• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pomoc w doborze technologii - czy separować back-end od frontu?

Aruba Cloud VPS - 50% taniej przez 3 miesiące!
+1 głos
265 wizyt
pytanie zadane 30 września 2020 w JavaScript przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)

Sytuacja wygląda następująco : aktualnie mam projekt napisany w Laravel + Vue - nie jest bardzo rozbudowany, nie jest też prosty jednak w przyszłości planuję go bardzo rozbudować. Natrafiłem na pewien problem i w trakcie dyskusji pewien rozmówca zwrócił mi uwagę, że powinienem oddzielić front-end od back-endu. Dokładniej rzecz ujmując zaprezentowałem taki fragment kodu : 

@if(!$movies->onFirstPage()) previousURL="test" @endif
@if($movies->hasMorePages()) nextURL="test" @endif>

Gdzie previousURL i nextURL to nazwy props'ów dla komponentu Vue. W Laravelowskim Blade przekazywałem wartości dla parametrów komponentu Vue.

Na co otrzymałem odpowiedź : 

Nie łącz back-endu z front-em. Zrób sobie osobny projekt na API i osobny na aplikacje webową. Z czasem będziesz miał coraz więcej problemów z połączeniem tego.

Trochę mnie to zdziwiło bo np. w pracy mam szablony w twig i tam właśnie w taki sposób przekazujemy wartości dla props'ów. No i teraz pytanie do was. Czy podzielacie taką opinię? Czy przekazywanie z PHP (w moim wypadku to język szablonów - Blade z Laravel'a) naprawdę jest takie złe? Aktualnie mój projekt jest właściwie cały renderowany po stronie serwera. Ów rozmówca zasugerował mi wykorzystanie Nuxt'a. Co jest lepszym rozwiązaniem? Jeżeli wykorzystałbym Nuxt'a to jakie dałoby mi to korzyści? Przypominam, że mam zamiar mocno rozbudować projekt w przyszłości i ma to być aplikacja webowa z wieloma różnymi funkcjonalnościami - pomysłów mi nie brakuje, fantazji też nie.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 1 października 2020 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Ciężko coś ocenić po tym małym fragmencie kodu. Rozumiem że wykorzystujesz Vue jako bibliotekę i nie ma w tym nic złego. Możesz oczywiście dojść do sytuacji kiedy zrobisz sobie bałagan w kodzie i ciężko będzie Ci się odnaleźć, ale do tego możesz doprowadzić niezależnie od podziału.
Jeśli chciałbyś to rozdzielić na aplikację frontendową typu Single Page Application i API, musiałbyś przepisać UI backendu na API i przepisać pewnie też front, być może użyć vuex itd. Musisz ocenić czy Ci się to opłaca. Mnie ciężko jest to ocenić, bo nie wiem w jakim stopniu i w jaki sposób używasz vue.
Jeśli chodzi o Nuxta, to jego główną zaletą jest Server Side Rendering, ale w twoim przypadku chyba nie będzie z tego większych benefitów bo już renderujesz po stronie serwera. Dodatkowo musiałbyś mieć API i na serwerze uruchamiać aplikację w node.js, która poskłada Ci tą aplikację na serwerze. Czyli kolejna rzecz do utrzymania która jednocześnie obciąży bardziej serwer.

Najlepiej przetestować rozwiązanie na jakiejś TODO liście i przekonać się na własnej skórze co będzie lepsze dla twojego projektu.
komentarz 2 października 2020 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)

Jeśli chciałbyś to rozdzielić na aplikację frontendową typu Single Page Application i API, musiałbyś przepisać UI backendu na API i przepisać pewnie też front, być może użyć vuex itd

No właśnie to jest jedna z kwestii która mnie nurtuje. Kiedy warto tworzyć aplikację jako SPA?

Z jednej strony zauważyłem, że jest sporo nawet dużych serwisów w których treść jest generowana po stronie serwera, jednak tacy giganci jak google czy facebook z tego co zauważyłem generują chyba wszystko po stronie klienta. Więc jak to jest? 

Jeśli chodzi o Nuxta, to jego główną zaletą jest Server Side Rendering, ale w twoim przypadku chyba nie będzie z tego większych benefitów bo już renderujesz po stronie serwera.

Właśnie czytałem trochę na temat tego całego Nuxt'a i nie do końca rozumiem jak to działa. Możesz coś więcej napisać na ten temat i jakie są benefity z jego wykorzystania ?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 323 wizyt
pytanie zadane 20 września 2018 w PHP przez mi-20 Stary wyjadacz (13,250 p.)
–3 głosów
2 odpowiedzi 590 wizyt
pytanie zadane 2 września 2017 w Sieci komputerowe, internet przez coderCpp93 Gaduła (4,200 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 2,764 wizyt
pytanie zadane 7 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez BolesnyP Początkujący (340 p.)

93,187 zapytań

142,201 odpowiedzi

322,012 komentarzy

62,514 pasjonatów

Advent of Code 2024

Top 15 użytkowników

  1. 2127p. - dia-Chann
  2. 2092p. - Łukasz Piwowar
  3. 2079p. - Łukasz Eckert
  4. 2037p. - Tomasz Bielak
  5. 2006p. - Michal Drewniak
  6. 2006p. - rucin93
  7. 2005p. - Łukasz Siedlecki
  8. 1964p. - CC PL
  9. 1946p. - Adrian Wieprzkowicz
  10. 1901p. - Mikbac
  11. 1744p. - rafalszastok
  12. 1734p. - Anonim 3619784
  13. 1586p. - Dawid128
  14. 1520p. - Marcin Putra
  15. 1480p. - ssynowiec
Szczegóły i pełne wyniki

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Wprowadzenie do ITsec, tom 1 Wprowadzenie do ITsec, tom 2

Można już zamawiać dwa tomy książek o ITsec pt. "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT" - mamy dla Was kod: pasja (użyjcie go w koszyku), dzięki któremu uzyskamy aż 15% zniżki! Dziękujemy ekipie Sekuraka za fajny rabat dla naszej Społeczności!

...