• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux - instalacja programów na drugim dysku?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
1,074 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Benalder Nowicjusz (230 p.)
Witam,
Mam laptopa z Ubuntu, w nim dysk SSD 128 GB, który niestety właśnie praktycznie się zapełnił, a nie bardzo mogę cokolwiek z niego usunąć. Kupiłem dodatkowy dysk HDD 1TB do zamontowania w laptopie zamiast napędu optycznego. Czy jest możliwe, żebym mógł instalować programy na nowym dysku? Wiem że w Linuxie programy raczej instalują się w określonym miejscu (katalogu), które jest w tej chwili na SSD. Czy da radę zainstalować program bez konieczności przeinstalowywania systemu, manipulowania wielkościami partycji itp?

A tak pytanie na marginesie, dlaczego w Linuxie jest właśnie taka filozofia, że nie instalujemy programu np na drugim dysku, jak to można zrobić w Windowsie - zainstalować programy na dysku D? Rozwiązanie Windowsa wydaje mi się dużo bardziej przemyślane i wygodne - przecież zawsze kiedyś skończy się miejsce na głównym dysku w systemie, w Windowsie wystarczy podpiąć nowy dysk, a w Linuxie trzeba kombinować :/
komentarz 4 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Jest zupełnie odwrotnie niż Tobie się wydaje... To Windows wrzuca wszysko do jednego wora...

W Linuksie masz oddzielne partycje na System i oddzielne na pliki użytkownika. Podczas instalacji wybiera się dyski i partycje na których chcesz trzymać System a na których pliki. Zapewne w niewiedzy wszystko wrzuciłeś na jeden dysk. Teraz też można to zrobić ale wymaga to już większego doświadczenia.
komentarz 4 listopada 2020 przez D35CART35 Obywatel (1,140 p.)

@Benalder, Wiedz że linux widzi wszystko jako katalog, pliki, nawet partycje np. (sda,sdb itd.) w linuxie są kombinacją plików i katalogów.

A tak od siebie radzę system i aktualizacje instalować na ssd a hdd przeznaczyć na przechowywanie danych (różne pliki, filmy itp.).

komentarz 4 listopada 2020 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)

@manjaro, No tak, można mieć osobną partycję dla plików użytkownika, ale nie dla programów.
I nie, linux także wrzuca do jednego wora, w tym przypadku do katalogu '/'.

Linux nie pozwala niestety na elastyczne przechowywanie programów na różnych dyskach, więc jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przeniesienie innych plików (np. użytkownika) na inny dysk.

Można jeszcze instalować programy bez pomocy systemu zarządzania pakietów, np. poprzez pobranie i wypakowanie do katalogu.
Następnie za pomocą update-alternatives tworzysz dowiązanie symboliczne do programu w taki sposób abyś miał dostęp do programu, gdy znajdujesz się w innym katalogu w terminalu.

Tu będziesz miał więcej zabawy, a także musiałbyś ręcznie aktualizować programy, gdy pojawią się nowsze wersje.

komentarz 4 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
No ale nie da się nainstalować tyle badziewia żeby zapełnić partycję systemową 128GB. Ja mam 15 GB partycję i mi wystarcza. System stoi ładnych parę lat. Ten komputer służy mi do wszystkiego spędzam tu 3/4 życia i mieszczę się w 15GB. Oczywiście /home jest spory ale to na innej partycji.
komentarz 4 listopada 2020 przez Benalder Nowicjusz (230 p.)

@Dorion300, Czyli nie mogę tak po prostu zainstalować programu na drugim dysku (w szczególności na dysku zewnętrznym czy na pendrive). 

Nie ma jakiejś możliwości żeby to naprawić w systemie? Wydaje się to być ogromną wadą Linuxa. Może osoby odpowiedzialne za rozwój systemu powinny pomyśleć nad rozwiązaniem, żeby można było normalnie zainstalować program na zewnętrznym dysku?

komentarz 4 listopada 2020 przez Benalder Nowicjusz (230 p.)

@manjaro, Nie pytałem czy się da zapełnić 128GB czy nie da, tylko zapytałem jak rozwiązać problem. Każdy dysk można zapełnić i system powinien być modularny pod względem przechowywania danych i programów i zapewniać możliwość po prostu dołożenia nowego dysku i pracy z nim jak z pozostałymi, widocznie jest to duże niedopatrzenie w Linuxie i niewygodne ograniczenie. 

komentarz 4 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
1. Nikt normalny nie ma potrzeby dzielenia katalogu systemowego na kilka dysków. Nigdy jeszcze nie słyszałem o takiej sytuacji. Ba nawet nie słyszałem żęby ktoś kiedyś potrzebował na system więcej niż 50 GB

2. Oczywiście da się ten problem rozwiązać przenosząc jakikolwiek katalog systemowy na inną partycję. czy dysk. Ale jak wsponinałem już wyżej jest to trudne dla laika.

3. Sprzątałeś ten system w ogóle kiedyś? Mogło się tam nazbierać całe tony śmieci stare kernele, czy też stare pakiety instalacyjne. Szczególnie jeśli to Ubuntu lub coś podobnego, one samodzielnie nie wywalają śmieci.

4. Nadal nie jestem w stanie sobie wyobrazić abyś zapełnił katalog systemowy 128GB... To jest wręcz niemożliwe. Podejrzewam że masz na ten partycji też /home albo też jakiś error generuje ci cały czas logi które rozrastają się do takich rozmiarów...
komentarz 4 listopada 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@Benalder,

Wydaje się to być ogromną wadą Linuxa.

No właśnie, wydaje Ci się ;) Linux to nie Windows, ma inne podejście do instalowania aplikacji, które dla kogoś, kto zna jedynie Windowsa, może być... dziwne. I jak wszystko, ma swoje plusy i minusy.

komentarz 4 listopada 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

podaj wynik komendy

df -h

i wszystko będzie jasne, wtedy coś podpowiemy

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 730 wizyt
pytanie zadane 10 lipca 2019 w Systemy operacyjne, programy przez krzysiek77711 Początkujący (350 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,162 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 8,431 wizyt
pytanie zadane 24 września 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Gucioo0320 Nowicjusz (130 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...