• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Szukam programu na Linuxa który automatycznie zabije/zatrzyma obciążające pamięć

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
127 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
Odkąd przesiadłem się z Windowsa na Linuxa, zauważyłem że czasami gdy komputer jest obciążony bo np ma dużo uruchomionych programów, z trudno jest otworzyć system monitor, terminal, a czasami nawet kursor się zawiesza. Niekiedy pomaga tylko alt-SysRq-b. Dysponuję dystrybucją Kubuntu 20.04. Zależy mi szczególnie na tym, aby ten kursor nigdy się nie zawieszał, w Windowsie kursor i okna były jakoś oddzielone od reszty i nawet jak jakiś program przestawał działać, można było przenieść czy zminimalizować okno, zawsze działał też słynny skrót ctrl-alt-delete. Ubuntu natomiast albo też ma jakiś tajemniczy ratowniczy skrót o którym nie mam pojęcia, albo czegoś w nim brakuje i trzeba to zainstalować.

Po jakimś czasie zacząłem po każdym włączeniu komputera ustawiać maksymalny priorytet procesu Xorg, plasmashell albo kwin i planistę CPU na "rotacyjny" lub "FIFO". Nie wiem co to oznacza, ale chyba jakiś wyższy priorytet. To również nie pomaga.

Podsumowując szukam jakiegoś programu który będzie automatycznie zarządzał tymi procesami tak aby uniknąć totalnego zawieszenia się i w krytycznej sytuacji pauzował dany proces (kill z sygnałem STOP) z takim pytaniem jak jest w Windowsie i Androidzie, czy zakończyć działanie aplikacji czy nie.
komentarz 9 listopada 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

w Windowsie kursor i okna były jakoś oddzielone od reszty i nawet jak jakiś program przestawał działać,

Inna architektura systemu. W Windowsie część podsystemu graficznego działa w trybie jądra, w przeciwieństwie do Linuksa, gdzie serwer graficzny działa w userlandzie jak zwykła aplikacja.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 9 listopada 2020 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)

Ciekawe pytanie, myślę że odpowiednikiem Ctrl+Alt+Del może być pod Linux'em wyjście z trybu graficznego i przejście do tty czyli do jednego z terminali dostępnych po naciśnięciu kombinacji Ctrl+Alt+FX (klawisze od F1-F6 uruchamiają kolejne terminale, aby powrócić do GUI również należy nacisnąć jedną z kombinacji Ctrl+Alt+FX) i zwykłe zabicie procesu który sprawia problemy wystarczy.

W przypadku myszki problem też można naprawić z poziomu terminala, zwykle wystarczy usunąć moduł jądra odpowiedzialny za myszkę a następnie dodać go ponownie - mi to zwykle pomagało: https://askubuntu.com/questions/489907/ubuntu-14-04-frequent-mouse-freeze#answer-677435

Co do programu który robiłby czyszczenie automatycznie nie znam takiego, jest jedynie Stacer jeżeli chodzi o optymalizacje systemu ale części problemów i tak nie rozwiązuje.

komentarz 11 listopada 2020 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
Częściowo rozwiązałem ten problem rozszerzając sobie RAM o dodatkowe 2 GiB na partycji stronicowania /dev/sda1, ale nadal jest ryzyko że wszystko się zawiesi jeżeli zostanie zapełniona. A da się zrobić żeby kursor i system okien działał w trybie jądra, niezależnie od aplikacji?

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 42 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia w Sprzęt komputerowy przez Piotrek2713 Mądrala (5,320 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,953 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2015 w Offtop przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 199 wizyt
pytanie zadane 28 czerwca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez tomek.99 Początkujący (370 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...