• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Czy "nadaje" się na studia informatyczne?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,695 wizyt
pytanie zadane 30 listopada 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
zamknięte 22 lipca 2021
Cześć, matura już za kilka miesięcy, a ja ciągle myślę o wybraniu kierunku studiów. Myślałem głównie właśnie nad informatyką. Problem w tym, że informatyki to ja nawet w szkole nie mam, a samemu dodatkowo też się jej nie uczę - trudno byłoby to pogodzić ze szkołą, treningami i jeszcze chwilą czasu wolnego. Kiedyś pooglądałem kilka kursów na yt dotyczących programowania chyba w Pythonie i C++ - prawie nic już nie pamiętam, ale ogólnie spodobało mi się to.

I teraz pytanie: czy z moim prawie zerowym poziomem jakiejkolwiek wiedzy informatycznej jest sens iść na te studia? Wiele rówieśników startuje w jakichś konkursach informatycznych itp., interesuje się tym od kilku lat, a ja nic. Wiadomo że będę miał trudniej, ale interesuje mnie też czy czasami nie oczekuje się że osoba idącą na studia już coś umie? Tata zapewniał mnie że nie i że sam był dość zielony w temacie gdy on szedł na studia informatyczne, no ale to było z 20 lat temu...

Z góry dzięki za pomoc :)
komentarz zamknięcia: 2

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 30 listopada 2020 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Studia informatyczne to głównie matematyka i sucha teoria. Programowania jest tyle co kot napłakał i nikt nie przejmuje się jakością pisanego kodu.

Jeżeli zastanawiasz się nad studiowaniem informatyki to znajdź program studiów uczelni, która cię interesuje. Przyjrzyj się opisom przedmiotów.
1
komentarz 1 grudnia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Dokladnie. Na studiach jestes po to aby uczelnia/wykladowcy na tobie zarobili, a nie po to abys sie czegos nauczyl, bo inaczej program zostal by zmieniony od reki.
komentarz 1 grudnia 2020 przez Borys0 Początkujący (400 p.)
Zależy od uczelni. Dla przykładu Politechnika Śląska uczy programowania w późniejszych semestrach, a Uniwersytet Ekonomiczny ma programowanie od początku. Wiele razy usłyszałem, że absolwent studiów ma mniej praktycznej wiedzy, niż absolwent kursu programowania (bootcamp). W obu przypadkach najważniejsza jest kasa :D
0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Pytanie dlaczego chcesz iść na inf? Dla kasy, dlatego że jest dużo ofert itp? Jeśli tak, to daruj sobie, wypalisz sie szybko. Skoro nie interesowales sie nigdy it to niezbyt widzę sens brnąć w to na studia... po co Ci informatyka?

nie lepiej iść na kierunek zgodny z Twoimi zainteresowaniami czy pasjami?

Akuray it, szczególnie programowanie to cos, czego możesz nauczyć się zawsze sam j jak zechcesz kiedyś zmienić kierunek kariery to studia nie będą Ci potrzebne. Oczywiście jak ktoś interesuje sie IT to takie studia spoko ale problem w tym, że wiele osób wybiera studia tylko patrząc na kasę itp a to błąd, potem ludzie się szybko wypalaja albo przez lata są na niskich stanowiskach.

Moim zdaniem informatyka nie bedzie dla Ciebie dobrym kierunkiem. Nie chodzi mi o wiedzę, jak bedziesz pracowity to wszystko nadrobisz ale pytanie czy naprawde da Ci to satysfakcję skoro przez tyle lat Cię to nie interesowalo? Pomysl co jest faktycznie Twoja pasja i co naprawdę Cie interesuje.

No i pamiętaj, wybór studiów wcale nie znaczy, ze musisz w tym pracować przez całe zycie. Studia mają Cię nauczyc samorozwoju, samodzielnosci w zyciu, poszukiwania informacji i dawać jakąś satysfakcję. A czy jest to it, fotografia czy hodowla jedwabników to nie ma znaczenia, ważne abyś rzeczywiście to lubił i chciał się uczyć.
komentarz 30 listopada 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Sorki za brak polskich znaków i literówki ale jakoś nie lubię pisać ma mobile.
komentarz 30 listopada 2020 przez niezalogowany
edycja 22 lipca 2021

@Tomek Sochacki, tyle że właśnie nie ma takiego kierunku studiów o którym marzyłbym od zawsze i który jest moją pasją. Różne hobby oczywiście mam, ale jest to właśnie tylko hobby - nie wyobrażam sobie jak miałbym zamienić to w pracę. A informatyka i tak wydawała mi się dość ciekawa, może też dlatego że tata jest właśnie informatykiem. Matematykę też w miarę lubię (no zależy który dział, geometrii nienawidzę), więc pomyślałem że będzie ok. A chyba nie każdy kto idzie na studia to wielki pasjonat danego kierunku. W dodatku zdając rozszerzoną fizykę i matematykę oraz angielski trochę to pole kierunków się zawęża. W tym polu jest właśnie informatyka, a coś wybrać muszę. I tak do informatyki bliżej mi niż do jakiejś energetyki itp. 

komentarz 30 listopada 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Spoko, nie chce Cię na siłę odciągnąć od informatyki tylko bardziej zmusić do wiekszej analizy swoich zainteresowań. Jak nie masz problemów z mat i fiz to może też np. Coś z robotyki, analizy danych, bigdata itp. Jak jesteś przekonany do it to spoko, super, ale spróbuj wejść w to głębiej, poczytaj sobie np o robotyce, machine learning, big data itp. I wtedy swiadomie zdecyduj. Powodzenia :)
0 głosów
odpowiedź 1 grudnia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
masz ojca "informatyka" i rozwarzasz studia informatyczne? Za przeproszeniem na glowe upadles?

Niech stary zalatwi CI jakakolwiek robote w IT odnosnie dzialu, ktory lubisz i jedziesz z koksem. Tak nauczysz sie najwiecej (przydatnych rzeczy, na czasie), zarobisz moze troche i nie stracisz 5 lat.

A jak maja byc studia "bo maja byc", to wez jakies zaoczne, nawet polonistyke czy tam historie, albo administracje :). Jak bedziesz dobry w temacie to czy sa studia czy nie ma, to zadna roznica. Im wiecej bedziesz siedzial przed monitorem i realnie cos budowal/testowal tym wiecej bedziesz wiedzial.
komentarz 1 grudnia 2020 przez Borys0 Początkujący (400 p.)
Jak najbardziej zgadzam się z tą wypowiedzią. Mam wielu znajomych co żałują "straconego" czasu na studiach, a znam też takich co studiowali zaocznie i pracowali w zawodzie zgodnym z kierunkiem studiów. Po obronie inżyniera mieli papierek i doświadczenie.
komentarz 1 grudnia 2020 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)
Coś w tym jest. Studia dobra zabawa, ale nie liczą się faktyczne umiejętności, tylko zdawanie przedmiotów i nabijanie ECTSów. Sam jestem w połowie swoich studiów i tak to trochę wygląda. Przedmiot za przedmiotem, gdzie większość nie będzie mi w ogóle przydatna. Jedyne, w czym mi pomogą, to w poprawie myślenia.

Podobne pytania

+2 głosów
5 odpowiedzi 7,588 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez easytodo Mądrala (5,380 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 128 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 184 wizyt

92,550 zapytań

141,394 odpowiedzi

319,522 komentarzy

61,935 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...