• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ile adresów IP ma router?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
1,073 wizyt
pytanie zadane 21 listopada 2020 w Sieci komputerowe, internet przez D4G3R Nowicjusz (170 p.)
Cześć wszystkim! Mam poważny problem. Jest dużo pojęć: LAN, WAN, NAT, IP przypisany do interfejsu karty sieciowej, gateway.. i ja już w końcu nie wiem. Ile adresów IP ma router? Załóżmy taki "typowy" domowy? To jest zależne od.. no właśnie - czegoś? Dotychczas myślałem że ma 2 - do komunikacji w sieci LAN i wyjście na świat, ale pojęcia z początku mojego pytania tworzą jedynie mętlik. Proszę o pomoc

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 21 listopada 2020 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
wybrane 21 listopada 2020 przez D4G3R
 
Najlepsza
Typowy router ma dwa adresy IP. Jeden na końcówce od internetu i jeden w sieci wewnętrznej.
LAN - sieć wewnętrzna
WAN - sieć zewnętrzna
NAT - technika wysyłania pakietów z sieci lokalnej LAN do sieci zewnętrznej WAN (wszystkie komputery w sieci wewnętrznej są z zewnątrz rozpoznawane jako jeden adres IP)
gateway - bramka sieciowa - urządzenie przez które komputery w sieci lokalnej komunikują się z internetem
komentarz 21 listopada 2020 przez D4G3R Nowicjusz (170 p.)
Super! Teraz wszystko jasne, dziękuję za odpowiedź.
komentarz 21 listopada 2020 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Trzeba odróżnić dwa znaczenia słowa ruter.  Normalnie, zgodnie z terminologią sieci ruter to urządzenie, które potrafi przekazywać pakiety pomiędzy dwoma lub więcej sieciami. W każdej sieci obowiązuje inna pula adresowa. Ruter przekazuje pakiety na podstawie adresów IP. W każdej sieci ma swój interfejs i adres. To co występuje w sklepach pod nazwą handlową ruter to takie urządzenie hybrydowe - zawiera ruter sieciowy dwuportowy z NATem i switch. Normalnie sieciowe rutery występują głównie po stronie dostawcy w sieci publicznej.
komentarz 21 listopada 2020 przez D4G3R Nowicjusz (170 p.)

 @tangarr A co z routerami które widzę przy narzędziu traceroute? Jak przekazują pakiet to ten pakiet "przechodzi" przez dwa interfejsy czy jeden?

komentarz 21 listopada 2020 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Routing to przerzucanie pakietu z jednej sieci do innej. Gdyby pakiet miał zostać w tej samej sieci to router nie byłby potrzebny. Routery w internecie to węzły łączące różne sieci. Taki router może mieć wiele interfejsów sieciowych

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 477 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 1,005 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 402 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...