• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy dla mnie Linux będzie dobrym wyborem,czy warto przejść. [ankieta]

Object Storage Arubacloud
0 głosów
589 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2020 w Systemy operacyjne, programy przez zxcvbnm9 Początkujący (260 p.)
Witajcie.

Przychodzę z drobną sprawą,chodzi o system Linux.

Aktualnie siedzę na Windows 10,nie bardzo lubię ten system,pewne rzeczy mnie w nim irytują.Głównie programuje, Java czy strony internetowe.Czy gram? Od czasu do czasu,przeważnie gry,które steam co mają wsparcie dla Linuxa.Mam upatrzoną pewną dystrybucję na Ubuntu,jest to remix,gdzie tylko środowisko graficzne się rożni,baza czysty Ubuntu.

Po prostu kusi mnie bardzo Linux,lecz ma on pewne swoje wady,jak i sam  Windows.Trzeba zamienniki programowe stosować,gorsze wsparcie gry,sterowniki starsze itp,to wiem.Jestem informatykiem i kiedyś próbowałem na swojej maszynie bawić się Linuxem,coś tam wyszło :D i mi się spodobał wizualnie bardzo,taki czysty i prosty interfejs,a nie czołg Windows. W skrócie, warto w moim przypadku,czy dać sobie spokój?
Możliwe odpowiedzi:
Tak (3 głosów, 50%)
Nie (3 głosów, 50%)
komentarz 20 listopada 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Why not both?
komentarz 20 listopada 2020 przez zxcvbnm9 Początkujący (260 p.)
No myślałem mieć oba, jeden WIndows na sprawy te,które muszą.Natomiast Linux ogólnie, co sądzicie o takim połączeniu?
komentarz 20 listopada 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Po co się pytasz, co sądzimy? Skoro uważasz, że są rzeczy, które trzymają Cię przy Windowsie, a mimo to chcesz poznać Linuksa, to zrób dual-boota. Używanie Linuksa nie wyklucza używania Windowsa, jeśli sytuacja tego wymaga.
komentarz 20 listopada 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

@zxcvbnm9, a może skorzystaj z WSL?

komentarz 21 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Linuks nie jest dla Ciebie. Daj sobie spokój. A jak koniecznie chcesz spróbować to nie żadne WSL czy wirtualki tylko jakieś LIVE CD albo dual boot i najlepiej Manjaro KDE a nie żadne Ubunta...

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 20 listopada 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
Jeżeli prawie nigdy nie miałeś styczności z linuxem to warto się przenieść. Być może wielkim kosztem, bo przesiadka z win 10 jest trudna dla większości osób. I używanie konsoli wejdzie Ci w nawyk :P
+1 głos
odpowiedź 20 listopada 2020 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Co za problem postawić go na maszynie wirtualnej i spróbować? Jak piszesz, jesteś informatykiem, czyli sobie poradzisz z technikaliami. Po co ci opinie innych? Skąd mamy wiedzieć, czy pingwin ci będzie pasował?
+1 głos
odpowiedź 21 listopada 2020 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Fakt na inne systemy oprócz Windowsa nie ma za wiele gier, choć to się zmienia. Jednak uważam że jeśli chcesz nazywać się informatykiem musisz spróbować innego systemu jak Windows. Mówi się że na Unixie świat stoi i jest to jak najbardziej prawda. Zainstaluj sobie jakąś przyjazną dystrybucję np. Ubuntu, Mint, Mangaro. Następnie zacznij jej używać na co dzień. 99 procent aplikacji ma swoje odpowiedniki na pingwina. Zawsze możesz wrócić do Windowsa, poczytaj o czymś takim jak WSL 2.
0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2020 przez zxcvbnm9 Początkujący (260 p.)
W skrócie.

Czy Linux jako system operacyjny dla zwykłego użytkownika,który pracuje czasem gra jest w porządku? Czy Linux raczej w przypadku serwerów itp.
komentarz 20 listopada 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
To powinieneś dodać na koniec swojego pytania, bo to nie jest takie typowe forum dyskusyjne. Tutaj zadajesz pytanie, a inni dają odpowiedzi. Dyskusje prowadzi się w komentarzach do pytania/odpowiedzi. Co też czynię teraz ;)
komentarz 20 listopada 2020 przez zxcvbnm9 Początkujący (260 p.)
No dobrze,zapamiętam.

Co do mojego pytania wyżej,to? Co sądzisz? Dla zwykłego użytkownika jak ja Linux zda egzamin czy szkoda na to czasu? Bo to wiadome że więcej zabawy z Linuxem,komendy itp.
2
komentarz 20 listopada 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Za mało informacji. Zwykły użytkownik domowy używa komputera głównie do przeglądania internetu, słuchania muzyki, oglądania filmów/seriali. Tu Linux sprawdza się tak samo jak Windows. Nie jest to system gamingowy, Wprawdzie można odpalić jakieś tam gry na WINE, ale... raz to działa i jest grywalne, raz nie. Lepiej wygląda sprawa z pozostałym oprogramowaniem windowsowym na WINE. Aczkolwiek instalowanie Linuksa, by używać tylko programów Windowsowych jest IMO bez sensu.

czy szkoda na to czasu?

Twierdzisz, że jesteś informatykiem (cokolwiek to znaczy). Dla mnie informatyk, który nie zna innego systemu operacyjnego poza Windowsem, nie jest informatykiem z prawdziwego zdarzenia.

komentarz 21 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
@j23 Łapka w górę za ostatnie zdanie ;) Powiedziałbym że nie jest nawet ćwierćinformatykiem ;) Jak poszedłem do swojej pierwszej pracy jako informtyk ponad 20 lat temu to połowa pytań testowych  była z Linuksa i Unixa. Więc takiego "informatyka" co nie zna Linuksa to bym nawet na praktyki nie wziął ;)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 1,505 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 321 wizyt
pytanie zadane 3 października 2021 w Systemy operacyjne, programy przez doskanoness Obywatel (1,240 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...