• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaką ścieżkę obrać?

0 głosów
120 wizyt
pytanie zadane 29 grudnia 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez neku220 Nowicjusz (160 p.)

Cześć, zastanawiam się jaki język programowania wybrać. Zastosowanie? głownie zabawa w wolnym czasie. Nie wiążę swojej przyszłości zawodowej z programowaniem. W miarę ogarniam podstawy c++, gdyż od tego języka zaczynałem. Kilka wieczorów spędziłem z javą, składnia podobna, więc przejście na ten język raczej nie będzie stanowić problemu. Jak wiele osób zaznacza, z c++ na javę łatwiej, niż odwrotnie. 

Chciałbym opanować moduł sieciowy i robić jakieś ,,prymitywne" aczkolwiek kreatywne gry, w których można bawić się ze znajomymi (głownie 2d, izometryczne). Gdy lepiej opanuję jakąś bibliotekę graficzną, nie wykluczam opcji stworzenia małej gry na sprzedaż, za symboliczne kilka/kilkanaście zł. 

Jeśli chodzi o gry, dla użytkownika c++ wygodniejszy, bo działa od razu, nie trzeba dodatkowych programów by cokolwiek odpalić. Nie ukrywam, czasami gram w minecraft, więc + dla javy, bo mógłbym tworzyć mody. Podczas tych kilku wieczorów zauważyłem że w javie wiele rzeczy robi się prościej,  w c++ trzeba przysłowiowo ,,na piechotę". C++ to potęga wydajnościowa, ale jak zaznaczyłem, nie zamierzam robić kolejnego wiedźmina.

Jakiś inny język jest warty uwagi? Python trochę odstrasza mnie składnią - przyzwyczajenie do c++'owych klamer i średników. Może jednak amatorskie pisanie w nim daje dużo frajdy i warto się zainteresować?

Są gotowe silniki typu unreal, unity. Nie mam określonego celu, tworzyć np tylko gry, a ogólnie bawić się możliwościami języka, takie silniki to w większości do gier/aplikacji. 

Uczę się jako elektronik, więc może któryś język będę mógł wykorzystać na tej płaszczyźnie, np do sterowania układami? Gdzieś słyszałem, że python spoko do sztucznych inteligencji. Nigdy nie próbowałem w nim pisać, więc może warto?

Oczekuję obiektywnych opinii.

Pozdrawiam

komentarz 30 grudnia 2020 przez j23 Mędrzec (169,300 p.)

Oczekuję obiektywnych opinii.

Nie ma czegoś takiego jak obiektywna opinia, bo ta z definicji jest subiektywna.

Musiałem...

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 29 grudnia 2020 przez wojtek_suchy Mądrala (6,790 p.)
Python i moduł PyGame daje dużo frajdy tworząc proste gry od zera. Skoro znasz już C++ to poznanie Pythona nie powinno być zbyt trudne, za to szybko i prosto będziesz mógł realizować swoje pomysły w komputerze. Tylko robiąc gry dla zabawy z Pythonem musisz zwrócić uwagę na to że jest wolny, dlatego jeśli w grze będziesz wykonywał masę obliczeń użyj PyPy i staraj się maksymalnie optymalizować swój program.
0 głosów
odpowiedź 29 grudnia 2020 przez jankustosz1 Nałogowiec (30,160 p.)
Wydaje mi się że do elektroniki najbardziej przyda Ci się C. Chociaż w pythonie też chyba można programować układy.

Jeżeli chodzi o składnie języka klamy/średniki nie ma to znaczenia, szybko się można przyzwyczaić i nie powinno to wpłynąć na twoją decyzję. Na twoim miejscu nie szedłbym w gry, chyba że dla swojej ciekawości/nauki języka.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 403 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 103 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2017 w C i C++ przez bartek0315 Nowicjusz (140 p.)
+7 głosów
10 odpowiedzi 763 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2015 w Offtop przez Mateusz Dalgiewicz Mądrala (5,270 p.)

86,448 zapytań

135,207 odpowiedzi

300,348 komentarzy

57,196 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...