• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Macbook Air M1 2020 8 GB czy iPad Air 3 2019 do Photoshop/Lightroom?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
588 wizyt
pytanie zadane 21 grudnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez asdsad Początkujący (420 p.)
Witam Wszystkich :) Rozmyślam nad zakupem Macbook'a Air M1 ze względu na ekosystem ale aktualnie posiadam iPad Air 3. Czy warto przenieść się na Macbook'a Air M1 (podstawowy)? Rozumiem, że wydajność będzie lepsza na laptopie Apple co do Photoshop'a ale gdybym obrabiał zdjęcie w programie to pojawiłby się throttling po np. godzinie czasu?

Urządzenie miałbym do pół-profesjonalnej obróbki :)

Z góry dzięki za odpowiedzi :)
1
komentarz 21 grudnia 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
edycja 21 grudnia 2020 przez reaktywny
Poszedłbym w M1. Nie słyszałem czy się grzeje nadmiernie (o czym piszę @mokrowski). Na pewno trzeba by to sprawdzić, poczytać recenzje. Bo sama specyfikacja i testy wydajności - tu wypada wręcz super!

Kolejna sprawa, czy musi być laptop?. Laptop ma sens szczególnie gdy dużo podróżujesz, zmieniasz miejsca zamieszkania. A jak z komputera 90+ procent czasu korzystasz w tej samej lokalizacji to może Mac Mini? IMO lepszy w tym wypadku. Za 3500 zł jest podstawowy z M1 i 8 GB RAM, z 16 GB RAM kosztuje 4400 zł. Do zabawy w grafikę i tak będziesz potrzebował większy monitor 24+ cale.
komentarz 21 grudnia 2020 przez asdsad Początkujący (420 p.)

Dziękuje za zainteresowanie smiley Rozważałem już zakup Mac Mini ale musiałbym kupić monitor i zmieściłbym się w kwocie lecz wole mieć ekran połaczony z klawiatura niż osobno. Ciekawi mnie jak architektura M1 się rozwinie w przyszłości. Obrabianie zdjęć traktuje jako rozrywke niż prace bo to jest moje hobby

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 21 grudnia 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

IMHO...

Jak do pół-profesjonalnej, to wstrzymał bym się z zakupem laptopa z M1. Mimo entuzjastycznych recenzji... grzeje się :-/

komentarz 21 grudnia 2020 przez asdsad Początkujący (420 p.)
Dziękuje za zainteresowanie tematem :) Częściej korzystałbym z obróbki zdjęć niż video 4k - presety, podmiana zwykłego nieba na gwiaździste, zmiana koloru zdjęcia, ekspozycji itd.
1
komentarz 21 grudnia 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

@mokrowski, gdzie to wyczytałeś? 

Oglądałem kilka recenzji MBP z M1 i ani słowa o tym :) Mówili o problemach z wybranym softem i  że programy się uruchamiają z opóźnieniem (te które wymagają Rosetty), ale nic o przegrzewaniu się.

1
komentarz 21 grudnia 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

@Damian - korzystasz z Luminara ? Czy w PS bardziej? Z tematu widzę PS / LR.

1
komentarz 21 grudnia 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

@reaktywny, a daleko szukać nie ma co... https://www.youtube.com/results?search_query=apple+m1+heat+test Używam MBP od ~10 lat i wiem że nawet (w niesprzyjających warunkach) i on ma problem z wychłodzeniem: https://www.macworld.co.uk/news/2020-macbook-air-problems-3788127/ Napisałem IMHO. Ja się wstrzymam.

1
komentarz 21 grudnia 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
No to ładnie, trzeba poczekać do nowszej wersji. Jak poprawią, ale musieliby wrócić do chłodzenia aktywnego.
komentarz 21 grudnia 2020 przez asdsad Początkujący (420 p.)

@reaktywny, witaj reaktywny smiley Wybaczcie, że nie podkreśliłem, że dopiero zaczynam przygodę z obróbka ale myśle, że po pewnym czasie mój poziom umiejętności będzie na poziomie pół-profesjonalnym. Co do pytania to Photoshop ale Affinity ma ta zalete, że nie ma subskrypcji dlatego podchodzę do zakupu z rozsadkiem - czytałem o tych programach ale o Luminar nie słyszałem smiley Zaciekawiły mnie presety w Lightroom dzięki, którym zdjęcie ma wyglad jak z lustrzanki. Interesuje się fotografua mobilna ale nie chce odbiegać od tematu z posta.

+1 głos
odpowiedź 21 grudnia 2020 przez Bartolomeo1122004 Użytkownik (540 p.)
Moim skromnym zdaniem zdecydowanie m1. Jest naprawdę bardzo wydajny a jak na apple jest nawet mała cena.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 1,047 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2022 w Sprzęt komputerowy przez Ludek Obywatel (1,560 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,532 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Michał Krupa Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 622 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2021 w Sprzęt komputerowy przez nohubert Nowicjusz (120 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...