• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Protokół MQTT

Object Storage Arubacloud
0 głosów
399 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2020 w Sieci komputerowe, internet przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Mam pytanie odnośnie protokołu MQTT. Czy owy protokół wysyła "ramki" tj frames(czyli puste zapytania kontrolne) tak jak to ma miejsce w WebSocket?
komentarz 13 listopada 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Ramek jako tako nie ma. Zależ również o którą wersję pytasz tak właściwie. Od ubiegłego roku dodali kod przyczyny niepowodzenia. Jeżeli ramki rozumiesz jako zbiór danych, to MQTT ma swój równoważnik "tematów". Jako, że dopiero poznaje tę technologię dla zastosowań IoT, mogłem strzelić gdzieś gafę.
komentarz 13 listopada 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Z tymi ramkami to mi chodziło o pojedyncze zapytania do serwera. Websocket wysyła mniej więcej co 30 sekund zapytania. Po co? No pewnie po to aby sprawdzić czy połączenie jest aktywne. Przeglądając różne biblioteki do MQTT, często można się natknąć na takie funkcje jak connect() czy disconnect() i tak się zastanawiam w jaki sposób serwer wie, że nastąpiła utrata połączenia z klientem?
komentarz 13 listopada 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Możesz transportować za pomocą websocketa, więc możesz to zrobić za pomocą ramek. Z samych założeń MQTT nie ma cyklicznego sprawdzenia połączenia. Przynajmniej ja o tym nie wiem.

http://docs.oasis-open.org/mqtt/mqtt/v3.1.1/os/mqtt-v3.1.1-os.html Punkt 6.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 681 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Tom_Ja Dyskutant (7,970 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 2,103 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 421 wizyt
pytanie zadane 15 grudnia 2019 w Bezpieczeństwo, hacking przez Proth Początkujący (310 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...