• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Arch bootuje czasami

Object Storage Arubacloud
0 głosów
300 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2021 w Systemy operacyjne, programy przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
Witam, zainstalowałem archa z tego instalatora devmasters.pl/archinstaller, i prawdopodobnie po aktualizacji kernela arch bootuje tylko czasami, myślałem że po sudo pacman -S linux linux-headers wszystko sie naprawi a jednak nie, z góry dziękuje za pomoc
komentarz 17 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
Cześć,

jak długi okres czasu Arch działał Ci dobrze? Czy po instalacji od razu zrobiłeś update'a i przestał Ci system działać? Podczas aktualizacji pojawiały się jakieś błędy? Jaki program rozruchowy używasz?

Pozdrawiam,

Nelson
komentarz 17 stycznia 2021 przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
używam GRUBA, najprawdopoobnie po aktualizacji kernela pojawiły sie błędy, zwykle działała opcja fallback initramfs ale ja bym chciał normalnie a nie ratunkowo.

pozdrawiam lubie internet (albo edzio jak wolisz)

a i nie było żadnych błędów
komentarz 17 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
Jak wyglądają te sytuacje, kiedy Ci się nie udaje uruchomić systemu - ile razy musisz zrobić reset komputera, by system udało się załadować, jakie komunikaty pojawiają się gdy nie uda się systemu załadować?
komentarz 17 stycznia 2021 przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
średnio odpala za 2-3 razem a jak sie nie udaje to po prostu w lewym górnym miga takie coś _

a jak sie już uda to na pół sekundy pojawia sie okno gaśnie i dopiero sie pojawia na stałe.
komentarz 17 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
Jak długo masz zainstalowany ten system i jak długo masz te problemy?
komentarz 17 stycznia 2021 przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
mam archa od 7 dni i problemy są od około 5 dni od aktualizacji kernela z 5.10.6 na 5.10.7
komentarz 17 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Sprawdź logi jakie powstają podczas rozruchu systemu:

journalctl -b

 

komentarz 17 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

nie mam uprawnień do otwarcia tego pliku - taki mam komunikat. Udostępnisz to dla wszystkich albo wrzucisz to na dpaste https://dpaste.com/?

komentarz 17 stycznia 2021 przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
komentarz 17 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Wrzuciłbyś jeszcze najnowszy log z Xorg (/var/log/Xorg.<numer>.log)

komentarz 17 stycznia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Może niech edzio wrzuci logi z journalctl -bX -p4, gdzie X  to numer boota, który się zawiesił (np. -1 poprzedni rozruch, journalctl --list-boots listuje dostępne logi).

 

Dlaczego Arch, a nie Manjaro?

komentarz 17 stycznia 2021 przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
arch, dlatego że kolega mnie namówił a ja chciałem żeby mmi zrobił skrypcik do instalacji a on zrobił devmasters.pl/arcinstaller.

tu journalctl: https://pastebin.pl/view/610ae6f8

tu xorg: https://pastebin.pl/view/b478eda0
komentarz 17 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Jeszcze jedna sprawa zawiązana z instalatorami. Generalnie w przypadku Archa, instalatory zazwyczaj nie sprawdzają się. Sam używam Archa i do instalacji korzystałem z dokumentacji ze strony projektu. Trafiłem na pewne trudności ale nie były one nie do pokonania, a przy okazji dużo można się nauczyć (oczywiście przy usuwaniu tego błędu też można się dużo nauczyć). Także spróbuj zainstalować ten system z użyciem oficjalnej dokumentacji.

Pozdrawiam,

Nelson

komentarz 17 stycznia 2021 przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
nie będe sie w to bawił, jak sie pogorszy to najwyżej przejde na manjaro
komentarz 18 stycznia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Jeśli masz możliwość, powróć do poprzedniej działającej wersji jądra (skoro system działa, to nie ma sensu co chwilę update'ować jądra, szczególnie że są to repozytoria rolling release, gdzie wszystko się może zdarzyć).

arch, dlatego że kolega mnie namówił

To niech teraz kolega ogarnie ten bajzel, jak jest taki pr0 Arch maniak ;)

komentarz 18 stycznia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Dajcie już spokój z tym kernelem. To nie jest wina kernela bo ten kernel jest w stabilnej gałęzi i nikt na świecie nie zgłaszał żadnych błędów. Bądźcie poważni.
komentarz 18 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
też tak myślę, że to nie jest kwestia kernela. Podczas tej aktualizacji nie tylko kernel był aktualizowany ale też inne rzeczy.

Przeglądając logi widać, że wyskakuje FatalError przy uruchomianiu Xorg, i są też problemy z usługą lightdm. Wrzuciłbyś jeszcze pełne logi z ostatniego nieudanego uruchomienia?
komentarz 18 stycznia 2021 przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
właśnie też mi sie wydaje że to coś z grafiką, gdzie te logi moge znaleźć?
komentarz 18 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Logi możesz sprawdzić z poleceniem:

journalctl --list-boot

Pojawi się lista, w pierwszej kolumnie znajdziesz liczbę porządkową - im bardziej ujemna liczba tym dawniej odbyło się bootowanie. Parę kolumn dalej znajdziesz datę, godzinę, itp.

Jak pamiętasz, które bootowania się nie powiodły to możesz wyciągnąć te logi wpisując komendę:

journalctl -b -20

20 oznacza, że to są logi z uruchomienia, które odbyło się 20 uruchomień temu.

Jeżeli nie pamiętasz, nie możesz ustalić, które logi pochodzą z nieudanego załączenia, to poprostu uruchom ponownie komputer (tym razem licząc na niepowodzenie) i kolejnym razem kiedy komputer się poprawnie uruchomi to wyciągniesz te logi poleceniem:

journalctl -b -1

Pozdrawiam,

Nelson

komentarz 18 stycznia 2021 przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
ten sie nie powiódł: https://pastebin.pl/view/f831f41d
komentarz 19 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

dzieki, sprawdz jakie masz zaleznosci dla programu lightdm i czy masz pakiet: accountsservice.

pactree lightdm

 

komentarz 19 stycznia 2021 przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
komentarz 19 stycznia 2021 przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
ale chyba zreinstaluje go i już
komentarz 19 stycznia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Zainstaluj normalnie wg Archwiki bo Twoje problemy biorą się na 99% z użycia jakiegoś dziwnego instalatora który nie jest dedykowany do Archa. A jak nie jesteś w stanie sam zainstalować to weź lepiej Manjaro.
komentarz 19 stycznia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@lubie internet,  możesz jeszcze przejrzeć logi lightdm w /var/log/lightdm/ Pliki .log mogą być puste, jeśli wszystko poszło OK, dlatego zajrzyj do archiwów.

komentarz 19 stycznia 2021 przez lubie internet Użytkownik (780 p.)
już jest inny problem, wziąłem manjaro wywaliłem archa i jak zbootuje manjaro to sie kolory rozjeżdżają zupełnie, za 2-3 razem jest ok dopiero
komentarz 19 stycznia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Coś mi się wydaje, że na Ubuntu (lub pochodnej dystrybucji) się skończy :P
komentarz 19 stycznia 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
A mi się wydaje że sprzęt do wymiany

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 3,297 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 5,313 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 3,337 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...