• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Visual Studio - ogromny plik projektu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
591 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2020 w C i C++ przez Billy Użytkownik (680 p.)
Witajcie,

Do tej przez długi czas używałem Code Blocksa, ale pomyślałem, że może warto by się przerzucić na jakiś lepszy IDE, więc postanowiłem sprwdzić Visual Studio. Pierwsze wrażenia są bardzo dobre a ciemny tryb miło łechta oczy.

Ale...No właśnie, jest jedno ale. Mianowicie w Code Blocks cały projekt (czyli cały folder z exe, kodem źródłowym itp.) zajmował ok. 150Kb, (nie chodzi o dokładną wartość, tylko przybliżenie), bo programy były dosyć proste. Natomiast gdy podglądnąłem folder projektu w Visual Code to mało z krzesła nie spadłem, ujrzawszy ponad 40Mb, dla prostego projektu, który w Code Blocksie zajmuje 200Kb!

Czy jakiś użytkownik VS byłby w stanie mi podpowiedzieć, dlaczego i czy te pliki muszą być takie duże? Bo wystarczy że zrobię 10 projektów i 0,5 GB poszło...

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 12 listopada 2020 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
wybrane 13 listopada 2020 przez Billy
 
Najlepsza
W moim VS, z tych 40MB, 99% to są prekompilowane nagłówki i baza danych używana przez intellisense.

~5MB to po prostu baza danych intellisense (VC.db).

~35MB to prekompilowane nagłówki używane przez intellisense do przyszpieszenia. Możesz je wyłączyć w Tools > Options > Text Editor > C/C++ > Advanced -> IntelliSense -> Disable Automatic Precompiled Headers na "True". Po wyłączeniu tego rozmiar nowego projektu maleje do 5-6MB.

Ale samego intellisense silnie polecam nie wyłączać, jest niezwykle przydatny ;)
1
komentarz 13 listopada 2020 przez Billy Użytkownik (680 p.)
edycja 13 listopada 2020 przez Billy
Ooo, dzięki wielkie, z nieba mi spadłeś :P Właśnie te prekompilowane nagłówki były tyle ważyły :P Bez nich plik waży tylko 7MB :D

Nie wiem szczerze po co te nagłówki trzymać w folderze projektu, zamiast w głównym pliku VS, skoro wiadomo, że ktoś kto będzie miał te pliki na 99% będzie miał VS, no ale zgaduję że w tym już nie moja głowa :P

Natomiast jeszcze jedno pytanko w takim razie - w Code Blocksie dało się tak jakby "zapisywać" biblioteki których używamy  w programie (za pomocą -static w compilatorze)  do pliku .exe (kosztem zwiększenia rozmiaru pliku, ale za to działał na komputerach innych osób). Więc moje pytanie jest takie - czy da się to samo odtworzyć w VS?
komentarz 13 listopada 2020 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Z głowy nie wiem, natomiast... z VS ogóle nie powinieneś mieć takiego problemu, programy powinny "po prostu działać", nawet jeśli są linkowane dynamicznie. Ogólnie linkowanie dynamiczne to jest "typowe" podejście.

(a z C::B też nie musiałeś linkować statycznie, mogłeś wysyłać .dll'ki razem z exe)

Ooo, dzięki wielkie, z nieba mi spadłeś :P

Tylko zaznaczę że sam wszystko pół godziny temu wyguglowałem, więc się dało ;)

komentarz 13 listopada 2020 przez Billy Użytkownik (680 p.)
Niby dll'ki można wysyłać, ale wiadomo, jak komuś podsyłasz program, to raczej wolałbyś żeby ten exe się otwierał sam, bez dodatkowych plków, po prostu dla wygody użytkownika po drugiej stronie. Wiesz, po prostu wyjmujesz exe i podsyłasz drugiej osobie.

A co do googlowania to czasami tak jest, raz coś wpiszesz i od razu ci wyskoczy, a raz przejdziesz do dwudziestego "O" Googla i dalej nic :P Też znalazłem co prawda jakiś sposób, ale co do zmiany rozmiaru pliku to raczej zadziałał w drugą strone ¯\_(ツ)_/¯
+1 głos
odpowiedź 12 listopada 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
edycja 12 listopada 2020 przez adrian17

Tu znajdziesz kilka słów o tym:

https://reddit.com/r/learnprogramming/comments/4qu1qb/why_are_visual_studio_specially_vs_c_solutions/

Swoją drogą 0.5GB to tyle co nic :) Po co się tym przejmować? 

komentarz 12 listopada 2020 przez Billy Użytkownik (680 p.)
No może 0,5 GB to nic, ale przy moim tworzeniu różnych projektów, chociażby żeby sprawdzić jak działa jakaś funkcja albo dlaczego coś nie działa w pliku docelowym, to zaraz mi się zrobi taki bałagan, że się nie odnajdę.
 

Dodatkowo podsumowując wszystkie programy które dotąd napisałem i "konwertując" je na VS to zajmą one ponad 50GB, a im więcej będę ćwiczył i  pisał, tym więcej to będzie zajmować. Dlatego chciałbym zachować te pliki w jak najmniejszym rozmiarze jakim tylko się da :P
komentarz 12 listopada 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Sam mam podobne problemy. Czasami człowiek coś testuje i potem takie pliki zaśmiecają komputer. Może warto usuwać to co już nieprzydatne, albo stworzyć jeden projekt i tam wszystko przechować jako archiwum?
komentarz 12 listopada 2020 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
(btw, poprawiłem Ci link bo był na AMP)

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 309 wizyt
–4 głosów
1 odpowiedź 3,027 wizyt
pytanie zadane 31 października 2018 w C i C++ przez Sic Dyskutant (8,510 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 275 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...