• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

brak polskich znaków csv import

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,657 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2021 w SQL, bazy danych przez bulgotnik86 Gaduła (3,040 p.)
Witam,

po zaimportowaniu pliku csv do bazy mysql brak polskich znaków. Zamiast nich pytajniki.

Kodowanie w excelu utf-8 , po zapisie pliku do csv i otwarciu w notatniku polskie znako wyswietlają sie poprawnie .

Druga kwestia jest taka , ze nie mogę edytowac zaimportowanych rekordów w bazie danych - nie ma opcji edycji , usuwania .

Kodowanie w bazie utf-8_polish_ci  lub utf-8_general_ci - obaz sprawdzałem .

Pomoże ktoś rozwikłac zagadkę?

Z góry dzieki

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 2 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Pokaż strukturę tabeli. Brak możliwości edycji to pewnie brak klucza podstawowego. Krzaki to efekt zastosowania  domyślnego kodowania tabeli.
komentarz 2 stycznia 2021 przez bulgotnik86 Gaduła (3,040 p.)

Bardzo dziekuję za odpowiedź.

Załączam strukture tabeli

Nie wiedziałem do tej pory że tabele też maja swoje kodowanie.. 

Do tej pory robiłem to tak ( testowo )  ze tworzyłem bazę danych bez tabel , a w momencie importu tabela tworzyła sie automatycznie - z nazwy importowanego pliku .

Pytania: 

1. jak stworzyć klucz podstawowy dla importowanych danych?

2. Jak ustawić kodowanie dla konkretnej tabeli?  I czy lepiej stworzyć tabelę przed importem? I w niej zdefiniowac kolumny takie jak w pliku?

Zamieszczaj jeszcze zapytanie SQL jakie jest tworzone w momencie importu. Wydaje mi się że kodowanie jest w nim poprawne?

CREATE TABLE IF NOT EXISTS `imp`.`csv_struktura_gorehab` (`id` int(1), `wartosc` varchar(17)) DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci;

 

komentarz 2 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Klucz podstawowy: na końcu linii 1 masz opcję Więcej. Rozwiń i wybierz podstawowy.

Kodowanie: w linii 2 kliknij zmień i zmień opcje kodowania znaków na utf8_polish_ci. Lepiej stworzyć tabelę przed importem.
komentarz 3 stycznia 2021 przez bulgotnik86 Gaduła (3,040 p.)
Bardzo dziekuję za pomoc.

1. Po ustawieniu klucza podstawowego opcja edycji działa popawnie

2. W kwestii braku polskich znaków problem niestety nadal występuje .  Jak zedytuję wrtość w bazie ręcznie to wtedy polskie znaki wyświetlają sie poprawnie.  Czy to wskazuje że jednak coś jest nie tak z plikiem csv?
komentarz 3 stycznia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)

Czy faktycznie kodowanie w CSV to utf-8? Sprawdź w jakimś porządnym edytorze i ewentualnie przekonwertuj.

Zerknij tu, jak zapisać CSV  z kodowaniem utf-8:

https://support.sstore.pl/Knowledgebase/Article/View/329/0/jak-zmienic-kodowanie-w-pliku-csv--excel--dla-potrzeb-importu-pliku-z-produktami-do-sklepu-internetowego

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,396 wizyt
pytanie zadane 16 marca 2018 w PHP przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,094 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2021 w C# przez disaster Bywalec (2,120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 1,058 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...