• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy warto wejść do rzeki zwanej "tworzenie stron internetowych"

Object Storage Arubacloud
0 głosów
348 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hynix Nowicjusz (120 p.)
Witam,

Mam takie pytanie, mianowicie czy warto pakować się w ten temat? Nie mam jakiś mega ambicji czy aspiracji typu zarabianie kosmicznych pieniędzy. Pracuję w IT (co prawda inna zupełnie dziedzina, lubię ją, zmian nie planuję) a chciałbym spróbować stworzyć na własny użytek dwa małe serwisy/strony wizytówki/blog etc. Tak sobie pomyślałem o tym po nowym roku. Jednak jak czytam ile technologii, języków, smaczków i innych kruczków jest do poznania to oczy mi o mało nie wylecą z orbit. Jednak nie takie rzeczy musiałem ogarnąć, więc i z tym dam sobie radę. Myślałem o tym by w przyszłości móc dzięki temu dorobić do tak zwanego kieszonkowego, pisząc jakieś "bieda-strony" na potrzeby znajomych lub małych firm. Chciałbym jednak zapytać się wiedzących i mądrzejszych ode mnie w tej kwestii, czy coś takiego jest warte zaprzątania sobie głowy? Jak to w ogóle wygląda w obecnym czasie? Z tego co się orientuję jest masa konkurencji, dużo ludzi, raczej nie jest łatwo samotnym wilkom bez znaczącego portfolio móc się wbić w takie zarabianie ze zleceń? Jak wspominałem, podchodzę do sprawy ze spokojem, bez nie wiadomo jakich wyobrażeń czy motyli w brzuchu, chociażby z racji pracy. Jednak nabycie takich umiejętności daje zawsze człowiekowi jakąś alternatywę lub plan awaryjny. Z drugiej strony czy w ogóle jest zasadność grzebania się w tym temacie obecnie? Nie chciałbym jednak robić sztuki dla sztuki.

Zapraszam do dyskusji, pozdrawiam!

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 12 stycznia 2021 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Zakładając, że chciałbyś typowo dorobić to proponuję trzy etapy. Najpierw poczytaj sobie o html/css i zrób jakąs prostą stronkę 2-3 podstrony, jakieś obrazki itp. itd. Pobaw się np. w zakodowanie jakieś strony na wzór rzeczywistej, jakieś animacje itp.

Drugi etap to dorzucenie do tego JavaScript, jakaś obsługa zdarzeń, formularze, komunikacja z serwerem.

Trzeci etap to łyknięcie podstaw PHP, co pozwoli Ci wejść np. w Wordpressa. Gdy mówimy o takich prostych stronach to często agencje robią je właśnie w WP itp. co pozwala szybko i w miarę tanio zrobić stronę, a klient ma z miejsca panel do jej edycji itp. Ale aby móc faktycznie robić jakieś sensowne zmiany w wordpress to musisz znać html, css, podstawy JS i podstawy PHP.

Gdy to opanujesz to sam zobaczysz czy faktycznie czujesz się na siłach w coś uderzać czy nie. Jeśli tak to możesz spróbować zrobić 3-4 stronki dla znajomych firm itp. Jak to się nie uda to możesz spróbować sam zakodować jakieś fikcyjne stronki z animacjami, galerią, formularzem itp. i z takim mini portfolio spróbować poszukać np. jakieś agencji reklamowej do współpracy. Do takich agencji często klienci przychodzą po komplet materiałów, banery, oklejanie aut, ulotki, wizytówki itp. i również czesto pytają o www. Plusem tego jest fakt, że takie agencje mają swoich grafików, więc nie musiałbyś robić makiet graficznych, a jedynie zakodować je.
komentarz 12 stycznia 2021 przez Hynix Nowicjusz (120 p.)
A dziękuję za odpowiedź!

Ciekawy pomysł, chociażby z racji tego że niezbyt mnie kręci np. babranie się w sprawach typowo graficznych, z racji mojego antytalentu estetycznego - odnośnie agencji. Parę lat temu bawiłem się trochę HTML i CSS, miałem okazję poznać podstawowe znaczniki, jakieś niuanse dotyczące stylizowania stron, ale to były czasy tak odległe że już niewiele pamiętam, a to co pamiętam pewnie jest przestarzałe (gdy jeszcze się uczyłem HTML5 był w powijakach). Niedawno wpadła mi w ręce książka poświęcona tym dwóm językom Internetu, więc możliwe że poczytam sobie w ramach powtórki.

Co do Javascript... to jest język typowo do zastosowań frontendowych jak mnie pamięć nie myli? Podobno można w nim robić backend ale czy nie lepiej przeskoczyć od razu do PHP? Z tym drugim miałem trochę styczności, z racji pracy z bazami danych choćby w obecnej robocie. No i osobiście wolę raczej kodowanie, niż grzebanie się w wodotryskach. Pewnie w takim przypadku wystarczyłaby mi podstawowa znajomość HTML/CSS ewentualnie JS, skoro wolałbym po prostu dłubać bliżej PHP docelowo w WP?

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 385 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 274 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2018 w HTML i CSS przez damian23415 Użytkownik (890 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 470 wizyt

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...