• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Krótko: Java czy C#?

VPS Starter Arubacloud
+9 głosów
28,228 wizyt
pytanie zadane 8 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez iwan9449 Pasjonat (20,810 p.)
Witam, zastanawiam się na którym z tych języków lepiej jest się skupić. Na początku badziej przypadł mi do gustu C#, ale wielką zaletą Javy jest jej wieloplatformowość i konkretne oferty pracy ;)  Jestem ciekaw jakie jest wasze zdanie, który język jest bardziej "opłacalny"?

Pozdrawiam!

13 odpowiedzi

+16 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2015 przez magicznyWladek Początkujący (420 p.)


To tak żartobliwie do tych co mówią o wieloplatformowości Javy cheeky. Taki argument miał sens może kilka lat temu, ale teraz coraz więcej pojawia się rozwiązań (np. Xamarin, Unity) gdzie C# może zostać wykorzystany na wiekszej liczbie platform. Co do pytania, nie ma zbytniej różnicy w czym zaczniesz. Przypadł Ci do gustu C#, pisz w nim, później nie jest ciężko się przesiąść. Byłem świadkiem jak jedna z firm(siedząca stricte w Javie) po konferencji proponowała pracę osobie, która znała wyłącznie C#, zapewniali że nie będzie ciężko mu się przesiąść i zresztą będzie miał swojego mentora.
Pracujesz na Windowsie, chcesz pisać aplikacje desktopowe na tę platformę, może jakieś webowe? Podoba Ci się to? Pisz w C#, ostatnio pojawił się nowy VS Community dorównujący trochę VS Professional, świetna opcja. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by pisać w Javie, też spoko opcja, np z Androidem. Aczkolwiek Xamarin oferuje Ci pisanie na trzy platformy mobilne przy wykorzystaniu C#.
Ogólnie rzecz ujmując nie patrz za bardzo na oferty pracy bo jak wyszkolisz się w danej technologi na wysokim poziomie to z pewnością znajdziesz nie byle jaką pracę. Pisz w tym co Ci bardziej podchodzi. Nie ma co się męczyć z daną technologią z powodu "bo świetne zarobki". Ważne byś pisał i by Ci to sprawiało przyjemność i satysfakcję. laugh

+5 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
To ja powiem krótko tak: i to i to :)

Każde ma swoje zalety jak i wady. Na pewno jednak ogromną zaletą Javy jest wieloplatformowość tym bardziej teraz, gdy dominuje Android.
komentarz 8 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
Znajac C# mozna rowniez programowac aplikacje mobilne dla Androida i nawet dla iOS,a poprzez Xamarina.

Pozdrawiam
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Zapewne tak ale Java jest takim jakby naturalnym i najbardziej popularnym językiem przy programowaniu na Androida (tak mi się wydaję przynajmniej) :)
1
komentarz 8 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
Oczywiscie naturalnym jezykiem dla Androida jest wlasnie Java jednak sadze ze wlasnie poprzez takie cross-platformowe rozwiazania jakim jest Xamarin powoli to sie zacznie zacierac. Juz teraz mozna sobie pisac programy w C# na Linuxie.

Pozdrawiam
komentarz 8 kwietnia 2015 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
No być może. Czym więcej możliwości tym lepiej - będzie większa uniwersalność, większe możliwości i jednocześnie więcej osób, które znając dany język programowania będą mogły pisać na coraz więcej platform.
komentarz 15 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,100 p.)
A poza tym jak ktoś zna C# to przejście na Javę nie powinno być problemem.
komentarz 28 maja 2016 przez Thamed Obywatel (1,080 p.)
ja tu się wtrącę, Sory, Java dla androida jest tak naturalna jak objectec C dla iOS. Po to powstał Kotlin by uwolnić się od Javy w Andku
+3 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,620 p.)
Jestem fanem microsoftu i bardzo wierzę w ich projekt multiplatformowego windowsa 10 i uniwersalnych aplikacji. Myślę, że to windows będzie nadal ustalał standardy. Idąc tym tropem można dojść do wniosku, że c# jets lepszy bo można w nim programować aplikacje właśnie na windows 8 (narazie a potem 10).  

Bardziej obiektywnie patrząc to na razie android dominuje i najwięcej sensu ma pisanie aplikacji właśnie na niego (wydaje mi się, że najwięcej ofert pracy jest dla programistów piszących w javie). Z jeszcze innej strony pisanie na IOS jest bardziej dochodowe bo zreguły posiadacze iphone są w stanie wydać więcej pieniędzy na aplikacje (w tedy dobry byłby objective c).

Do tego trzeba uwzględnić, to który język CI bardziej podchodzi. Poeksperymentuj i zdecyduj, w którym łatwiej i przyjemniej Ci się pisze.
komentarz 15 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,100 p.)
Można też dwóch się uczyć języków jak się ma czas i ochotę.
+3 głosów
odpowiedź 1 maja 2015 przez Reflexip Początkujący (450 p.)
Na pewno Java bardziej opłacalna. Myślę, że nawet jeżeli słabo znasz Javę i uważasz że jej nie lubisz, to jednak warto ją poznać trochę bardziej. Pracy dla developerów Java jest na ten moment aż nadto. Ja sam na początku sceptycznie podchodziłem do Javy ale dziś gdy ją poznałem trochę lepiej, to nie chciałbym programować w niczym innym. (na ten moment). Oczywiście w przyszłości złapię za inny język ; ) No bo przecież warto znać więcej niż jeden? Jeden to trochę ubogo nie ? Choć druga szkoła mówi że lepiej być ekspertem w jednym temacie aniżeli po trochu wszystkiego. Jestem na 4 semestrze Informatyki i ludzie którzy chcieli być multi - informatykami odpadają z każdym semestrem. Nie da się być dobrym we wszystkim. Obierz kierunek, jak będziesz dobry np. w Javie, przejście na inne obiektówki nie będzie stanowić problemu, jeżeli nigdy nie programowałeś to może żeby liznąć podstaw (pętle, tablice, klasy, metody itd.) lepszy będzie C++ ? Ja od C++ zaczynałem, poznałem podstawy i ruszyłem w Javę. Chyba nie ma złotego środka. Trochę odbiegłem od tematu, ale wracając i odpowiadając krótko i dosłownie na Twoje pytanie - Java jest zdecydowanie bardziej opłacalna, bo nawet jeżeli nie będziesz w niej geniuszem to i tak znajdziesz pracę, a w pracy Cię doszkolą.
komentarz 1 maja 2015 przez iwan9449 Pasjonat (20,810 p.)
Dzięki za odpowiedź, programuje głównie w c++, teraz zacząłem drugi semestr informatyki i musiałem dodatkowo wybrać jeden z tych języków, stąd moje pytanie :)
+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Artix Bywalec (2,110 p.)
Co do "opłacalności" to na rynku pracy Java.
1
komentarz 15 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,100 p.)
C# też się całkiem dobrze opłaca.
+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez Valtuil Pasjonat (22,460 p.)
C# można odpalić na linuxie i osx (korzystam z niego).
komentarz 10 kwietnia 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Jak z wydajnością?
komentarz 10 kwietnia 2015 przez Valtuil Pasjonat (22,460 p.)
Korzystam z Xamarin.Forms oraz MonoGame i różnic w wydajności nie widzę.
komentarz 11 sierpnia 2016 przez Reflexip Początkujący (450 p.)
No tak, bo Javy nie można . - _ -
+2 głosów
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez joker Nałogowiec (31,150 p.)
Wydaje się, że na dzień dzisiejszy lepiej uczyć się Javy. Jest ona wszechstronniejsza i cieszy się większym zainteresowaniem.

Pozdrawiam serdecznie
komentarz 15 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,100 p.)
Niekoniecznie bo są zwolennicy C# a poza tym na C# też się dużo zarabia jak się jest w nim dobry.
+2 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez Jimmy Początkujący (450 p.)
Oba języki są warte uwagi. Moim zdaniem jednak Java ma przewage wynikającą z szybko rozwijającego się rynku aplikacji mobilnych ;)
+2 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez manectric Obywatel (1,050 p.)
Dla tych którzy uważają, że C# może "eksplodować i mieć dużą przyszłość" niż Java - Ok, może i macie rację, bo nigdy nic nie wiadomo, ale spójrzcie na to z innej strony. Jest multum technologii webowych, a ponad połowa internetu stoi na PHP, więc śmiem twierdzić, że Java - o ile osłabnie - to raczej nie tak nagle i nie tak szybko. A jeszcze biorąc pod uwagę jej multiplatformowość to wydaje mi się, że ciężko będzie ją wygryźć. Ale to tylko moje zdanie :)

A tak na marginesie. C# jest nazywany "Javą dla Microsoftu". Idąc tym tropem jeśli ktoś się nauczy Javy to czysto teoretycznie przesiadka na C# w razie czego nie powinna być raczej trudna - ale tutaj się tylko domyślam, bo z C# nigdy nie miałem styczności
+1 głos
odpowiedź 8 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
Naucz sie algorytmow a bedziesz mogl pisac w C# i Java bez wiekszego problemu.

Pozdrawiam
komentarz 8 kwietnia 2015 przez iwan9449 Pasjonat (20,810 p.)
Od dłuższego czasu piszę w C++ i myślę, że z algorytmiką radzę sobie całkiem nieźle :) chodziło mi raczej o naukę składni języka, każdy się w czymś specjalizuje, a ja chciałbym wybrać język, z którego poza samą przyjemnością kodowania będe mógł czerpać korzyści finansowe :)

Pozdrawiam!
komentarz 8 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
Rozumiem. Jesli chodzi o zarobki to na dzien dzisiejszy chyba Java chociaz sadze ze za kilka lat wszystko moze sie zmienic tym bardziej ze za Microsoftem stoja ogromne pieniadze. Natomiast wracajac do pytania to uwazam ze dla dobrego profesjonalisty nie ma roznicy w jakim jezyku programuje czy to jest C, C++, Java, PHP czy C#.

W programowaniu chodzi o logiczne myslenie a nie wkuwanie na pamiec syntaxu. Chodzi o kreatywnosc i zrozumienie w jaki sposob rozwiazac pewien problem. Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam.
+1 głos
odpowiedź 31 maja 2015 przez Mieszko I Stary wyjadacz (10,980 p.)
Wszystko zależy od Ciebie. To zależy od tego, który język bardziej przypadł Ci do gustu. C# jest odpowiednikiem Javy stworzonym przez Microsoft. Oba są oparte na programowaniu obiektowym i oba są wieloplatformowe. Jeżeli dobrze wyuczysz się danego języka, to nie ważne jak duże są oferty pracy. W programowaniu ważne są umiejętności programisty.
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,100 p.)
Zależy. Pod względem opłacalności na rynku pracy Java wypada lepiej. Niemniej jak jesteś dobrym programistą C#, który ma jakiś talent i zawzięcie to też Cię wszędzie chętnie zatrudnią a z C# przejście na Javę jest niemalże bardziej lajtowe niż z C++ na C#, gdzie musisz się oduczać nawyków nieprawidłowych nabytych podczas nauki C/C++. Wiem dobrze o tym, bo pamiętam jak długo przez jakiś czas programowałem w C# i chciałem nagle coś napisać w Javie to wystarczył rzut okiem na dokumentację i wszystko poszło jak z górki. A to, że C# jest tylko pod Windowsa to jest jeden z największych błędnych mitów. Jest przecież Xamarin, ASP.NET, Unity3d, Universal Platform, Azure chociaż fakt faktem ciężko będzie Ci np. zrobić serwer ASP.NET na Linuxie czy napisać na Ubuntu aplikację pod Azure, więc ten argument może jedynie mieć takie uzasadnienie, że Microsoft dba o swój monopol i nie zamierza wspierać developmentu aplikacji C# na Linuxie czy Mac OS X (o ile się nie mylę o Apple ma swój język Swift i Objective-C).
+1 głos
odpowiedź 19 lipca 2016 przez YaroJava Użytkownik (880 p.)
przywrócone 20 lipca 2016 przez YaroJava
Java ;-)

Podobne pytania

+3 głosów
3 odpowiedzi 1,093 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 453 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2019 w C i C++ przez Greeenone Pasjonat (16,100 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,097 wizyt
pytanie zadane 18 czerwca 2017 w Java przez atiro01 Bywalec (2,390 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,084 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...