• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows 10, system operacyjny, instalacja, kod,

Object Storage Arubacloud
0 głosów
204 wizyt
pytanie zadane 28 października 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Adamek512 Nowicjusz (140 p.)
Witam

Od jakiegoś czasu myślę nad zakupem nowego dysku SSD do mojego komputera. Aktualnie posiadam dysk HDD. Mój problem polega na tym, że kiedy kupiłem ten komputer miał od zainstalowany system windows 8.1. Po jakimś czasie zamieniłem go dzięki darmowej aktualizacji na windows 10. Teraz moje pytanie brzmi czy jeżeli zrobię format dysku i zainstaluje windows 10 na nowym dysku to czy kod aktywacyjny windows 8.1 sprawi, że będę mieć windows 10 czy spowrotem 8.1? Dodam, że nie zmieniałem żadnych podzespołów.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 29 października 2020 przez niezalogowany
Klucz licencyjny przeważnie jest przypisywany do biosu płyty głównej. Także jeśli kupiłeś komputer razem z systemem to wymiana dysku nie będzie przeszkadzać. Po podłączeniu do Internetu zaktywuje się automatycznie.

Jeśli wykonałeś aktualizację do Windows 10 to klucz z Windows 8.1 automatycznie uprawnia do instalacji najnowszej wersji. Kiedy zainstalujesz na nowym dysku powinien automatycznie się zaktywować.
0 głosów
odpowiedź 29 października 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
Cześć,

ostatnio przeprowadzałem podobną akcje. Tylko nie miałem na płycie Windowsa, bo przy zakupie był wgrany na dysku.

Zrobiłem to następująco. Utworzyłem dysk naprawy, a następnie utworzyłem obraz systemu - wszystko z wykorzystaniem podstawowych narzędzi w Windows 10.
Następnie, po wymianie dysku uruchomiłem dysk naprawy, wybrałem tam opcje przywracania systemu z obrazu systemu. I dalej wszystko działało bez problemu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że utworzony obraz systemu zawiera wszystkie aktualizacje jakie były wykonane do momentu utworzenia obrazu. Wadą jest to, że jak później podłączysz stary dysk (np. przez adapter SATA -> USB) to dysk nie będzie widoczny na komputerze z przywróconym systemem, bo wystąpi pewien konflikt (Partycje z dwóch dysków będą miały takie same UUID). To oznacza, że będzie problem będzie z wyciągnięciem danych ze starego dysku, chyba, że masz jeszcze trzeci dysk albo drugi komputer. Dopiero po utworzeniu na nowo partycji, stary dysk będzie działał poprawnie.
pozdrawiam,

Nelson
1
komentarz 29 października 2020 przez D35CART35 Obywatel (1,140 p.)
Wyciągnąć dane zawsze można za pomocą dowolnego linux live usb.
komentarz 29 października 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
To prawda, ja akurat tak zrobiłem, tylko nie na live USB, mam po prostu Linuxa obok Windowsa.
komentarz 29 października 2020 przez niezalogowany
Ale po co te kombinacje? Jak masz Windows 10 to możesz pobrać obraz z najnowszymi aktualizacjami. A w tym wypadku jeśli masz w systemie błędy to się skopiują razem z systemem.
komentarz 29 października 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
Dla mnie te kombinacje były obejściem braku posiadania klucza do Windowsa. Jak kupiłem nowego laptopa miałem już zainstalowanego Windowsa 10. Płyty  z systemem nie miałem w zestawie.  Jak ktoś posiada klucz, to na pewno warto postawić na nowo system.
komentarz 30 października 2020 przez niezalogowany
Jak masz wersję BOX systemu to musisz mieć klucz. Jak kupujesz komputer razem z systemem to Ci klucz nie potrzebny. Aktywuje się automatycznie. A z tego co autor tematu pisze to kupił komputer razem z systemem.
komentarz 30 października 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
A gdzie można sprawdzić czy to jest wersja BOX i gdzie ten klucz będzie się znajdować?
komentarz 30 października 2020 przez D35CART35 Obywatel (1,140 p.)
Klucz możesz odczytać w ustawieniach, lub za pomocą odpowiedniego polecenia w linux live.
komentarz 30 października 2020 przez niezalogowany
komentarz 31 października 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
Dzięki!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 295 wizyt
pytanie zadane 17 maja 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 92 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Adi8319 Nowicjusz (210 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,900 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...