• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Po aktualizacji Kubuntu nie mogę już korzystać z pakietu Kontact.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
227 wizyt
pytanie zadane 29 października 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)

Poprzednia wersja Ubuntu to 18.04, a aktualna 20.04. W poprzedniej wersji programy z pakietu Kontact należącego do KDE można było uruchomić a teraz przy każdej z tych aplikacji: Kalendarz, KMail, Portfel KDE, Korganizator, najpierw wyświetla się informacja "Uruchamianie modułu informacjami osobistymi", albo że nie jest uruchomiony i należy to zrobić, a potem błąd "Moduł zarządzanie informacjami osobistymi Akonadi nie jest gotowy do pracy.".

uruchamianiebłąd

Dodam jeszcze że przed aktualizacją zalogowałem się do kalendarza przez Google i Facebooka i działało. Nie wiem teraz co mam robić, próbowałem robić reinstall akondai-server, ale jestem nowicjuszem w tym temacie, nie wiem także co to jest moduł zarządzania informacjami osobistymi.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 29 października 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

W terminalu możesz sprawdzić status serwera wpisując

akonadictl status

może będzie tam jakieś info o błędach. Możesz też zrestartować serwer komendą:

akonadictl restart

 

komentarz 30 października 2020 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
edycja 30 października 2020 przez Anedroid

W terminalu przy starcie tej usługi pisze że została wyłączona z powodu nieznanego błędu:

fkoperkiewicz@fkoperkiewicz-Vostro-3300:~$ akonadictl start
fkoperkiewicz@fkoperkiewicz-Vostro-3300:~$ Connecting to deprecated signal QDBusConnectionInterface::serviceOwnerChanged(QString,QString,QString)
org.kde.pim.akonadiserver: Starting up the Akonadi Server...
org.kde.pim.akonadiserver: database server stopped unexpectedly
org.kde.pim.akonadiserver: Database process exited unexpectedly during initial connection!
org.kde.pim.akonadiserver: executable: "/usr/sbin/mysqld-akonadi"
org.kde.pim.akonadiserver: arguments: ("--defaults-file=/home/fkoperkiewicz/.local/share/akonadi/mysql.conf", "--datadir=/home/fkoperkiewicz/.local/share/akonadi/db_data/", "--socket=/run/user/1000/akonadi/mysql.socket", "--pid-file=/run/user/1000/akonadi/mysql.pid")
org.kde.pim.akonadiserver: stdout: ""
org.kde.pim.akonadiserver: stderr: "mysqld-akonadi: [ERROR] Could not open required defaults file: /home/fkoperkiewicz/.local/share/akonadi/mysql.conf\nmysqld-akonadi: [ERROR] Fatal error in defaults handling. Program aborted!\n"
org.kde.pim.akonadiserver: exit code: 1
org.kde.pim.akonadiserver: process error: "Unknown error"
org.kde.pim.akonadiserver: Failed to remove runtime connection config file
org.kde.pim.akonadiserver: Shutting down AkonadiServer...
org.kde.pim.akonadicontrol: Application '/usr/bin/akonadiserver' exited normally...
sudo akonadictl start
[sudo] hasło użytkownika fkoperkiewicz: 
QStandardPaths: XDG_RUNTIME_DIR not set, defaulting to '/tmp/runtime-root'
QStandardPaths: XDG_RUNTIME_DIR not set, defaulting to '/tmp/runtime-root'
QStandardPaths: XDG_RUNTIME_DIR not set, defaulting to '/tmp/runtime-root'
Connecting to deprecated signal QDBusConnectionInterface::serviceOwnerChanged(QString,QString,QString)

Poza tym to nie koniec błędów, dzisiaj zauważyłem że w niektórych sytuacjach programy potrzebują uprawnień admina, np przy montowaniu drugiej partycji, ale nie pojawia się żadne okno które by o te uprawnienia prosiło, mogę jedynie zamontować taką partycję z poziomu terminala.

Myślę, że te wszystkie błędy mogą być wynikiem albo nieumiejętnie przeprowadzonej aktualizacji systemu, albo tego że usunąłem wszystko z portfela KDE mając nadzieję, że w ten sposób zresetuję ustawienia kmaila i potem spróbuję jeszcze raz go skonfigurować z gmailem tak żeby dało się wysyłać maile, ale niepotrzebnie to zrobiłem bo potem w aktualizacji pojawił się thunderbird i tam wszystko się udało zrobić. A może po prostu brakuje jakiś ważnych pakietów?

Raczej wolałbym uniknąć reinstalowania Linuxa.

komentarz 30 października 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

[ERROR] Could not open required defaults file: /home/fkoperkiewicz/.local/share/akonadi/mysql.conf\nmysqld-akonadi:

[ERROR] Fatal error in defaults handling. Program aborted!\n"

Sprawdzałeś, czy ten plik w ogóle istnieje (a jeśli istnieje, czy ma odpowiednie prawa)?

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 532 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Dominik W Użytkownik (500 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 332 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 122 wizyt

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...