• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C# Zapis obiektu do bazy danych - aplikacja do treningu (okienkowa)

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
484 wizyt
pytanie zadane 23 października 2020 w C# przez matlenek00 Nowicjusz (180 p.)
Witam. Chciałbym stworzyć prostą aplikacje okienkową Windows Forms App (.NET Framework) z bazą danych MySQL Server (aplikacja treningowa, możliwość rozpoczęcia treningu, ustawiania jakiegoś planu oraz logowanie użytkownika). Jednak mam problem z zapisem obiektu do bazy danych. Czy istnieje w ogóle taka możliwość aby zapisać cały obiekt wraz z właściwościami do bazy danych MySQL? Chodzi o to, że chcę przetrzymywać w bazie np listę ćwiczeń danego użytkownika, a później po wybraniu jakiejś opcji w menu aktualizować ten obiekt i jego pola. Jeśli się nie da to ktoś mnie naprowadzi jak stworzyć taką aplikacje okienkową aby byłą możliwość rejestracji, logowania, wybierania poziomu trudności ćwiczeń, wykonywania sesji treningowej? Z góry dzięki za rady

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 25 października 2020 przez Sadako Obywatel (1,240 p.)
wybrane 22 listopada 2020 przez matlenek00
 
Najlepsza

Istnieją specjalne frameworki, które ułatwiają zapisywanie obiektów do baz danych. Dzięki nim nie stosuje się selectów, insertów itp. Zazwyczaj ma się coś w rodzaju listy/kolekcji, gdzie możesz sobie odczytać wszystkie elementy, filtrować, dodawać, usuwać, aktualizować. Framework sam tłumaczy to na zapytania SQL. Najnowsze wersje mają już mega możliwości.
Dla .NET używa się najczęściej Entity Framework (EF).


Są dwa podejścia:

  1. Database first - czyli tworzysz tabele w bazie danych i możesz wygenerować do tego odpowiednie klasy.
  2. Code first - tworzysz sobie klasy (na przykład użytkownika, ćwiczenie itp), a framework sam generuje Ci tabele w bazie. 

Myślę, że łatwiejsze będzie dla ciebie 2) Code first, ale oba podejścia mają swoje wady i zalety.

Windows Forms jest już dosyć stare, więc może być ciężko znaleźć dużo fajnych materiałów i przykładów, ale tutaj znalazłem jeden (sam nie testowałem):
https://docs.microsoft.com/en-us/ef/ef6/fundamentals/databinding/winforms (ostatnia aktualizacja 4 lata temu)

Na początek polecam zrobić sobie konsolową aplikację. Tak, żeby zobaczyć z czym to się je, a potem już łatwo Ci będzie to zaimplementować w aplikacji okienkowej. 

Tutaj znajdziesz przykład takiego użycia w konsolowej aplikacji:
https://docs.microsoft.com/en-us/ef/ef6/modeling/code-first/workflows/new-database

Polecam zwrócic uwagę na panel po lewej stronie z nawigacją. Tam masz wiele przydatnych artykułów wewnątrz Entity Framework 6 włączając w to takie zagadnieja jak: wyciąganie danych z bazy, zapisywanie, konwencje, 'Get Started' czy 'Fundamentals'. 

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 404 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 621 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2018 w C# przez KtoPyta... Początkujący (280 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 60 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2019 w C# przez Michał_Warmuz Mądrala (5,830 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...