• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja/Aktualizja kompilatora MinGW gcc 9.2.0

Object Storage Arubacloud
0 głosów
684 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2021 w C i C++ przez Bandyta Początkujący (270 p.)

Wiem że temat oklepany, ale nie potrafię sobie z tym poradzić.

Pobrałem i zainstalowałem kompilator gcc 9.2.0 z tej storny ale nie wiem jak ustawić ścieżkę żeby CodeBlock odszukiwał i współpracował z kompilatorem. Próbowałem już ustawiać na:

  • C:\TDM-GCC-64\bin
  • C:\TDM-GCC-64\x86_64-w64-mingw32\bin

ale to nic nie dało. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź. 

 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 17 stycznia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Ze zmiennej środowiskowej PATH usuń starą ścieżkę do MinGW i dodaj nową.

komentarz 18 stycznia 2021 przez Bandyta Początkujący (270 p.)

Zrobiłem tak jak powiedziałeś, ale nadal coś nie gra. W zmiennej środowiskowej PATH nie musiałem usuwać ścieżki do starego MinGW bo jej tam nie znalałem.  CodeBlock wyrzuca mi taki komunikat "

Tried to run compiler executable 'C:\Program Files (x86)\CodeBlocks\mingw-w64-v8.0.0/bin/mingw32-gcc.exe', but failed!

Skipping.."

Wrzucam screeny z tym jak wygląda obecna sytuacja. 

komentarz 18 stycznia 2021 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

@j23, ale on w ogóle nie polega na PATH; więc sugestia AFAIK nie ma sensu.

komentarz 18 stycznia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 18 stycznia 2021 przez j23

@adrian17,

(...) nie wiem jak ustawić ścieżkę żeby CodeBlock odszukiwał i współpracował z kompilatorem.

O ile się nie mylę, C::B przy autodetekcji kompilatora sugeruje się ścieżką z PATH, dlatego dałem taką odpowiedź.

@Bandyta, sprawdź, czy pliki .exe, które masz w ustawieniach, znajdują się w katalogu <MinGW>\bin. Jeśli nie, daj poprawne.

P.S. powinieneś dodać do PATH ścieżkę C:\Program Files (x86)\CodeBlocks\mingw-w64-v8.0.0\bin (nie wiem dlaczego, ale nie wyraziłem się precyzyjnie).

 

komentarz 18 stycznia 2021 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

(informacyjnie, znalazłem powód na discordzie - wygląda że pobrał wersję z samymi źródłami, bez folderu 'bin'.)

O ile się nie mylę, C::B przy autodetekcji kompilatora sugeruje się ścieżką z PATH, dlatego dałem taką odpowiedź.

Ale szybciej będzie po prostu wklepać ścieżkę do ledwo pobranego MinGW niż bawić się z PATH :P

komentarz 18 stycznia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

PATH i tak będzie mu potrzebna. Była (i zapewne będzie) masa wątków z pytaniem w stylu: "dlaczego nie działa mi aplikacja odpalana z dwukliku, przecież w C::B działała?".

komentarz 18 stycznia 2021 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
(Ale to nie ma związku z PATH, tylko z DLLkami. Mogę się mylić, ale nie jestem świadom żeby PATH wpływał na wykrywanie DLLek)
komentarz 18 stycznia 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Oczywiście, że ma związek. Jeśli "loader" systemowy nie może znaleźć biblioteki w katalogu .exe czy systemowym, wtedy przeszukuje ścieżki zawarte w PATH.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 370 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 305 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2015 w C i C++ przez patryk16 Obywatel (1,080 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,622 komentarzy

61,955 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...