• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Poczucie estetyki

Object Storage Arubacloud
0 głosów
481 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2021 w Grafika i multimedia przez Kaerv Użytkownik (500 p.)
Witajcie. Ostatnio coraz bardzo zaczyna mi przeszkadzać moja nieumiejętność w zakresie designu.

Programowania co nieco pojąłem i ogarniam się w tym troszeczkę, ale podczas tworzenia stron mam problemy ze stworzeniem estetycznego i ładnie wyglądającego layoutu.

Zna ktoś może jakiś fajny sposób "wyuczenia się" dobrego gustu w zakresie stron internetowych? Tak, żebym umiał zaprojektować i napisać ładną i schludną stronę?

Dodam tylko, że potrafię odróżnić ładną stronę od brzydkiej, ale kiedy próbuję np. zainspirować się tym co mi się podoba, to wychodzi to nieładnie. Gdzieś jest za duży odstęp, to gdzieś indziej kolory nie takie i wiele innych takich drobnostek, które ostatecznie sprawiają, że strona wygląda niefajnie.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 19 stycznia 2021 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Też długo miałem z tym problem, po prostu rób strony, patrz na to jak wyglądają strony w różnych frameworkach cssowych (bulma, vuetify), patrz jak wyglądają aplikacje google'a (material design) i tyle, czytaj jakie są dobre praktyki w UI, po jakimś czasie moje wyczucie stylu się poprawiło
1
komentarz 19 stycznia 2021 przez Kaerv Użytkownik (500 p.)

Dzięki za wskazówkę angel

1
komentarz 19 stycznia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

@Milesq, też miałem problem, dlatego zostałem backendowcem, a moje :D front-endowe umiejętności ograniczam do konfiguracji serwera, drobnego fixu :Dz komponentami 

+2 głosów
odpowiedź 19 stycznia 2021 przez niezalogowany
komentarz 20 stycznia 2021 przez KopfSzmercen Bywalec (2,870 p.)
Gary jest wspaniały :) Od siebie na start mogę polecić ten filmik. On pokrywa takie podstawy podstaw designu, co u mnie osobiście bardzo pomogło.

https://www.youtube.com/watch?v=0JCUH5daCCE
komentarz 20 stycznia 2021 przez Kaerv Użytkownik (500 p.)

Dzięki bardzo heart

komentarz 20 stycznia 2021 przez niezalogowany

smiley nie ma za co !

Cała przyjemność po mojej stronie !wink

Zwróć uwagę na Linki są tam naprawdę kosmiczne rzeczy ....enlightened

+1 głos
odpowiedź 19 stycznia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Polecam magazyny dla webmasterów. np. Web Designer edycja UK.
komentarz 19 stycznia 2021 przez Kaerv Użytkownik (500 p.)
Sprawdzę to. Dzięki :)
komentarz 13 lutego 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Jeszcze jest ciekawa pozycja:

The UX Book: Agile UX Design for a Quality User Experience, 2nd Edition
+1 głos
odpowiedź 12 lutego 2021 przez pb96j Nowicjusz (190 p.)

prowadzę zajęcia z projektowania graficznego, więc myślę, że będę w stanie co nieco podpowiedzieć ;)

polecam raczej systematyczne podejście do projektowania, tzn. gridy i określenie wcześniej tego, co chcesz zrobić. jeśli siadasz najpierw do edytora graficznego i próbujesz coś w nim zrobić, to rezultaty w najlepszym razie będą wtórne (aczkolwiek akceptowalne we własnej ocenie).

siatki projektowe (te gridy właśnie) pomagają zaplanować rozsądnie kompozycję projektu a zaplanowanie najpierw tego, co i jak chcesz wyróżnić zapewni porządek i ład "optycznie" (kolorystyka itd.). mówiąc o zaplanowaniu "wyróżniania" myślę o tym, żeby odpowiedzieć sobie na pytania: 

  • co mój użytkownik powinien zauważyć jako pierwsze?
  • po co użytkownik wchodzi na daną witrynę / podstronę?
  • w jaki sposób można przyśpieszyć realizację celu użytkownika LUB
  • jakie znam inne rozwiązania analogicznego problemu?

takie przyczynowo-skutkowe podejście do projektowania powoduje, że praca sama staje się czytelna i na ogół "wygląd" powstaje sam. polecam nie robić osobnego etapu "upiększania", bo to zawsze prowadzi do głupot. dobry design jest dobry, a nie upiększony ornamentami. 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 219 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2020 w Grafika i multimedia przez Konrad Polit Początkujący (410 p.)
+3 głosów
5 odpowiedzi 408 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2017 w HTML i CSS przez agit45 Obywatel (1,110 p.)
+2 głosów
5 odpowiedzi 984 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,540 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...