• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Udostępnienie aplikacji w sklepie play

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
950 wizyt
pytanie zadane 22 października 2020 w Nasze projekty przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Ddzień dobry :)

 

Chciałbym udostępnić swoją apliakcje w sklepie play za drobną opłatą. W internecie znalazłem wiele sprzecznych informacji na temat rozliczenia przychodów z takiej aplikacji. Moje pytania brzmią:

 

1 Czy musze rejestrować działalność gospodarczą?

2 Czy muszę rejestrować się jako vatowiec ? Jeśli nie to jakie stawki vatu ustawić ? 0%?

 

Jak wspomniałem znalazłem wiele sprzecznych informacji ale wydaje mi się że  nie muszę rejestrować DG, Ani nie muszę odprowadzać vatu jeśli roczna sprzedaż nie przekroczy 200 tys. Jeśli ktoś udostępniał apke w sklepie play to bardzoproszę o info jak to wygląda.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 października 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
wybrane 23 października 2020 przez Szahid
 
Najlepsza
Na początku możesz prowadzić działalność nierejestrowaną. A gdy przekroczysz limit , a sprzedaż staje się twoim stałym źródłem dochodów to musisz zarejestrować działalność. Poza tym im szybciej to zrobisz tym lepiej. Dostaniesz ubezpieczenie zdrowotne i będą naliczane lata do emerytury.
komentarz 22 października 2020 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Tzn ja jestem na etacie. Tą apke zrobiłem po godzinach. Czyli z tego co napisałeś mam rozumieć że jedyna formalność jaką musze dopełnić do rozliczyć to w picie w polu "inne źródła dochodu"
komentarz 22 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Tak, możesz pracować i mieć dodatkowo działalność nierejestrowaną. Doczytałem - Działalność nierejestrowana rozliczana jest w zeznaniu PIT 36

1
komentarz 22 października 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)

W Twoim przypadku sprawa się trochę komplikuje. Czy na etacie też tworzysz aplikacje? Jeżeli tak, to możesz zostać ukarany przez UOKiK za nieuczciwą konkurencję i podbieranie klientów. Warto przeanalizować umowę o pracę. Dodatkowo co, jeśli zarobki z aplikacji będą większe, niż praca na etacie? Sam nie wiem, ale tak myśląc to chyba będzie potrzebna DG, prawo nie zabrania bycia na etacie i prowadzenia DG. Tylko wtedy nie będzie możliwość płacenia podatku liniowego.

Więcej tu: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-wiesz-ze-praca-na-etacie-nie-wyklucza-prowadzenia-dzialalnosci

Więc sprawę najlepiej omówić z księgowym, albo prawnikiem. 

Tak osobiście dodam, że jak będzie to mniej niż 1000zł to nikomu bym o tym nie mówił. Otworzył bym konto za granicą i tyle.

komentarz 22 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Warto przeanalizować umowę o pracę. Dodatkowo co, jeśli zarobki z aplikacji będą większe, niż praca na etacie?

DN jest do 1300 zł. To uważasz że kolega zarabia mniej niż 1300 zł ?

Jak przekroczy 1300 zł to musi założyć DG wciągu tygodnia.

komentarz 22 października 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Tu bym nie był taki pewny. Dodatkowo wszystko zależy ile on będzie na tym zarabiał. Jeżeli np tak: 500zł, 600zł, 2800zł, 1050zł,500zł itd. to nie ma najmniejszego sensu zakładać DG. Raczej można to potraktować jako dodatkowe źródło dochodu.
1
komentarz 22 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
edycja 22 października 2020 przez reaktywny
A co to jest " dodatkowe źródło dochodu " ? Google mu przekaże w kopercie pod stołem ?!? :)

Pewnie, że są grupy "uprzywilejowane" które biorą całe miliony zł na " dodatkowe źródło dochodu" :) Ale to chyba nie o to chodzi ;)

Ja wiem, że te 1300 zł na DN to jest b. mało. ale lepsze to niż nic (poprzednia grupa rządząca nie dała nic, głównie zabierała, PiS coś dał, nie za dużo, ale dał).

Kolejna sprawa, to fakt, zgadzam się, że prowadzenie DG  i płacenie ZUS przy małych dochodach jest mało ciekawe i frustrujące.

Jest niby mały ZUS:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-maly-zus-jak-rozliczac-skladki-od-dochodu
Mały ZUS 2020 na nowych zasadach już od lutego! - Poradnik Przedsiębiorcy

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zus/chce-rozliczac-zus/maly-zus-plus
Mały ZUS Plus | Biznes.gov.pl - Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/maly-zus-plus--od-1-lutego-2020-r-do-korzystania-z-malego-zus-u-w-dotychczasowej-formule-trzeba-sie-zglosic-do-8-stycznia
Mały ZUS Plus – od 1 lutego 2020 r.

 

Ale nadal prowadzenie w PL działalności gospodarczej nie jest tak łatwe i przyjemne jak na Zachodzie.
1
komentarz 22 października 2020 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

@JakSky, W XXI wieku państwa już się nie obchodzą jakimiś wpływami z podatków tylko durkują hajs jak chcą. Po co mu składki, żeby za 40 lat dostać emeryturę wyższą o wartość 10 bochenków chleba? 

Jak przekroczysz próg to udostępnij apkę za darmo a po zainstalowaniu niech będzie konieczne wpłacenie Ci równowartości jej starego kosztu w jakimś krypto żeby ją uruchomić.

W XXI wieku państwa nie są ludziiom do niczego potrzebne, tylko kradną.

komentarz 22 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Z J0ker-rem w dużej części się zgodzę :) Ale szary obywatel i tak musi przestrzegać prawa.

A co do kryptowalut to EuroLewactwo z Bruk$$eli chce przejąć kontrolę nad kryptowalutami.
komentarz 22 października 2020 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
No właśnie. Też o tym pomyślałem. Można zrobić to tak:

-udostępnić za darmo aplikacje w sklepie

-tak naprawdę darmowa wersja to tylko demo, a za dostęp do reszty funkcji trzeba zapłacić(tu mogą być różnice w zależności od typu aplikacji oczywiście)

-wprowadzić system płatności np. Stripe, Adyen, SquareUp, Worldpay itp

-prawie na każdej takiej platformie ma się swoje konto na które są wpłacane pieniądze przez kupujących

-z takich kont można wypłacać kiedy się chce(są wyjątki i ewentualnie opłaty), więc można wypłacać sobie raz na pół roku. Wtedy można to potraktować jako jednorazowy zysk, taki sam jak np sprzedaż używanych rzeczy na OLX czy Allegro.
komentarz 23 października 2020 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
W obecnej pracy programuje, jendak nie piszę apek. Apki zacząłem robić po godzinach bo mi się to spodobało. Dzięki za informacje. Spodziewam sie przychodów paru stów miesięcznie więc razej nie będę rejestrował DG.
+3 głosów
odpowiedź 22 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Możesz mieć działalność nierejestrowaną i wtedy jest tam dodatkowy druk PIT (znajdziesz w internecie) który trzeba wypełnić dodatkowo. Działalność nierejestrowaną możesz mieć tak długo jak nie przekroczysz wpływów 1300 zł, po przekroczeniu musisz w ciągu chyba tygodnia założyć DG :) Nie ma znacznia dla Google czy będziesz Vatowcem czy nie.

Druga możliwość obok sprzedaży appki, to jest umieszczanie reklam w aplikacji (sama appka jest za free). Jest to inaczej rozliczane -> po szczegóły odsyłam do forum android.com.pl - tam ten temat jest wałkowany często. Jak nie chcesz DG i całej tej biurokracji to reklamy w appce ponoć są lepszym rozwiązaniem. Ale nie pamiętam szczegółów, odsyłam do forum Andka.

Zajrzyjk też tu:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-limit-przychodu-dla-dzialalnosci-nierejestrowanej
komentarz 23 października 2020 przez Szahid Pasjonat (20,930 p.)
Dziękuję za informacje. A jeszcze orientujesz się czy skoro nie mam DG i nie jestem vatowcem, to w konsoli  play mam ustawić 0% vat dla aplikacji?

Podobne pytania

+4 głosów
1 odpowiedź 462 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2019 w Nasze projekty przez Xevrrer Obywatel (1,640 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 903 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2017 w Offtop przez piotr98 Nowicjusz (150 p.)
+4 głosów
2 odpowiedzi 445 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2016 w C# przez Qhoros Mądrala (7,110 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...