• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Obsługa bloków kodu znacznych rozmiarów.

+2 głosów
128 wizyt
pytanie zadane 2 października 2020 w Sprawy forum przez Oscar Pasjonat (24,050 p.)
Napotkałem na pewien problem. Przykładowo, w poście:

https://forum.pasja-informatyki.pl/510262/aktualizowanie-danych-w-pliku

Jest blok ze sporą ilością kodu. Przeglądać go można w postaci zwiniętej - ale wtedy mam malutkie okienko, albo rozwiniętej - wtedy okienko rozciąga się na kilka ekranów. Jednocześnie kod w okienku zawiera kilka długich linii, których obejrzenie wymaga przewijania poziomego. W postaci rozwiniętej scrollbar poziomy znajduje się jedynie na dole tego wielkiego okienka i jest niedostępny podczas przeglądania  początkowych/środkowych części kodu. Jest chyba jedna metoda (w każdym razie nie znalazłem innej): trzeba przewinąć całe okno przeglądarki, tam przestawić poziomy scrollbar w potem wrócić przeglądarką do odpowiedniego fragmentu kodu, co jest trudne, co początki  linii uciekły w lewo.

Czy jest zaimplementowana jakaś metoda przesuwania pioziomego zawartości bloku kodu z użyciem klawiszy?

Ewentualnie czy można włączyć zawijanie tekstu w bloku kodu?

Może powiększać bloki kodu jedynie do wielkości okienka przeglądarki, przecież te bloki mają własne scrollbary, można nie używać scrollbarów okna przeglądarki?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 2 października 2020 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (281,680 p.)
U mnie działają strzałki w prawo i lewo po wcześniejszym kliknięciu w bloczek, może to będzie jakieś ułatwienie. Zawijania tekstu nie mamy i nie jestem pewien czy tutaj byłoby jakoś łatwo do zrobienia i przede wszystkim w czytelnej formie. Był już pomysł aby np. zrobić opcję powiększania bloczka na całą szerokość i wysokość strony - coś w rodzaju podglądu full screen, ale na razie nikt się jakoś tym nie zajmował. To ostatnie chyba byłoby najwygodniejsze dla dużych bloków kodu. Z drugiej strony u nas raczej nie ma aż tak dużych kawałków, przeważnie są jednak mniejsze ze względu na ograniczenia wielkości posta, ale jakby było to może by się czasem przydało.
3
komentarz 2 października 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (228,900 p.)
Wg mnie dawanie takich długich bloków kodu to brak jakiegokolwiek szacunku dla innych osob które prosi się o pomoc. Pokazuje to, że w ogóle najczęściej nie zaczął ktoś nawet debugowac i wrzuca na zasadzie "mam gdzies błąd ale nie chce mi się szukać i zróbcie to za mnie...". Także ja byłbym nawet za ogranizeniem długości tylko do bloków, jakie faktycznie możesz szybko przejrzeć... niektórzy dają kp link do gh czy codepen i to jeszcze jest oki, ale takie mega listingi.

Na.przyklad nie raz widziałem długi kod html wymieszany z css i js gdzie pytanie dotyczy np tylko drobnej rzeczy css... szanujmy się wszyscy wzajemnie i ulatwiajmy sobie wspólną pomoc.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 125 wizyt
+3 głosów
4 odpowiedzi 358 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2018 w Sprawy forum przez plucins Stary wyjadacz (11,130 p.)
–3 głosów
0 odpowiedzi 130 wizyt
pytanie zadane 19 marca w Sprawy forum przez wwaswiety Nowicjusz (130 p.)

87,916 zapytań

136,501 odpowiedzi

304,327 komentarzy

58,290 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...