• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Po aktualizacji Kubuntu nie mogę już korzystać z pakietu Kontact.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
237 wizyt
pytanie zadane 29 października 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)

Poprzednia wersja Ubuntu to 18.04, a aktualna 20.04. W poprzedniej wersji programy z pakietu Kontact należącego do KDE można było uruchomić a teraz przy każdej z tych aplikacji: Kalendarz, KMail, Portfel KDE, Korganizator, najpierw wyświetla się informacja "Uruchamianie modułu informacjami osobistymi", albo że nie jest uruchomiony i należy to zrobić, a potem błąd "Moduł zarządzanie informacjami osobistymi Akonadi nie jest gotowy do pracy.".

uruchamianiebłąd

Dodam jeszcze że przed aktualizacją zalogowałem się do kalendarza przez Google i Facebooka i działało. Nie wiem teraz co mam robić, próbowałem robić reinstall akondai-server, ale jestem nowicjuszem w tym temacie, nie wiem także co to jest moduł zarządzania informacjami osobistymi.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 29 października 2020 przez j23 Mędrzec (195,220 p.)

W terminalu możesz sprawdzić status serwera wpisując

akonadictl status

może będzie tam jakieś info o błędach. Możesz też zrestartować serwer komendą:

akonadictl restart

komentarz 30 października 2020 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
edycja 30 października 2020 przez Anedroid

W terminalu przy starcie tej usługi pisze że została wyłączona z powodu nieznanego błędu:

fkoperkiewicz@fkoperkiewicz-Vostro-3300:~$ akonadictl start
fkoperkiewicz@fkoperkiewicz-Vostro-3300:~$ Connecting to deprecated signal QDBusConnectionInterface::serviceOwnerChanged(QString,QString,QString)
org.kde.pim.akonadiserver: Starting up the Akonadi Server...
org.kde.pim.akonadiserver: database server stopped unexpectedly
org.kde.pim.akonadiserver: Database process exited unexpectedly during initial connection!
org.kde.pim.akonadiserver: executable: "/usr/sbin/mysqld-akonadi"
org.kde.pim.akonadiserver: arguments: ("--defaults-file=/home/fkoperkiewicz/.local/share/akonadi/mysql.conf", "--datadir=/home/fkoperkiewicz/.local/share/akonadi/db_data/", "--socket=/run/user/1000/akonadi/mysql.socket", "--pid-file=/run/user/1000/akonadi/mysql.pid")
org.kde.pim.akonadiserver: stdout: ""
org.kde.pim.akonadiserver: stderr: "mysqld-akonadi: [ERROR] Could not open required defaults file: /home/fkoperkiewicz/.local/share/akonadi/mysql.conf\nmysqld-akonadi: [ERROR] Fatal error in defaults handling. Program aborted!\n"
org.kde.pim.akonadiserver: exit code: 1
org.kde.pim.akonadiserver: process error: "Unknown error"
org.kde.pim.akonadiserver: Failed to remove runtime connection config file
org.kde.pim.akonadiserver: Shutting down AkonadiServer...
org.kde.pim.akonadicontrol: Application '/usr/bin/akonadiserver' exited normally...
sudo akonadictl start
[sudo] hasło użytkownika fkoperkiewicz: 
QStandardPaths: XDG_RUNTIME_DIR not set, defaulting to '/tmp/runtime-root'
Connecting to deprecated signal QDBusConnectionInterface::serviceOwnerChanged(QString,QString,QString)

Poza tym to nie koniec błędów, dzisiaj zauważyłem że w niektórych sytuacjach programy potrzebują uprawnień admina, np przy montowaniu drugiej partycji, ale nie pojawia się żadne okno które by o te uprawnienia prosiło, mogę jedynie zamontować taką partycję z poziomu terminala.

Myślę, że te wszystkie błędy mogą być wynikiem albo nieumiejętnie przeprowadzonej aktualizacji systemu, albo tego że usunąłem wszystko z portfela KDE mając nadzieję, że w ten sposób zresetuję ustawienia kmaila i potem spróbuję jeszcze raz go skonfigurować z gmailem tak żeby dało się wysyłać maile, ale niepotrzebnie to zrobiłem bo potem w aktualizacji pojawił się thunderbird i tam wszystko się udało zrobić. A może po prostu brakuje jakiś ważnych pakietów?

Raczej wolałbym uniknąć reinstalowania Linuxa.

komentarz 30 października 2020 przez j23 Mędrzec (195,220 p.)

[ERROR] Could not open required defaults file: /home/fkoperkiewicz/.local/share/akonadi/mysql.conf\nmysqld-akonadi:

[ERROR] Fatal error in defaults handling. Program aborted!\n"

Sprawdzałeś, czy ten plik w ogóle istnieje (a jeśli istnieje, czy ma odpowiednie prawa)?

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 551 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Dominik W Użytkownik (500 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 357 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 128 wizyt

92,761 zapytań

141,685 odpowiedzi

320,485 komentarzy

62,105 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...