• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Przywrócenie do ustawień fabrycznych anteny sieciowej

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
531 wizyt
pytanie zadane 1 października 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Bartosz_sz Nowicjusz (120 p.)

Witam! Posiadam internet radiowy, moim odbiornikiem jest antena: MikroTik RB SXT 5HPnD zamontowana na dachu, do tego posiadam router TP Link. Moja sieć Wifi jest otwarta, można zalogować się do niej bez hasła. Kiedy wpisuje adres routera w oknie przeglądarki, u mnie: 192.168.100.1, w celu konfiguracji, ustawienia hasła, zamiast strony routera pojawia się strona konfiguracji ale prawdopodobnie anteny? W terminalu sprawdziłem, że adres mac urządzenia z adresem 192.168.100.1 nie jest zgodny z adresem mac routera. Wydaje mi się, że jest to kwestia jakichś konfiguracji sieciowych? Chciałbym założyć hasło na swoja sieć ale nie mogę dostać się do panelu ustawień routera, domyślne hasła do anteny nie działają wiec musiałbym ja zrestartować do ustawień fabrycznych czyli wejść na dach, plus pytanie czy po takim restarcie działałby mi internet czy musiałbym to konfigurować od zera? Jest jakiś inny sposób jak to obejść? Z góry dziękuję za pomoc :)

 

 

 

 

 

komentarz 5 października 2020 przez Bartosz_sz Nowicjusz (120 p.)

@rafu007

Wyniki komendy:

 

komentarz 5 października 2020 przez Bartosz_sz Nowicjusz (120 p.)

odpowiedziałem tu, bo nie moglem dodać komentarza w naszej konwersacji

komentarz 6 października 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Masz na sztywno ustawiony adres bramy głównej, być może przez to nie dostajesz adresu IP z routera.
komentarz 10 października 2020 przez Bartosz_sz Nowicjusz (120 p.)
Co w takim przypadku? Da się coś jeszcze zrobić czy po prostu musi ogarnąć to dostawca?
komentarz 10 października 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Nie, to jest ustawienie po Twojej stronie. Musisz poprawić w ustawieniach karty sieciowej.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 2 października 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Jak sam widzisz, to nie jest adres routera tylko anteny. Jak zrestartujesz antenę, to stracisz internet.

W terminalu wpisz arp -a i szukaj adresu mac adres pasującego do Twojego routera. Wtedy będziesz znał jego adres IP.
komentarz 2 października 2020 przez Bartosz_sz Nowicjusz (120 p.)
robiłem to już wcześniej ale niestety żaden z adresów w sieci nie pasuje do routera, jakby go nie było
komentarz 2 października 2020 przez Bartosz_sz Nowicjusz (120 p.)

@rafu007,

I brama domyślna urządzeń w sieci to adres właśnie anteny. 

komentarz 4 października 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
To spróbuj tak. w konsoli wpisz fping -ga 192.168.100.0/24. W tym wypadku ze swojego komputera wyślesz ping do wszystkich hostów w swojej sieci, dzięki czemu będziesz miał w arp'ach wszystkie działające pary mac-ip. Wtedy powinieneś znaleźć swój router.

Btw. skąd bierzez adres MAC swojego routera? Każde urządzenie sieciowe ma jeden adres mac per port. Więc Twój router ma ich więcej niż 1.

Brama domyślna nie oznacza tego samego co router.
komentarz 4 października 2020 przez Bartosz_sz Nowicjusz (120 p.)

Adres MAC sprawdzałem z tym który był napisany na naklejce z tylu routera, ale fakt masz racje każdy interfejs sieciowy ma swój adres mac, wiec jak go sprawdzić? Wpisałem polecenie w terminalu, 192.168.100.14 <-- tylko z tym urządzeniem mogę się połączyć przez HTTP, ale defaultowe passy nie działają, do mojego routera powinny być: admin:admin. Router oczywiście mial hard reset. 

komentarz 5 października 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
W każdym adresie MAC pierwsze 6 znaków określa producenta. Wklej mac na tej stronie https://macvendors.com/ i zobacz czy to producent się zgadza.

Router jest Twój czy dostawcy?
komentarz 5 października 2020 przez Bartosz_sz Nowicjusz (120 p.)

Przeskanowałem urządzenie, po adresie MAC producent nie pasuje, router jest mój firmy TP-Link, antena firmy MikroTik jest dostawcy, nie mam pojęcia juz o co chodzi, może jest to jakoś dziwnie skonfigurowane? :-/ 

komentarz 5 października 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Google mówi, że to jakiś sprzęt do IOT, więc nie tędy droga. Masz możliwość odpięcia wszystkiego od tego routera i podpięcia tylko swojego komputera?
komentarz 5 października 2020 przez Bartosz_sz Nowicjusz (120 p.)
tak, mam taka mozliwosc
komentarz 5 października 2020 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
To podłącz się tak pod router i zrób arp -a.
0 głosów
odpowiedź 3 października 2020 przez wcmdk Nowicjusz (160 p.)
Użyj tego programu:

https://www.advanced-ip-scanner.com/pl/

Przeskanuje Twoją lokalną sieć, pokaże adresy IP urządzeń które są aktualnie podłączone.
komentarz 3 października 2020 przez Bartosz_sz Nowicjusz (120 p.)

Użyłem tego programu, niestety nie znalazło urządzenia o adresie MAC mojego routera, wszędzie jako router widnieje antena. 

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...