• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Konfiguracja FTP na Ubuntu - użytkownik nie może edytować plików.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
417 wizyt
pytanie zadane 14 października 2020 w Hostingi, domeny, usługi przez niezalogowany
Witam.

Stworzyłem w Ubuntu serwer ftp, a w nim użytkownika "technik", niestety po zalogowaniu nie może on edytowac plików (głównie chodzi o folder gdzie będzie strona www). Próbowałem komendy: sudo chmod -R 777 /var/www/.

Niestety nie działa. Możecie powiedzieć jak ustawić te permisje dla konkretnego użytkownika?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 14 października 2020 przez edwardkraweznik Dyskutant (9,930 p.)
wybrane 14 października 2020
 
Najlepsza
to jest może vsftpd ?
komentarz 14 października 2020 przez edwardkraweznik Dyskutant (9,930 p.)
to ci powiem, że nie za bardzo... musiałbyś się logować jako root :) co byłoby tragedią jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Powinno to wyglądać tak:

Użytkownicy w katalogu /home

w katalogu użytkownika katalog public_html

serwer www (nie wiem jaki masz) musisz poustawiać hosty wirtualne na katalogi homedir.

Wtedy to zadziała ale tak jak ty to chcesz to niestety...

logujesz się normalnie jako użytkownik i chrotujesz vsftpt (wtedy jest w miare ok)

PS: Prawdopodobnie dałoby radę to jakoś ogarnąć ustawiając homedir na /var/www/....cośtam ale tak się nie robi
komentarz 14 października 2020 przez niezalogowany
Znaczy do vps dostęp miałbym w sumie tylko ja więc problemu z tym logowaniem jako root może nie być.
komentarz 14 października 2020 przez edwardkraweznik Dyskutant (9,930 p.)
no może być... nie używaj roota do takich bzdetów, root to tylko ssh
komentarz 14 października 2020 przez niezalogowany
A w jaki sposób mógłbym się do roota zalogować? Ustawiłem nowe hasło w konsoli ubuntu i próbuję się zalogować z tym hasłem i loginem "root" - nie działa.
komentarz 14 października 2020 przez edwardkraweznik Dyskutant (9,930 p.)
sudo

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 600 wizyt
pytanie zadane 26 września 2019 w Systemy operacyjne, programy przez michal_php Stary wyjadacz (13,700 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 341 wizyt
pytanie zadane 30 października 2018 w Systemy operacyjne, programy przez hiper007 Stary wyjadacz (11,270 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 220 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...