• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Mój laptop zbyt szybko się przegrzewa

Aruba Cloud PRO i VPS, Openstack, VMWare, MS Hyper-V
0 głosów
137 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
Witam. Mam taki problem z moim laptopem Dell Vostro, że szybko się przegrzewa i potrafi samoczynnie wyłączyć - to taki systemowy mechanizm, nawet podczas oglądania YouTuba i zdarza się to coraz częściej. Procesor to 4 x Intel Core i5 CPU M 480 @ 2.67GHz. Obawiam się, że jeżeli nic nie zrobię, może dość do uszkodzenia jakiś podzespołów.

Rozważam zakup podkładki chłodzącej, ale nie wiem czy to coś pomoże. Wolałbym to rozwiązać bardziej softwarowo, np. skonfigurować system tak, aby wiatrak szybciej się włączał. Zainstalowałem taki program cpupower, który, wydaje mi się, może wymusić przyspieszenie tego wiatraka, ale nie jestem pewien.

Jeżeli ktoś miał podobny problem lub wie, w jaki sposób go rozwiązać, to proszę o pomoc.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 13 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Cześć,

kiedyś miałem podobny problem. Komputer na początku działał mi dobrze, a po jakiś trzech latach zauważyłem, że bardzo mocno się nagrzewa np. przy oglądaniu filmów - z tego co pamiętam to rekordowa temperatura wynosiła ponad 90 stopni. Jeżeli Twój laptop ma kila lat i jak był nowy to się tak nie nagrzewał to oznacza, ze musisz zrobić kilka kroków:

 1. Rozkręcić laptopa, i go dokładnie odkurzyć - szczególnie radiator na wylocie zbiera dużo kurzu
 2. Wymienić pastę termoprzewodzącą - jest to pasta, która pomaga w wymianie ciepła pomiędzy procesorem, a rdzeniem, który transportuje ciepło do wentylatora. Ta pasta z czasem traci swoje właściwości i laptop bardziej się nagrzewa.

Po wykonaniu tego zabiegu u siebie, temperatura spadła do ok. 70 stopni przy dużym obciążeniu. Myślę, że to Ci może pomóc pod warunkiem, że Twój laptop jest starszy niż 2 lata i wcześniej tego nie obserwowałeś. Jak nie chcesz się bawić w rozkręcanie laptopa, czyszczenie i wymianę pasty, to są firmy, które to wykonują.

Podstawka powinna pomóc ale przyczyna dalej będzie.

Pozdrawiam,

Nelson

komentarz 13 stycznia 2021 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
Mój laptop jest używany, ale serwis u którego go kupiłem zaplombował spód laptopa, więc prawdopodobnie jeżeli zerwę plombę, stracę gwarację. A jeżeli podstawka, to jaką byś polecał?
1
komentarz 13 stycznia 2021 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Podstawek nie używałem - po tym, jak laptop został wyczyszczony i została nałożona nowa pasta przestałem myśleć o podstawce chłodzącej. Na Twoim miejscu odezwałbym się do tego serwisu z zapytaniem o możliwość wykonania takiej usługi - przy tym układzie gwarancja zostanie zachowana. Zwróć uwagę na obudowę Twojego laptopa - czy ma jakieś otwory wentylacyjne, bo to będzie miało wpływ na to czy podkładka będzie sensownym rozwiązaniem. Na przykład, jeżeli spód obudowy wygląda jak w przypadku białego laptopa - to efekt będzie odczuwalny.

Jeżeli spód Twojego laptopa wygląda tak jak w przypadku czarnego laptopa, to podkłada chłodząca może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Pozdrawiam,

Nelson

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 170 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2020 w Sprzęt komputerowy przez Bakkit Dyskutant (7,600 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 141 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 333 wizyt
pytanie zadane 19 grudnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez yourpocketwaifu Nowicjusz (120 p.)

91,847 zapytań

140,523 odpowiedzi

317,030 komentarzy

61,170 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...