• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bateria spadek mocy

Object Storage Arubacloud
0 głosów
464 wizyt
pytanie zadane 5 października 2020 w Sprzęt komputerowy przez Mavannkas Bywalec (2,290 p.)

Siema! Orientuje się ktoś czym może być spowodowany taki szybki spadek mocy w laptopie? Lenovo IdeaPad 3301

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 13 października 2020 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Wbrew temu co napisał mój przedmówca, jednym z powodów może być nadmierne rozładwywanie ;) Przynajmniej jeśli nie jest to jakaś starsza bateria. Jest dużo czynników które powodują szybszą utratę jakości bateri.

Tu masz link do dłuższego artykułu, dotyczy co prawda hulajnóg elektrycznych, ale informacje w nim zawarte dotyczą wszystkich bateri lit-jon, jak potem znajdę czas to poszukam jakichś badań naukowych na ten temat.

https://zwinnemiasto.pl/blog/jak-dbac-o-baterie-hulajnogi-elektrycznej/

PS. jaki to program?
1
komentarz 18 października 2020 przez Mavannkas Bywalec (2,290 p.)

w cmdeku powercfg /batteryreport generuje fajny raport w schludnym htmlu C:\WINDOWS\system32\battery-report.html

0 głosów
odpowiedź 13 października 2020 przez Miki Bywalec (2,480 p.)

W myśl zasady nie znam się więc się wypowiem wink

Przydała by się informacja ile ten laptop ma latek ale zakładam, że nie jest najnowszy.

Mi to osobiście wygląda, że zdycha któreś z ogniw które są w baterii ewentualnie może padać elektronika baterii tak czy inaczej lipa. Plus jest taki, że jak padnie to pozostałe można wymontować i używać w jakiś projektach lub odsprzedać. Minus zaś, że baterii już nie użyjesz w laptopie

komentarz 18 października 2020 przez Mavannkas Bywalec (2,290 p.)
Laptop ma trochę ponad rok :/ dlatego mnie to martwii
0 głosów
odpowiedź 14 października 2020 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że aktualna pojemność baterii to jest wielkość, której nie da się po prostu odczytać. Co lepsze ładowarki do akumulatorów pojemność potrafią zmierzyć poprzez naładowanie akumulatora do max (to można wykryć) i rozładowanie do min. W międzyczasie kontrolują prąd rozładowania i obliczają pojemność. Nie bardzo wiem skąd układ w laptopie/baterii może wiedzieć jaka jest pojemność baterii tak w dowolnym momencie, bez znajomości historii używania baterii. Spróbowałbym doświadczalnie wyznaczyć tą pojemność, poprzez naładowanie na full i rozładowanie baterii. Może to zapewni skalibrowanie miernika. Bo taka utrata pojemności o 20% w ciągu miesiąca jest dziwna.
komentarz 18 października 2020 przez Mavannkas Bywalec (2,290 p.)

Użyłem wbudowanego programu systemu windows powercfg /batteryreport widows stale monitoruje i zapisuje wiele danych o tym

0 głosów
odpowiedź 14 października 2020 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
To nie moc, a pojemność.

Musiałbyś więcej napisać, bo raczej nikt przyczyny nie zgadnie. Dam kilka przykładów:

1) Nieoryginalny zasilacz

2) Problemy z elektroniką w laptopie(może kiedyś wylała ci się woda lub coś)

3) Złe użytkowanie - nadmierne rozładowania/rozładowanie do pełna i potem niekorzystanie przez dłuższy czas. Trzymanie ciągle na zasilaczu też nie jest dobre.

4) Coś z instalacją elektryczną, przez co zasilacz nie działa prawidłowo
komentarz 18 października 2020 przez Mavannkas Bywalec (2,290 p.)
1. Takie spadki zaobserwowałem na oryginalnym zasilaczu

2. Baterię już raz wymieniałem w tym laptopie. Mam go rok i po około 6 mies zgłosilem do wymiany

3. Laptopa używam w szkole więc ładuję na maksa kiedy się da ale też odłączam od razu gdy jest 100% baterii

Ehh trafiłem chyba na "fajny" sprzęt
komentarz 18 października 2020 przez Miki Bywalec (2,480 p.)

Oddaj go na reklamacje. Skończy się pewnie na wymianie baterii. Przejdzie ci 2 lata gwarancji i później będziesz się bujał z problemem dalej sam.

Samemu możesz jeszcze spróbować wymienić zasilacz.

Jeśli to elektronika to i tak sam tego nie naprawisz a wymiana połowy flaków się nie opłaca.

Jeśli zaś baterie mają słabe to pasującego zamiennika lepszej jakości pewnie też nie znajdziesz.

Laptop mocno dostaje po dupie bo siedzisz na nim pewnie po 8h dziennie na baterii a ogniwa w baterii wytrzymują chyba z 300 cykli on powinien być na ok 50% ładowany a nie od pustego do pełnego.

Weź sobie do szkoły przedłużacz, wyciągnij baterie i siedź na kablu wink i zapisuj pliki co jakiś czas jak by ci prądu brakło

komentarz 19 października 2020 przez Mavannkas Bywalec (2,290 p.)
Żeby tu barterię wymienić musiałbym rozkręcić cały sprzęt. I w sumie dobry pomysł napiszę do abfoto czy można go oddać po takim czasie. On po 6 mies miał z 250 cykli ładowania według statystyk więc mogłem go dobić xD. A podczas kwarantanny to już z 3 razy dziennie był ładowany
–3 głosów
odpowiedź 13 października 2020 przez nielot Obywatel (1,270 p.)
Ja swoją baterie w laptopie zepsułem tak, że laptop był podłączony do ładowarki cały czas. Jeżeli jest naładowany najlepiej odłączyć. A ładować kiedy się wyładuje do 100% i nie korzystać w czasie ładowania. Nie wiem czy to dotyczy nowych laptopów ale na swoim staruszku tak miałem. Możliwe że nowe mają zabezpieczenia baterii.
1
komentarz 13 października 2020 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Nowych bateri litowo jonowych te problemy o których mówisz kompletnie nie dotczą a rady które podałęś bardzo szkodzą. Jeśli masz urządzenie z baterią lit-jon, to wyczerpywanie jej, bardzo jej szkodzi, nadal nie powinno się tych bateri przeładowywać, ale w większości nowych zasilaczy są przed tym zabezpieczenia i po osiągnięciu 100%, zasilacz przechodzi do ładowania podtrzymującego. Zawsze warto sprawdzić co na ten temat jest napisane w instrukcji obsługi, jak się nie ma to zawsze można ją pobrać ;)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 33 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia w Sprzęt komputerowy przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 179 wizyt
pytanie zadane 3 sierpnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez weedie Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 169 wizyt
pytanie zadane 19 czerwca 2020 w Sprzęt komputerowy przez SiekamCebule Początkujący (370 p.)

92,537 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,456 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...