakSky Stary wyjadacz (13,960 p.)
Obecnie przedmiot dodatkowy będzie obowiązkowy. Więc jak nie zdasz to oblewasz maturę. Zmiany chyba za dwa lata chyba wchodzą.
komentarz 21 stycznia przez Yanni Nowicjusz (170 p.)

@Whiskey_Taste

Dzięki za podpowiedź chyba tak właśnie zrobię.  Możesz polecić jakieś książki, materiały? Osobiście nie mam kompletnego pojęcia od czego zacząć. 

 

komentarz 21 stycznia przez Whiskey_Taster Stary wyjadacz (11,440 p.)

Z tym to już trochę mam problem, bo maturę pisałem prawie trzy lata temu, plus przygotowywałem się samodzielnie, głównie z arkuszy maturalnych. Przy czym ja zacząłem dużo później, to jest na kilka miesięcy przed maturą. 

W każdym razie. Z tego co się orientuję, to z matematyki dobre będą wszelkie zbiory Kiełbasy, ale także po prostu arkusze maturalne, których jest od groma. Oczywiście najlepsza opcja to korepetytor, ale czasy mamy nie takie, więc ja na Twoim miejscu poszukałbym informacji na różnych forach, albo wprost się podpytał na jakimś forum. Na przykład TUTAJ jest całkiem przystępne forum, jest jeszcze INNE, trochę bardziej akademickie. 

Co do informatyki, to niestety, ale tutaj nie wiem. Może zadaj pytanie na tym forum w innym wątku o to. Albo poszukaj w internecie, ponieważ ciężko mi coś w tej kwestii doradzić. 

komentarz 21 stycznia przez Yanni Nowicjusz (170 p.)
Podstawy przerobiłem na stronie matemaksa. Jak zapatrujesz się na jego kursy? Do zbiorków Kiełbasy zajrzę napewno.

Dzięki wielkie za pomoc!

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 192 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 127 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 367 wizyt
Porady nie od parady
Forum posiada swój własny serwer Discord, dzięki któremu będziesz mógł po prostu pogadać z innymi Pasjonatami lub zapytać o jakiś problem. Podstrona z chatem znajduje się w menu pod ikoną człowieka w dymku.IRC

84,745 zapytań

133,550 odpowiedzi

295,964 komentarzy

56,007 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...