• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dorobienie paru groszy *ponad to* co jest możliwe w przypadku działalności nierejestrowanej (limit 1400 zł)....

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
391 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2021 w Offtop przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Zacząłem dłubać trochę małych projektów / drobnych zleceń na zasadzie działalności nierejestrowanej. Działalność nierejestrowana to "fajna" rzecz, ale mniej fajny jest limit miesięczny 1400 zł brutto :(, który osiągam po kilkunastu    dniach lub wcześniej. O tym, że limit miesięczny to głupota (powinien być roczny limit) nie będę się rozpisywał.  Powiedzcie jak dorobić więcej w ciągu miesiąca niż 1400 zł i legalnie się z tego później rozliczyć z naszym kochanym systemem podatkowym?. Nie chce zakładać normalnej firmy ze względu na duży ZUS, mnóstwo zabawy z księgowością i to całe biurokractwo. Zresztą pomijając to wszystko, trochę głupio wystawiać faktury VAT studentom :)

Jak dorobić do działalności nierejestrowanej?, czytałem coś o umowach o dzieło i umowach zlecenie, między osobami  prywatnymi, tzn. nie posiadającymi działalności gospodarczej. Tego typu umowy zwykle jednak są wystawiane miedzy firmą a firmą lub firmą a osobą prywatną... Jeszcze się w ten temat nie wczytywałem, może ktoś coś nakreśli w paru zdaniach? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie?

Przyjmowanie pracy "na czarno" i wynagrodzenia w Bitcoinach ;) pomińmy :D

Dzięki!

 

 

 

1
komentarz 14 stycznia 2021 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Umowa o dzieło może?
komentarz 14 stycznia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Nie orientuję się w tych umowach, ale może to jest wyjście.

Pomyślałem, sobie, ze małe zlecenia szły by na działalność nierejestrowaną, a te trochę większe na jakąś umowę.
1
komentarz 14 stycznia 2021 przez Filipczak Gaduła (4,020 p.)

Możesz sprawdzić np https://aip.link/ 

komentarz 14 stycznia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Dzięki, sprawdzę.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 14 stycznia 2021 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Po pierwsze możesz zrezygnować z płacenia ZUS przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenie działalności.
Po drugie w okresie 2 pierwszych lat płacisz mały ZUS.
Po trzecie cała zabawa z papierkami to księgowa (koszt w okolicach 100 zł i masz z bani)
Po czwarte skoro już teraz dość szybko osiągasz limit 1400 to może bez tego ograniczenia zarobisz 2-3 razy tyle. A w ciągu pierwszych 6 miesięcy bez ZUS zdobędziesz klientów którzy zapłacą więcej i będzie cię stać na płacenie ZUSu?

Wydaje mi się że więcej czasu stracisz na obchodzenie systemu niż szukanie klientów w normalny sposób ;)
komentarz 14 stycznia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
OK, może nie wyraziłem się jasno. Ja mam mikro, nano i piko zlecenia :) To nie są poważne zlecenia, a w 99% zlecenia od studentów.

Zakładać firmę, żeby studentom rozwiązać "klasę dla liczb zespolonych", "równanie kwadratowe" czy "grę karcianą we Flasku" ?? :)

Poza tym studenci są najbardziej aktywni w grudniu, styczniu i czerwcu. Później już jest 5x mniej zadań i projektów.
komentarz 14 stycznia 2021 przez amtrax Dyskutant (9,630 p.)
@reaktywny,

To po co w takim razie zakładać działalność? Wątpię żeby US zaczął się Tobą interesować ze względu na takie przychody, do tego masz możliwość założenie konta np. na TransferWise, gdzie skarbówka nie sięga
komentarz 14 stycznia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
No właśnie napisałem, że w tym przypadku średnio opłaca się zakładanie DG.

A ten TransferWIse jak działą?To rodzaj konta czy tylko do przesyłania pieniędzy z przewalutowaniem?

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 398 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 642 wizyt
pytanie zadane 30 marca 2016 w Offtop przez GaCeL Dyskutant (7,500 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...