• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czym są funkcje?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
500 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2021 w Matematyka, fizyka, logika przez MateuszFisch Początkujący (250 p.)

Hej, mam bardzo duży problem.
Uczę się programowania w C# i niestety mam duży problem w zrozumieniu czym są funkcje, do czego służą i jak nimi się posługiwać. 
Wiem, że to jedne z podstawowych zagadnień matematyki i programowania ale właśnie sęk w tym, że jeszcze nie miałem funkcji, bo jestem w I klasie liceum. 
A jak ktoś tłumaczy w Internecie to tłumaczy niezrozumiałym i "fachowym językiem".
Chciałbym, by ktoś mógł to wytłumaczyć prostym językiem i zrozumiałym dla osoby co jeszcze nie miała styczności z funkcjami. f(x). 
Z góry dzięki za odpowiedź! 

 

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 4 stycznia 2021 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)
Od strony matematycznej: funkcja to pewne przyporządkowanie wszystkim elementom z pewnego zbioru (zwanego dziedziną) elementów jakiegoś zbioru (zwanego przeciwdziedziną). Weźmy na przykład funkcję f: {1, 2, 3} -> {1, 2}, którą definiujemy w sposób następujący: f(1) = 1, f(2) = 1, f(3) = 2. I oto jest - funkcja. Możemy też oczywiście nie wykorzystywać wszystkich elementów z przeciwdziedziny, na przykład: f(1) = f(2) = f(3) = 1. Oczywiście samo zagadnienie funkcji jest bardziej rozbudowane (jak zapewne się domyślasz), ale myślę, że tyle wystarczy, by zbudować sobie małą intuicję.

Co do programowania: funkcje to taki podprogram, który wykonuje jakąś określoną operację. Może mieć typ zwracany (ale nie musi, na przykład void), tak samo może przyjmować argumenty (tak jak funkcje, które znamy w matematyce), ale oczywiście nie musi ich przyjmować. Intuicyjnie rzecz biorąc można sobie wyobrazić, że funkcja ma za zadanie "coś wykonać" w programie, na przykład obliczyć sumę argumentów, albo ich iloczyn (to takie najprostsze przykłady).
komentarz 4 stycznia 2021 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)
Jeszcze spróbuję bardziej dydaktycznie to zrobić.
Załóżmy, że masz funkcję f: {jabłko, banan, melon} -> {Marian, Jaś, Kasia}
Jeśli dasz jabłko Marianowi, banana Jasiowi, a melona Kasi, to otrzymałeś właśnie funkcję, która przyporządkowała owoce do poszczególnych osób. Możesz oczywiście nie dać melona Kasi, a na przykład Marianowi, wtedy jabłko dostanie Marian, banana dostanie Jaś oraz melona dostanie Marian. Grunt, by żaden z owoców nie został rozdysponowany dwóm różnym osobom, na przykład jeśli jabłko dostanie Marian oraz Kasia, to nie będzie to funkcja, gdyż jeden owoc (ten sam owoc) dostało dwoje różnych ludzi.
0 głosów
odpowiedź 4 stycznia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
Tu masz łopatologicznie wytłumaczone, dla twojego języka nawet.
Prostym językiem zrozumiałym
https://zajacmarek.com/2016/02/kurs-c-cz-4-metody/
0 głosów
odpowiedź 4 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)

Aż mi się nie chciało wierzyć, że w szkole podstawowej nie ma funkcji w programie. I rzeczywiście - NIE MA. Staro się poczułam bo ja miałem….

Do rzecz, zobacz tu: https://www.matemaks.pl/funkcje-definicje-i-wlasnosci.html

komentarz 4 stycznia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

 Staro się poczułam bo ja miałem….

to się zdecyduj  Admin :D bo się przestraszyłem 

komentarz 4 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
... funkcje oczywiście w podstawówce :) Liniową, homograficzną i inne.
komentarz 4 stycznia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
przeczytaj raz jeszcze to co zacytowałem, mój komentarz odnosi się do cytatu :) - nie musisz rozwijać, ale przeczytaj nagłos- tez miłego uśmiechu życzę
1
komentarz 5 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
A sorry, za "zmianę" płci, MIAŁEM oczywiście.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 400 wizyt
pytanie zadane 28 października 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez bicnet Gaduła (4,800 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 546 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 301 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2022 w Matematyka, fizyka, logika przez Huberti Gaduła (4,500 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,529 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...