• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

[Temat do usunięcia]

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
260 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2021 w Offtop przez qoudaris Nowicjusz (180 p.)
zmienione kategorie 11 listopada 2021 przez qoudaris
[....................................................................]

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 11 stycznia 2021 przez CSSoup Mądrala (6,460 p.)

Moim zdaniem studia informatyczne to dobry sposób poszerzenia horyzontów, chcąc nie chcąc musisz ogarnąć pewne rzeczy do których zapewne nie zabrałbyś się w domu, a na studiach musisz to zrobić bo tego wymaga przedmiot. Nie musisz ogarniać tego oczywiście perfekcyjnie, sama 3 jest wystarczająca z przedmiotu który niezbyt cię interesuje, ale to czasem mocno owocuje, przykład? Masz coś do ogarnięcia w kodzie, ale niestety twój kod wolno się wykonuje, nagle coś Ci zaczyna świtać w głowie, że na studiach miałeś taki przedmiot jak algorytmy, więc może użyć tutaj algorytmu B, nie znam jego implementacji, ale ogarnę sobie w google i bang! Kod działa (trochę naciągany przykład, ale on ma tylko zobrazować pewne rzeczy smiley).

 

Dodatkowo na studiach możesz poznać ludzi z którymi znajomość może się opłacić w przyszłości ;) Możesz również dołączyć do jakiegoś koła naukowego, u mnie jest to na przykład koło robotyki i  koło .NET. Jest jeszcze możliwość odbycia praktyk zagranicą na Erazmusie -  akurat mnie to ominęło bo niestety koronka postanowiła sobie wybuchnąć.

Co do materiałów z technikum, w moim przypadku (studiuję na uniwersytecie) przez pierwszy semestr mieliśmy dużo materiałów z poziomu technikum typu podstawy C++, programowanie webowe, bramki logiczne, sieci na poziomie technikum i parę innych, więc przez cały semestr mogłem się "poowalać" i miałem trochę więcej czasu na naukę własną, a potem już zaczęły nam wpadać nowe, ciekawsze rzeczy. Ogólnie wiedza z technikum Ci na pewno nie zaszkodzi.

Co do minusów to na pewno można tutaj zaliczyć przedmioty zapychacze oraz strasznie teoretyczne podejście wykładowców do wielu tematów.

 

Co do tego czy studia czy nauka własna - to zależy. Jeżeli chcesz się wyspecjalizować to na pewno musisz pobawić się w domu Na studiach nie nauczysz się programowania (choć poznasz podstawy kilku języków, a nuż ci się odmieni i stwierdzisz że pójdziesz w Javę), przykładowo - przedmiot "Programowanie aplikacji webowych" obejmuje 30h w ciągu semestru, a tyle trwa kurs, który można przerobić znacznie szybciej.  Także moim zdaniem jeżeli chcesz się wyspecjalizować to tak czy inaczej, musisz to robić to na własną rękę, a czy będziesz to robił ze studiami czy bez to już zależy tylko i wyłącznie od ciebie.

 

komentarz 11 stycznia 2021 przez qoudaris Nowicjusz (180 p.)
Dzięki za odpowiedź. Faktycznie studia mogą się okazać pomocne. Pomyślę nad tym :)
+1 głos
odpowiedź 11 stycznia 2021 przez DobryKurczak Bywalec (2,320 p.)
W technikum informatycznym, gdyby nie własna praca, to bym niewiele ze szkoły wyniósł. Na studiach to już tym bardziej, bo studia są nastawione na uczenie samodzielne. Nie wiem, jakie masz plany czy ambicje, ale dużo osób spotkałem w internecie na forach, które chciały się przebranżowić. Wiadomo, dobre zarobki, perspektywa rozwoju, nie trzeba pracować fizycznie, ale zauważyłem, że nie mają za bardzo pojęcia, co chcą robić konkretnie.

Jeśli chodzi o serwisy to tak na prawdę bez wykształcenia kierunkowego można znaleźć pracę. Kwestia czy miałeś już doświadczenie z naprawami, diagnostyką, instalacjami systemu operacyjnego itp.

O pracy w sieciach mało wiem, więc się nie wypowiem.

Natomiast co do programowania to tak jak w pierwszym akapicie. Zwłaszcza, że ludzie od kilku lat próbują się przebranżowić, a rynek nie potrzebuje juniorów tylko seniorów.

" Ogólnie rozumianego informatyka wyobrażam sobie z takimi właśnie umiejętnościami: po trochu ze wszystkiego. " No nie do końca. Informatyk serwisant musi wiedzieć o działaniu komputera, ale niekoniecznie musi wiedzieć jak dołączyć styl css do strony. Programista nie musi umieć naprawić komputer.

" za dużo mniejsze pieniądze są kursy na technika informatyka - czasem nawet za darmo. " w większości przypadków (może aktualnie nie w tym przypadku - nie wiem - a ogólnie) jak coś jest za darmo to tak na prawdę jest mało warte.

Mam nadzieję, że może rozjaśni to trochę sytuację. Nie mam zamiaru zniechęcać, tylko pokazuję rzeczywistość.
komentarz 11 stycznia 2021 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)
Niekoniecznie coś, co jest darmowe będzie słabe. Dużo dokumentacji jest ogólnodostępnych i część z nich jest naprawdę solidna i wystarczająca do nauki.
komentarz 11 stycznia 2021 przez qoudaris Nowicjusz (180 p.)
Żeby była jasność: nie wyobrażam sobie, że kurs czy studia zrobią ze mnie informatyka. Jestem jednak zupełnym laikiem w temacie i chcę wiedzieć, czego się uczyć, a potem żeby to się zakończyło egzaminem, który będzie już pewnym osiągnięciem, laurem. Bez tego jednak czuję się trochę jakbym błądził we mgle - chcę gdzieś dojść, ale nie do końca wiem, jak, którędy i co jest na końcu ;)

Szkoła policealna wiadomo - można ją przejść zupełnie nic się od ucząc. Sam skończyłem w takiej jeden kurs lata temu i nie mam z niego nic, prócz wpisu do CV. Ale gdybym sam sukcesywnie spędzał czas w domu na własną naukę, idąc zgodnie z programem nauczania, to mógłbym duuużo wyciągnąć. W skrócie: myślę o tym, by potraktować wiedzę z kierunku jako wskazówki do nauki właśnej, a nie naukę samą w sobie.

Podobnie z ew. studiami. Tak jak mówisz: na studiach potrzebna jest samodzielna nauka i ja to rozumiem. Chcę tylko wiedzieć czego się uczyć.

Będąc absolutnym laikiem w temacie chciałbym się wdrożyć w to wszystko, tylko po prostu nie wiem od czego zacząć. I tego szukam.
komentarz 11 stycznia 2021 przez DobryKurczak Bywalec (2,320 p.)
@Whiskey_Taster, zgadza się! Bardziej miałem na myśli wszelkiego rodzaju szkolenia, kursy itp. Co do dokumentacji to rzadko się spotykam, żeby ktoś zaczynał naukę, a teraz (np dokumentacja Pythona) jest bardzo dobrze i przejrzyście napisana w mojej opinii.
komentarz 11 stycznia 2021 przez DobryKurczak Bywalec (2,320 p.)

@qoudaris, lepiej czytaj forum, artykuły na stronach branżowych, udzielaj się na forach, jak chcesz iść w programowanie to zacznij od kursów na udemy, youtube. Jak już nabędziesz podstawową wiedzę to albo rób projekty, albo udzielaj się w projektach open source. To jedna z dróg.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 152 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2021 w Offtop przez qoudaris Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 147 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2017 w Offtop przez theochse Obywatel (1,310 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 523 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...