• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

serwer nas czy w dobrą stronę idę

Object Storage Arubacloud
+1 głos
349 wizyt
pytanie zadane 21 listopada 2020 w Systemy operacyjne, programy przez mateusz45 Gaduła (3,240 p.)
edycja 21 listopada 2020 przez mateusz45
mam pytanie ponieważ nie wiem jak to konkretnie działa bo chciałbym zakupić serwer i nie do końca wiem jaki i co w nim mogę robić ponieważ wiem tylko o oprogramowaniu na serwer free nas i mam pytanie czy na tym oprogramowaniu mógłbym opublikować swoją stronę internetową

(po prostu nie wiem czy na oprogramowaniu FreeNas Bendę mógł opublikować swoją stronę bo z tego co mi się wydaję stronę zamieszcza się na serwerze i tak wiem że są hostingi i nie musze od razu kupować serwerów ale ja już korzystam z hostingu ct8 ale mam zachciankę kupić sobie serwer i nie trzymać strony na czymś serwerze tylko mieć swój własny ale wiem że są różne serwery dlatego ja potrzebuje wiedzieć jaki i co tam mogę zrobić

 

 

 

najlepiej gdyby to był serwer na którym mogę po prostu zamieszczać pliki np. serwer minecrafta albo stronę

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 22 listopada 2020 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Na początek prośba: istnieje takie coś jak znaki interpunkcyjne i bardzo by się w wypowiedziach na forum przydały. bo bez nich bardzo ciężko czyta się to, co piszesz. Należy po prostu formatować normalne zdania, a nie pisać jednym ciągiem.

Serwer NAS służy raczej typowo do przechowywania i udostępniania plików. W sytuacji gdy potrzebujesz NASa możesz albo kombinować budując coś własnego i użyć np. oprogramowania jak FreeNAS albo kupić gotowe rozwiązanie - najpopularniejsze firmy które mają takie w ofercie to chyba Qnap i Synology.

Jeśli potrzebujesz serwera aby po prostu hostować stronę albo grę to nie ma potrzeby brać do tego NASa, bo ten z definicji jest serwerem plików. Takim "zwyczajnym" serwerem prawdę mówiąc może się stać dowolny komputer, wystarczy tylko odpowiednie oprogramowanie i konfiguracja. W zależności co kto potrzebuje, można uruchomić serwer na starym komputerze (co nie będzie zbyt profesjonalne...) albo zakupić maszynę ze świetnym parametrami.

Warto jednak zauważyć, że do działania nie wystarczy sam serwer, a trzeba całej infrastruktury. Potrzebujesz mieć zabezpieczony m.in. internet i prąd, nie może być tak że zabraknie Ci prądu w domu i nagle strona staje się niedostępna. No chyba że robisz to w celach typu nauka lub coś dla najbliższych i wtedy stabilność nie jest ważna. Nadal jednak dochodzą koszty prądu, potrzeba obsługi tego, więc jeśli nie jesteś pewien co i po co robisz, to nie decydowałbym się na własny serwer, tylko skorzystał z usług jakiegoś hostingu/serwerowni. Już kiedyś dokładniej o tym pisałem w innym temacie: https://forum.pasja-informatyki.pl/105138/wlasny-serwer?show=105146#a105146
komentarz 24 listopada 2020 przez mateusz45 Gaduła (3,240 p.)

domenę mam wykupioną nawet kilka a z linuxa korzystam dosyć dużo bo mam go na wirtualnej maszynie

 

"Więc: na forum chętnie pomagamy, ale jeśli Twoim pytaniem jest "jak uruchomić serwer ze stroną" to jest to zbyt ogólne i nikt nie będzie Ci w stanie pomóc."  wiem i dlatego edukuje się na ten temat też z innych źródeł jednocześnie rozmawiałem też z panem "grzegorzkogr" na yt i wysłałem wiadomość do producenta serwera którego chce kupić oczywiście jeszcze oglądam wiele poradników np jak coś zainstalować 


podsumowując to co wiem z różnych źródeł  : po zakupie instalacja linuxa konfiguracja linuxa na linuxa instaluje apache konfiguruje( i tutaj problem jak wejść do serwera bo w przypadku freenas wpisywało sie ip i tam jóż wszystko sie robiło ze strony ale jak wyjść na strone apache aby apache skonfigurować bo gdzieś musze dodać domenę dodać pliki strony dodać certyfikat sprawdzać dns) 

komentarz 24 listopada 2020 przez mateusz45 Gaduła (3,240 p.)
a nawet jak sie z tym nie połapie i nie bende wiedział jak to zrobić to zainstaluje se free nas i Bendę tam trzymał dane .albo se zainstaluje linux i tam Bendę miał serwer minecraft

a stronę nadal Bendę miał na hoście
1
komentarz 24 listopada 2020 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

tutaj problem jak wejść do serwera

Generalnie serwer nie ma domyślnie żadnego interfejsu przez który się wchodzi przez przeglądarkę i wyklikuje co ma zrobić. Można sobie takich poszukać, choć to jest przeważnie płatne i często hostingi z takich korzystają (np. DirectAdmin, cpanel itp.), ale w tym się i tak nie zrobi wszystkiego oraz też trzeba to wszystko skonfigurować.

A pomijając to, obsługa i "jak wejść" zależy od tego co zainstalujesz, ale można też normalnie uruchomić tam środowisko graficzne i sobie co nieco klikać, poruszać się po nim jak po zwykłym komputerze. Przeważnie jednak zarządzanie serwerem odbywa się poprzez SSH, czyli z konsoli wydajesz polecenia co ma zrobić.

ale jak wyjść na strone apache aby apache skonfigurować

Apache nie ma żadnej strony konfiguracyjnej, jak wyżej trzeba go zainstalować z poziomu systemu i następnie tam skonfigurować poprzez zmiany w plikach konfiguracyjnych. To nie jest hosting, gdzie wszystko jest gotowe i sobie wszystko wyklikasz w panelu administracyjnym, tylko własny "goły" serwer, gdzie wszystko trzeba zrobić samemu. 

gdzieś musze dodać domenę dodać pliki strony dodać certyfikat sprawdzać dns

Domenę należy skonfigurować od strony samej domeny (ustawiając jej odpowiednie rekordy DNS, najczęściej rekord A na IP serwera) oraz serwera np. Apache (co ma pokazywać pod daną domeną). Ścieżka z której ma czytać stronę jest do ustawienia. Certyfikat jeśli chodzi o SSL to można skorzystać z darmowego Lets Encrypt, wystarczy zainstalować Certbota i on przez większość operacji przeprowadza.

PS ponownie prośba o poprawienie jakości wypowiedzi na forum. "bendę" "jóż", brak interpunkcji, to się naprawdę ciężko czyta. Nikt tu nie wymaga nie wiadomo jakiego poziomu ani formalności, wymagamy minimum poprawności, aby wypowiedzi dało się czytać.

1
komentarz 25 listopada 2020 przez mateusz45 Gaduła (3,240 p.)

dzięki zorientowałem się już o tym trochę wcześniej jak patrzyłem jak zrobić serwer do minecraft tam też trzeba wejść do pliku i tak się wszystko ustawia  komendami i ręcznie a nie z wygodnej strony serwera chyba tak samo z apache czyli np w folderze "http" ( czy jakoś tak) zamieszczam moją stronęsmiley

 

wszystko sobie już poukładałem, przetestowałem i wiem jak to ma mniej więcej wyglądać

Bardzo dziękuję za pomoc i naprowadzenie na odpowiednią ścieżkę bo jeszcze ostatnio nic o tym nie wiedziałem  a teraz mniej więcej wiem jak ma to wyglądać. jeszcze raz bardzo dziękuję

 

 

1
komentarz 25 listopada 2020 przez mateusz45 Gaduła (3,240 p.)
"PS ponownie prośba o poprawienie jakości wypowiedzi na forum. "bendę" "jóż", brak interpunkcji, to się naprawdę ciężko czyta. Nikt tu nie wymaga nie wiadomo jakiego poziomu ani formalności, wymagamy minimum poprawności, aby wypowiedzi dało się czytać." bardzo przepraszam ale zazwyczaj szybko pisze na klawiaturze i nawet nie zwrócę na to uwagi ale to co mi podkreśla korekta to staram się poprawić   z resztą pamiętam o tym jeszcze z twojej 1 wiadomości i staram dawać chociażby kropki i poprawiać wyrazy, ale to u mnie jest spory błąd że mam źle z ortografią .

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 292 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 571 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2023 w Sprzęt komputerowy przez piotr_domanski Bywalec (2,080 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 189 wizyt

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...