• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Podstawy bash

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
316 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2021 w Inne języki przez njjctzrjmn Nowicjusz (120 p.)
edycja 18 stycznia 2021 przez njjctzrjmn

Cześć,. mam pytanie z podstaw bash. Takich skrajnych podstaw ale nie jestem pewien czy czegoś nie przeoczyłem. Zadanie mam takie: Napisać skrypt, który robi plki1 i plik2, robi folder Dokumenty/Z2/folder2, kopiuje plik1 do folder2,  przenosi plik2 do folder2. 

Napisałem coś takiego: 

~$ touch plik1
~$ touch plik2
~$ mkdir Dokumenty
~$ cd Dokumenty/
~/Dokumenty$ mkdir Z2
~/Dokumenty$ cd Z2
~/Dokumenty/Z2$ mkdir Folder2
~/Dokumenty/Z2$ cd
~$ cp plik1 Folder2
~$ mv plik1 Folder2

Ma to sens?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 18 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
Nie. Utworzyłeś trzy oddzielne foldery, zamiast folderu z podfolderem,  w którym jest podfolder. Ścieżki!
komentarz 18 stycznia 2021 przez njjctzrjmn Nowicjusz (120 p.)
Ok, dzięki za podpowiedź. A teraz jest dobrze?
komentarz 18 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
edycja 18 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin
A działa? Wg mnie nie. Dla polecenia cp plik1 Folder2 dostaniesz błąd, ponieważ jesteś w folderze Z2 i próbujesz skopiować plik1, którego tam nie ma.

Utwórz całą strukturę folderów jednym poleceniem mkdir, a potem kopiuj/przenoś z użyciem ścieżek.
komentarz 18 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)

@njjctzrjmn, Jak nie masz pod ręką Linuxa, to spróbuj w terminalu online, np. tu

komentarz 18 stycznia 2021 przez njjctzrjmn Nowicjusz (120 p.)
Działa mi do momentu tworzenia katalogów. Problem mam z tym żeby skopiować plik1 bezpośrednio do Folder2. Jak próbuję, nie będąc w żadnym katalogu, skopiować albo przenieść plik1 do Folder2 to wyskakuje błąd. Musiałbym przenieść plik1 najpierw do Dokumenty, potem do Z2 i dopiero na końcu do Folder2. A nie mam pojęcia jak to zrobić bezpośrednio.
komentarz 19 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
1. Musisz wiedzieć, gdzie jesteś w drzewie katalogów.

2. Odpowiednio do punktu 1 dostosować ścieżkę podczas kopiowania/przenoszenia..
komentarz 19 stycznia 2021 przez njjctzrjmn Nowicjusz (120 p.)
A możesz dać jakąś wskazówkę jak to zrobić? Bo próbowałem nie będąc w żadnym katalogu - tam gdzie jest plik1 - kopiować ale pomimo tego, że nie pojawia się żaden błąd to jak wejdę do Folder2 to nic tam nie mogę znaleźć (komendą ls)
komentarz 20 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)

Np. Jesteś na Desktopie. Masz na nim plik plik1. Jest tam także katalog Dok, a w nim katalog Obrazki. Kopiujesz

cp plik1 Dok/Obrazki

 

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 397 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2021 w Inne języki przez ProjectMat30 Początkujący (320 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 222 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2020 w Inne języki przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 471 wizyt
pytanie zadane 18 października 2019 w Inne języki przez Adamskeys Nowicjusz (160 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...