• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Boję się ponownie otworzyć wiadomość od nieznanej osoby i o swoje dane, czy to kolejna pułapka hakerska?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
183 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2021 w Bezpieczeństwo, hacking przez Anku Początkujący (320 p.)

Witam, niedawno wstawilem post o prawdopodobnie wlamaniu przez kogoś na moje urządzenie (tablet) ktory udostepniam: "A więc tak, napisał do mnie gość którego widziałem na jednym serwerze discord ale nigdy z nim nie rozmawiałem, jest to najprawdopobniej kolega moich kolegow z discorda. Napisał do mnie na prywatnej wiadomości po czym kliknąłem na nią i nie było tam żadnej wiadomości (prawdopodobnie ją usunął), byłem wtedy na tablecie. Po wyjściu z discorda kliknąłem przycisk do aplikacji w tle aby usunąc tam youtuba bo sobie oglądalem filmiki i chcialem sie polozyc spac, w aplikacjach w tle zauwazylem Aparat ale byc moze go przypadkowo kliknąlem. Dzien pozniej po 40min uzytkowaniu tabletu zauwazylem w aplikacjach w tle Galerie ale równiez mogl to byc poprostu przypadek klikniecia na galerie ale raczej wątpie. Chciałbym również wspomnieć, że bardzo rzadko korzystam z Galerii i Aparatu i akurat dziwnym trafem zadziało sie to po otwarciu wiadomości której nie było od tamtego gościa." 

Dzisiaj sytuacja się powtórzyła:  ,otworzyć wiadomość ponownie? Co robić boję się o swoje dane.

komentarz 16 stycznia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
jak przeglądam twoje pytania, to stwierdzam, że internet nie jest jeszcze dla Ciebie dobrym miejscem, odpuść sobie lub nie korzystaj z czegoś, przed czym masz obawy
komentarz 17 stycznia 2021 przez MsMaciek123 Pasjonat (24,760 p.)

@Anku,  Opcji masz wiele, możesz go zablokować na discordzie, zresetować tablet do ustawień domyślnych, możesz utworzyć nowe konto a stare usunąć, wtedy raczej cie nie znajdzie

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 16 stycznia 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
edycja 16 stycznia 2021 przez ScriptyChris
 
Najlepsza

 "A więc tak,(...) od tamtego gościa." 

Zamiast cytować w całości swój inny post, po prostu wklej do niego linka - czytelniej i krócej.

Dzisiaj sytuacja się powtórzyła: ,otworzyć wiadomość ponownie?

Nie wiem co się wtedy stało (tzn. czytałem Twój post, ale nie orientuje się w temacie security na tyle, aby ocenić co się technicznie stało) ani czy poprzez otwarcie wiadomości na Discord można kogoś zhackować, ale jeśli już raz otworzyłeś wiadomość od tej osoby i tablet dziwnie się zachowywał, to nie ufałbym już tej osobie (przynajmniej do wyjaśnienia sprawy na jakimś neutralnym polu - np. rozmowa w cztery oczy lub telefoniczna).

Jeśli bardzo jesteś ciekaw co napisał, to otwórz tą wiadomość na innym urządzeniu, najlepiej na innej przeglądarce niż ta, z której korzystasz na co dzień i na wszelki wypadek otwórz Discord i tę wiadomość w trybie incognito.

Ewentualnie, możesz zainstalować sobie na komputerze maszynę wirtualną (np. VirtualBox) i na niej postawić jakiegoś Linux'a i stamtąd przez przeglądarkę wejść na Discord i przeczytać wiadomość - zawsze to większe zabezpieczenie (izolacja środowiska), aby w razie czego ewentualna infekcja nie była uruchomiona bezpośrednio na Twoim komputerze. Może to jest przesadzona porada, ale skoro Ci zależy na otwarciu wiadomości, to szedłbym w stronę izolacji oprogramowania i urządzeń, których używasz niż otwierał to znowu na tym samym tablecie.

P.S. Jeśli masz zintegrowanego Discorda z innymi serwisami, jak np. Facebook, Spotify etc., to odłącz je od Discorda - przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy.

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 593 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2021 w Bezpieczeństwo, hacking przez Anku Początkujący (320 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 24,072 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 597 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2022 w Bezpieczeństwo, hacking przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,563 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...