• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki linux dla programisty

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
1,051 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Poczatkujaca s z.o.o Obywatel (1,860 p.)
Witam, mam dość starego PC - na nim Windows 7 pro, a nie chce 10.

Już wole linux jaki polecicie dla osoby programującej.

Ale żeby nadał się też jako system użytkowy coś wydrukować ofejrzeć kurs na YT czy na innej stronie z video

Nie gram w gry nie słucham muzyki, nie ogladam filmów na kompie

dysk 60gb SSD, 8 GB Ramu, procek i5 intel

Ale uzywam urządzenia usb podświatlala klawiatura mysz przowodowa  adapter wifi

10 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 20 listopada 2020 przez mi-20 Stary wyjadacz (13,190 p.)
Ja od kilku lat używam Linux Mint (cinnamon) i dla mnie jest jak najbardziej ok. Łatwo się odnaleźć i dobry dla początkujących. Programuję w PHP i Python
+2 głosów
odpowiedź 20 listopada 2020 przez CSSoup Mądrala (6,460 p.)
Osobiście używam Manjaro i sobie chwalę. Podoba mi się sam design (używam Plasmy), instalacja pakietów jest bardzo fajna, a do tego AUR - polecam. Używałem swego czasu Minta, ale osobiście mi jakoś nie siadł.
1
komentarz 21 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Bardzo dobry wybór. Wszystko co nie pochodzi od Ubuntu będzie OK. Ja jestem zwolennikiem Archa ale dla początkującego to Manjaro będzie najlepszy. Oczywiście Plasma KDE będzie najlepszym wyborem. I5 + 8GB RAM Linuks będzie śmigał aż miło.
1
komentarz 22 listopada 2020 przez Poczatkujaca s z.o.o Obywatel (1,860 p.)

@manjaro 

A dlaczego nie ubuntu ?

1
komentarz 22 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

NA tym forum wolę nie pisać dlaczego bo zaraz się rozpęta gównoburza, tutaj 90% używa właśnie Ubuntu i będą bronić tego distro jak demokracji ;)

Tutaj masz ranbking dystrybucji i opisane ich wady oraz zalety, warto poczytać.

2
komentarz 22 listopada 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

NA tym forum wolę nie pisać dlaczego bo zaraz się rozpęta gównoburza

Jeśli będą to merytoryczne argumenty, to po to jest forum, aby dyskutować. W razie wspomnianej "gównoburzy" można użyć systemu zgłoszeń, aby oznaczyć posty uznane za obraźliwe lub poza merytoryczne, a w uzasadnionych przypadkach będą wyciągane konsekwencje wobec ich autorów.

tutaj 90% używa właśnie Ubuntu i będą bronić tego distro jak demokracji

Każdy ma inny gust, inne przyzwyczajenia i inne wymagania co do systemu. Więc nie można wymagać, że każdemu spodoba się obiektywnie najlepszy system operacyjny (jeśli taki istnieje), to samo można zresztą odnieść do każdego produktu/usługi. Nie trzeba mieć tego ludziom za złe - ot wolny wybór. ;)

1
komentarz 22 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Tylko że tutaj nie chodzi o gust, czy wymagania ale o doświadczenie. Więc za bardzo nie ma  z kim dyskutować merytorycznie. A nie mam ani ochoty ani czasu aby znów przez kilka dni toczyć tu wojny i tłumaczyć jakiemuś Brajankowi co w życiu widział tylko Ubuntu i Minta a na instalacji Debiana się wyłożył  i myśli że wszystko wie o Linuksach...
+2 głosów
odpowiedź 21 listopada 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Osobiście Ubuntu ale tylko wersje LTS. Nie mam już czasu na zabawę w serwisanta systemu a komercyjne frameworki/biblioteki/produkty bywają dedykowane tej dystrybucji.
komentarz 22 listopada 2020 przez Poczatkujaca s z.o.o Obywatel (1,860 p.)

@mokrowski  co to wersje LTS ?

1
komentarz 22 listopada 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Long Time Support - jest to wydanie systemu o długim okresie wspierania przez twórców danej dystrybucji. Dla Ubuntu wygląda to tak, że co pół roku wychodzi nowa wersja systemu i są wspierane przez 9 miesięcy. Co dwa lata wychodzi wersja LTS kilu letni okres wsparcia. Oznacza to, że mając wersje LTS błędy przez dłuższy czas będą naprawiane.

Tutaj znajdziesz tabele z informacjami ( dla Ubuntu) o tym kiedy jaka wersja wychodzi i jak długi ma okres wsparcia.

Ten termin LTS będzie dotyczyć systemów wydawanych jako Point Release. Czyli takich jak np. Ubuntu, które mają charmonogram wydawania nowych wersji. Są też systemy wydawane w trybie Rolling Release (np. Arch Linux Manjaro). To oznacza, że system nie ma swojego oznaczenia np. 20.04 LTS. Tylko jest ciągle aktualizowany, jądro się zmienia, itp. W systemie zawsze masz to co nowe.

1
komentarz 22 listopada 2020 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Coś za coś. Jeśli masz Rolling Release, masz pewność że w systemie są wszystkie nowości. Nowe kompilatory, nowe wersje programów, nowe wersje bibliotek.. I bardzo fajnie bo można sprawdzić nowe koncepcje i możliwości. W konsekwencji masz małą stabilność, wiele rozwiązań wymaga dostosowania i zaczynasz wykonywać pracę DevOps oraz testera oprogramowania.

Dla produktów komercyjnych (CUDA, FPGA, biblioteki dla MCU, jakieś inne z szerokiego IoT, bazy danych... ), wytwórcy dostosowują się do konkretnej dystrybucji. Stąd w moim przypadku (taki a nie inny zakres zastosowań i klientów), jestem obligowany do pracy w określonym systemie. Wydawca nawet produktu "typu gra", nie będzie zainteresowany śledzeniem takiej dystrybucji.

Oczywiście, da się w wielu przypadkach dostosować produkt do danej dystrybucji. Ale to trochę "rzeźba" i najczęściej strata czasu :-/ Edukacyjnie, ok ale programując jesteś obligowany do dostarczania rozwiązań w danym środowisku. Stąd wygląd Desktop (a często do tego sprowadza się dystrybucja) jest naprawdę drugorzędny. Szybko mija okres zafascynowana "ładnymi skórkami okien i  wypasionym biurkiem". Liczy się produktywność w tym zawodzie. Stąd im bliżej standardu "na dziś", tym lepiej.

Zdaję sobie sprawę że wygoda pracy w danej dystrybucji jest... różna. Jeśli jednak chodzi o pracą na CLI (a często do tego się to sprowadza), to .... jest to obojętne :)
+1 głos
odpowiedź 21 listopada 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Ja ze swojej strony polecam ci Ubuntu, KUbunut, Mint, Mangaro. Najlepiej wypróbuj wszystkie dystrybucje i wybierz swoją.
+1 głos
odpowiedź 21 listopada 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
W zasadzie dowolny z popularnych (zobacz distrowatch.com) będzie OK. Ja polecam te z rodziny Debiana. Jedynie Mint mi nie podszedł, a reszta jest dobra.
+1 głos
odpowiedź 21 listopada 2020 przez edwardkraweznik Dyskutant (9,930 p.)

Witaj.

Także mam stary komputer,

2GB RAM, procesor 3 rdzenie

joszi@joszi:~$ lscpu
Architektura:           x86_64
Tryb(y) pracy CPU:      32-bit, 64-bit
Kolejność bajtów:       Little Endian
Rozmiary adresów:       48 bits physical, 48 bits virtual
CPU:                    3
Lista aktywnych CPU:    0-2
Wątków na rdzeń:        1
Rdzeni na gniazdo:      3
Gniazd:                 1
Węzłów NUMA:            1
ID producenta:          AuthenticAMD
Rodzina CPU:            16
Model:                  5
Nazwa modelu:           AMD Athlon(tm) II X3 460 Processor
Wersja:                 3
CPU MHz:                800.000
CPU max MHz:            3400,0000
CPU min MHz:            800,0000
BogoMIPS:               6830.70
Wirtualizacja:          AMD-V
Cache L1d:              64K
Cache L1i:              64K
Cache L2:               512K
Procesory węzła NUMA 0: 0-2
Flagi:                  fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm 3dnowext 3dnow constant_tsc rep_good nopl nonstop_tsc cpuid extd_apicid pni monitor cx16 popcnt lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch osvw ibs skinit wdt hw_pstate vmmcall npt lbrv svm_lock nrip_save
joszi@joszi:~$ 


joszi@joszi:~$ free -m
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           1993         990         195          81         807         769
Swap:          2045         186        1859
joszi@joszi:~$ 

używałem kiedyś Minta ale ostatecznie najstabilniejszy i najwydajniejszy w mojej ocenie jest debian i środowisko graficzne xfce4...

Jako edytora c++ używam geany a kompiluję przy pomocy makefile normalnie z linii komend...

Do pracy na zdalnym systemie plików używam visual studio code (używam go głównie do pracxy z PHP, html, ttp...).

Polecam debiana+xfce4(jeśli zależy ci na bardzo małej zasobożerności)

Na tym komputerze programuję cpp/wxwidgets, SDL, jakieś webdev... oglądam youtube, poczta, i wiele innych...

EDIT:

Nadmienię, że zainwestowałem w dysk ssd 500GB do tego komputera (na hdd także dawał radę)

1
komentarz 22 listopada 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

jeśli zależy ci na bardzo małej zasobożerności

Te 990MB to chyba nie od razu po wstaniu, co?

komentarz 22 listopada 2020 przez edwardkraweznik Dyskutant (9,930 p.)

nie, kilka godzin korzystałem.

Uptime z dzisiaj 1h,21min

komentarz 22 listopada 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
No właśnie. Tylko po co to dawałeś? Jeszcze ktoś by pomyślał, że mała zasobożerność to 1GB na starcie.
komentarz 22 listopada 2020 przez edwardkraweznik Dyskutant (9,930 p.)

Tu masz pozamykane wszystko:

joszi@joszi:~$ free -m
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           1993         266        1233          11         493        1568
Swap:          2045         138        1907
joszi@joszi:~$ uptime
 11:17:20 up  1:31,  1 user,  load average: 0,14, 0,45, 0,81
joszi@joszi:~$ 

komentarz 22 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Współczuję u mnie przeglądarka potraFI 4--6 GB RAMu pożreć ;)

Choć sama plasma na starcie bierze tylko jakieś 550 MB
+1 głos
odpowiedź 22 listopada 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Cześć,

generalnie jest dużo dystrybucji, dodatkowo każda dystrybucja wypuszcza wersje z różnymi środowiskami graficznymi, menegerami okien, itp. To co mogę Ci polecić, to żebyś celował w system, który używa  Xfce jako środowisko graficzne. Jest to lekkie, nie wymagających dużej ilości zasobów środowisko graficzne, które dla Twojego sprzętu i wymagań powinno sprostać.

Przykładowe dystrybucje z Xfce to:

Jak zajmujesz się programowaniem to możesz zobaczyć czy przypadkiem dystrybutor/twórca danego języka, środowiska programistycznego wspiera wydania dla konkretnej dystrybucji linuxa. Wtedy możesz zaoszczędzić czasu na rozwiązywaniu problemów wynikających z tego, że używasz innej dystrybucji niż jest zalecana. Z drugiej w większości przypadków nie powinien być to problem.

Zawsze możesz popróbować z różnymi dystrybucjami i wyrobić sobie własną opinie, które distro jest najlepsze do Twoich potrzeb.

Pozdrawiam,

Nelson

0 głosów
odpowiedź 21 listopada 2020 przez Poczatkujaca s z.o.o Obywatel (1,860 p.)
Mam Jakieś doświadczenia z Ubuntu wersja 14 ale mam na niej problem z adapterem wifi, wie ktoś może dlaczego?
1
komentarz 21 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Tak wiemy dlaczego ;) Dlatego że masz system z 2014 roku i jest od 6 lat nieaktualny ;)
komentarz 21 listopada 2020 przez Poczatkujaca s z.o.o Obywatel (1,860 p.)
Możliwe, ale jakieś aktualizacje się tam chyba robiły, wieć byłam pewna że mam aktualny :)
komentarz 21 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

No właśnie ;) Jakieś ;) Gdyby były pełne aktualizacje dystrybucji to miałabyś wersję 2020 ;)

Lepsze są dystrybucje ciągłe gdzie nie trzeba co roku instalować nowych wersji.

Szczerze polecam Ci Manjaro

komentarz 21 listopada 2020 przez Poczatkujaca s z.o.o Obywatel (1,860 p.)
dzięki sprawdze
komentarz 22 listopada 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Gdyby były pełne aktualizacje dystrybucji to miałabyś wersję 2020 ;)

Przecież można update'ować wersję systemu.

komentarz 22 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Teraz? Z 2014 do 2020? Chyba żartujesz ;)
komentarz 22 listopada 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Pisałem ogólnie.
komentarz 22 listopada 2020 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Na Archu/Manjaro jakby 6 lat nie updatować też by się to dobrze nie skończyło. Po prostu niezależnie od dystrybucji aktualizacje trzeba robić
komentarz 22 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Noi tak.
–1 głos
odpowiedź 21 listopada 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
Ubuntu, openSUSE, Arch, elementary OS
–2 głosów
odpowiedź 21 listopada 2020 przez mateusz45 Gaduła (3,240 p.)
moim skromnym zdaniem tu by mógł być kalii linux ponieważ jest wygodny  i działa normalnie
2
komentarz 22 listopada 2020 przez CodeForge Użytkownik (570 p.)
Kali nie nadaje się do zastosowań desktopowych. Został stworzony do testów penetracyjnych. Moim zdaniem lepszym wyborem byłby Lubuntu, albo Manjaro w wersji XFCE.
komentarz 22 listopada 2020 przez Poczatkujaca s z.o.o Obywatel (1,860 p.)

@CodeForge a jakby postawić jakieś 2 linuxy mam kilka dysków ( nie partycji dysków w PC) ?

komentarz 22 listopada 2020 przez CodeForge Użytkownik (570 p.)
To jest też dobry pomysł. Problematyczna będzie wymiana danych. Na przykład gdy robisz jakiś projekt musisz robić go na maszynie w której zacząłeś (no chyba że używasz githuba ;P)

Ja miałem w komputerze 2 dyski - jeden w Windowsem 10 a drugi z Lubuntu.

Fajnie działało, ale wtedy jeszcze niezbyt ogarniałem jak przełączać się pomiędzy dwoma systemami  więc jak chciałem przełączyć z Windowsa na Linuxa lub na odwrót to po prostu przepinałem kabel SATA xD.
komentarz 22 listopada 2020 przez Poczatkujaca s z.o.o Obywatel (1,860 p.)

@CodeForge nie uzywam gita ale pora zaczać zauwazyłam , że gdy robie wieksze projkty to mam problem z powrotem to poprzedniech wersji :P 

komentarz 22 listopada 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@CodeForge,

Problematyczna będzie wymiana danych.

Przecież Linuks spokojnie rozpoznaje partycje NTFS. Wystarczy wspólne dane trzymać na takiej partycji.

komentarz 22 listopada 2020 przez CodeForge Użytkownik (570 p.)
Tak też można ;)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 9,518 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 1,227 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez WildEagle Obywatel (1,500 p.)
0 głosów
8 odpowiedzi 6,438 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...