• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sniffer - moja porównywarka cenowa produktów nowych, używanych, poleasingowych i wszystkich innych

VPS Starter Arubacloud
+17 głosów
1,000 wizyt
pytanie zadane 28 września 2020 w Nasze projekty przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)

Hej 

Od czerwca pracuję nad nowym projektem i chciałbym wam go dzisiaj przedstawić. :)  Zrobiłem porównywarko-wyszukiwarkę, która zbiera ceny produktów z polskich sklepów i innych porównywarek, a następnie wskazuje, który produkt najlepiej kupić.


Link do strony: sniffer.pl - porównywarka produktów nowych, używanych i poleasingowych

Moją misją jest zrobienie porównywarki, która będzie zastępowała długi proces szukania okazji w internecie. Dodatkowo w odróżnieniu od innych porównywarek w mojej są też produkty używane, powystawowe i poleasingowe. Na stronie jest jeszcze kilka funkcji których np. alerty o spadku ceny w produkcie.

Do stworzenia projektu wykorzystałem Vue.js na froncie, a także Laravela jako backend. 

Projekt to dopiero wersja MVP i będę go jeszcze rozwijał. Mam w planach dodanie aplikacji na iOS/Android i zbieranie informacji o historii cen. Jednak w pierwszej kolejności chciałbym się skupić zwiększeniu liczby sklepów. Zwłaszcza chciałbym dodać sklepy zagraniczne takie jak  Aliexpress, Amazon i Ebay, bo często można tam trafić okazje. 

Największym problemem jaki teraz staram się rozwiązać jest trafność dobierania ofert do produktu. Np. tutaj  albo w samsungu galaxy s10 

Algorytm jeszcze nie rozróżnia w tym miejscu kolorów co jest najczęstszym błędem, ale czasami też wyświetla inne - podobne modele. Zamiast Iphone X wyświetla też czasami iphone 7,8, czy 11, albo zamiast wersji 128GB wyświetli 512gb. 

Jednak im więcej w aplikacji będzie danych, tym lepiej będzie działać.

Jak wam się podoba? Co według was powinienem poprawić? 

Pozdrawiam, else
 

komentarz 21 października 2020 przez antekelektronik Obywatel (1,120 p.)
fajna strona
komentarz 23 października 2020 przez EriCantona Początkujący (250 p.)
Bardzo spoko, nie ma reklam :)
komentarz 23 października 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Dzięki. Reklam nie będzie raczej w ogóle, zwłaszcza że obecnie zarabianie na tej stronie sprawiałoby więcej problemów niż przynosiło zysków.

10 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 28 września 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Fajna strona, dobry pomysł, niezłe wykonanie. Co jest pewne będę zaglądał na nią !!!

Rozumiem, że nie zbierasz danych do bazy, tylko w momencie gdy user czegoś szuka scrapujesz z jego komputera z front endu?

Nie wiem czy masz, ale  przydałyby się też OLX, Sprzedajemy, Gumtree, Lento i podobne (te największe) strony - wtedy można byłoby powiedzieć, że godnie Sniffer zastępuje nieodżałowane ;) NOTANIO.pl :)

Pobawię się Twoją stroną i jeszcze dodam tu jakieś komentarze. Póki co szukałem MAVIC MINI i znalazłem głównie walizki i etui do niego :)
komentarz 2 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Jeszcze wartość rynkowa? Co to jest? średnia? Mediana?

Przykładowo dron DJI Mavic Mini. Cena sugerowana przez producenta to 1799 zł, ale wiele sklepów sprzedaje taniej o 50-200 zł, a niektóre ...drożej :) I jak wtedy wyliczysz "wartość rynkową"?

Ja bym określił taką wartość jako najniższą cenę na rynku nowego produktu. Powystawowe, używane czy refubished są prawie zawsze tańsze, więc tych bym nie brał pod uwagę przy określaniu wartości rynkowej.

Poza tym w ogłoszeniach pod hasłem "mavic mini" wyskakują akcesoria do niego, które są dużo tańsze i chyba zaniżają u Ciebie poziom cen "rynkowych"  interesującego produktu.

komentarz 4 października 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Kiedyś tam było napisane "średnia wartość rynkowa", ale stwierdziłem, że za długie (ale faktycznie widzę, że może to wprowadzać w błąd). :D Cały czas myślę jakie statystyki byłyby najbardziej przydatne dla użytkowników. Aktualnie to działa tak, że liczy poprostu średnią wszystkich ofert i od tego liczy się czy coś jest poniżej czy powyżej średniej.

Jeżeli chodzi o problem z wyświetlaniem akcesoriów to opracowałem nowy algorytm, który sprawdza czy oferta powinna być wyświetlana czy nie. Teraz wyświetla się tak maksymalnie 2 błędne oferty w produkcie. Błędy czsami się jeszcze zdarzają, bo nie mam większości produktów w bazie. Jak baza urośnie, to błędne oferty powinny się pojawiać tylko w napradę skrajnych przypadkach. :)

Niestety, czasami algorytm wycina dobre oferty jak to ma miejsce np. tutaj https://sniffer.pl/offers/dji-mavic-mini , gdzie brakuje sporej ilości ofert bo algorym błędnie przypisuje je innemu modelowi (https://sniffer.pl/offers/dji-mavic-mini-fly-more-combo), ale tutaj też ich nie wyświetla, bo mają zbyt małą trafność. Pracuje właśnie nad udoskonaleniem tego algorytmu i za kilka dni ten problem powinien zniknąć.
komentarz 6 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
W sumie Mavic mini i Mavic mini FMC to ten sam model, tylko inna wersja / wariant. FMC ma dodatkowe dwie baterie, etui i parę pierdół. Ale to jest ten sam model. Będę się przyglądał stronie, bo jest fajna. Rozróżniać produkty można po kodach np. EAN czy książki po ISBN, ale nie każdy sklep czy sprzedawca na Allegro je podaje - i to jest problem!
komentarz 6 października 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Mam plan w przyszłości scrapować każdą ofertę i wyszukiwać w nich parametry produktów takie jak RAM, procesor, bateria itd.., a także numerów EAN czy SKU. Do tego jednak będę musiał zrobić osobny mikroserwis, który będzie przetwarzał to wszystko, a to zajmie sporo czasu, więc to w dopiero przyszłości :D
komentarz 20 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
I tak jest nieźle. Podoba mi się "alarm cenowy".

Ale jest jeszcze jedna rzecz, którą trzeba rozpracować:

https://sniffer.pl/offers/tannoy-precision-62-le-ebony-hgl

W powyższym linku:  cena 4799 zł to jest za jedną kolumnę, kolumny kupuje się w parach, ale sprzedawcy podają różnie ceny, raz tak, raz tak :) W efekcie ten zestaw za 7200 (para kolumn) jest tańszy.

Nie mam pomysłu jak to rozwiązać, bo np. na Allegro czasami na zdjęciu jest jedna kolumna, a cena dotyczy pary.
+1 głos
odpowiedź 28 września 2020 przez CodeForge Użytkownik (570 p.)

Znalazłem pierwszy błąd - otóż cena interesującego nas produktu wyświetla się dopiero wtedy, gdy wybierzemy go, a następnie cofniemy do wyszukiwania:

 

Pomimo tego strona bardzo fajna, od strony graficznej - super.

1
komentarz 28 września 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Dzięki za info. Brak ceny wyświetla się bo jeszcze nie ma zaczytanych ofert. Spróbuję jakoś rozwiązać ten problem.
+1 głos
odpowiedź 6 października 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Dzięki za pozytywne przyjęcie projektu. Przez ten tydzień naprawiłem błędy, które zgłaszaliście. Z największych zmian, przebudowałem algorytm wyszukiwania ofert, który teraz działa zdecydowanie lepiej. Dobrych ofert jest więcej, a te błędne są znacznie lepiej wychwytywane.

W ofertach nie powinny już wyświetlać się inne wersje kolorystyczne produktu, jedynie wybrana wersja i oferty nie mające koloru.

Poprawiłem też błąd który sprawiał, że przy pierwszym wyszukaniu Elasticsearch zwracał brak wyników.

Znalazłem jeszcze kilka innych błędów, które poprawiłem.

W najbliższych dniach dodam paginację, bo czasami wczytuje się ponad 100 produktów naraz. Zrobię też kilka innych mniejszych zmian. Potem zabieram się za przeszukiwanie Aliexpress i dodanie statystyk cenowych . :)
komentarz 6 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Aliexpress - grubo ! :D

Jakbyś "tylko" pozostał na naszym podwórku i dopracował stronę/algorytm to już byłoby b. dobrze.
+1 głos
odpowiedź 6 października 2020 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)
Przyjemna strona, estetyczna i prosta :)
Zauważyłem - nie wiem, czy ktoś o tym wspomniał - że po wpisaniu jakiejś frazy potem zostanie "Który produkt Cię interesuje? Nazwa_wyszukiwanego_produktu". Tyle, że nie działa to zbyt poprawnie. Po drugim wpisaniu innego produktu zostaje nazwa pierwszego wpisanego produktu, dopóki nie odświeży się całej strony :)
komentarz 6 października 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Dzięki za znalezienie błędu. Kiedyś na niego trafiłem, ale zapomniałem go poprawić i tak został. :) Naprawie to przy zmianach jakie planuje w wyszukiwaniu.
+1 głos
odpowiedź 21 października 2020 przez Pooki Obywatel (1,500 p.)
Siema,

Trafiłem na twój projekt i muszę przyznać, że jest genialny. Zaczynając na oprawie graficznej a kończąc na algorytmach doboru. Widać, że strona jest bardzo rozbudowana, więc musiałeś włożyć w to mnóstwo pracy.

Nie rozumiem jednak jednej rzeczy, skąd pomysł na pokazywanie ofert z Ceneo? Poprzez pokazanie ich ofert tak naprawdę odsyłasz ludzi do konkurencji i napędzasz im zarobki.

Ceneo działa w taki sposób, że każdy sklep może dodać swoją ofertę, ale musi zapłacić im określoną kwotę za każde przekierowanie z ceneo do ich sklepu. Czyli jeśli z twojej strony ktoś przechodzi do konkurencji jaką jest ceneo, żeby tam wejść w jakąś ofertę sklepu to dla mnie tak szczerzę to się trochę mija z sensem.

Jednak sam zamysł oraz wykonanie uważam za GENIALNY i muszę ci przyznać olbrzymie wyrazy szacunku, że sam opracowałeś lepszą porównywarkę cenową niż duża korporacja jaką jest Ceneo.
komentarz 21 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Myślę, że Else poszedł na uproszczenie na początku. Ułatwił sobie zadanie, a z czasem jak strona będzie dopracowana i będzie miała duży ruch będzie przekierowywał bezpośrednio do sklepu.

Mnie ciekawi, jak zostały zrobione warianty kolorystyczne?? Jak to zostało zrealizowane?
komentarz 22 października 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Wszystkie produkty oprócz zwykłej bazy danych są jeszcze w bazie elastic search. Wyszukuję po nazwie produktu podobne, a resztę robi algorytm w php, który bierze tylko bardzo podobne produkty, pobiera z nich kolor (lista kolorów jest zdefiniowana w bazie w wersji polskiej, angielskiej i w różnych formach jak róż, różowy) i wyświetla.
komentarz 22 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
A jak w opisie nie występuje nazwa koloru?
komentarz 22 października 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
W produkcie jeżeli nie ma koloru w opisie to nie wyświetla się wtedy w innych kolorach. Jeśli chodzi o oferty to wyświetlane są tylko te które mają taki sam kolor, albo nie mają koloru (chyba że produkt nie ma koloru to wtedy w ogóle nie zwraca uwagi na kolor)
komentarz 22 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
OK, dzięki - wszystko jasne.
+1 głos
odpowiedź 22 października 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)

Wprowadziłem kolejną funkcję do porównywarki. Od teraz zapisywana jest historyczna cena każdej z ofert. Aktualnie służy mi to tylko do wyświetlania wykresów z historią cen produktu jak na zdjęciu poniżej: 

W przyszłości dodam też wykres z historią ceny do każdej oferty. Będzie można wtedy sprawdzić, czy np. promocja jest faktyczną promocją, a nie, że sklep podnosi cenę, a potem robi przecenę. Niektóre sklepy robią tak na black friday, więc to było moim priorytetem, żeby historia cen już teraz była zapisywana.

PS

Zmiany są widoczne po wciśnięciu CTRL+F5

komentarz 31 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Historia cen to super sprawa!

Zastanawiam się nad jedną rzeczą.  Wczytywanie cen trwa cholernie długo. Wiem, ze strona jest na razie dopiero w fazie przygotowań, ale przeciętny użytkownik by się poddał :) Czy aplikacja będzie gotowa by przyjąć duży ruch? Jak wiadomo to nie jest tylko sprawa serwera / hostingu.
+1 głos
odpowiedź 31 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Jeszcze jedna rzecz. Szukam kolumienek podstawkowych KEF LS 50....

Moim zdaniem jest na głównej stronie zbyt wiele wyników (oczywiście się powtarzają), Też są źle pogrupowane.

Wchodzę:

https://sniffer.pl/offers/kef-ls50-czarny

i znów dostaje kolejny podział na 4 kolory.

Idę dalej i wybierając "czarny" dostaję listę w której są KEF-y:

- LS 50 <- tych których szukam

- LS 50 Meta <- kolejna generacja, więc można powiedzieć zupełnie inny model

- LS 50W <- wersja wireless, aktywne, zupełnie inna bajka

- LSX <- małe monitorki, to też co innego

- LS 50W Meta  <- inna generacja i wireless

W efekcie też "cena poniżej średniej" czy "przepłacasz NN procent" nie ma sensu, bo na liście są różne produkty tej samej firmy, ale różne modele.

To wszystko powinno być podzielone na kilka grup produktów. Wiem, ze to cholernie trudne, nie wiem jak to podzielić :) Ale Skąpiec i Ceneo jakoś sobie poradziły.
komentarz 31 października 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)
Problem jest taki, że nazwy produktów są do siebie bardzo podobne. Przez to bardzo podobne nazwy czasami są źle dopasowane. Cały czas pracuje nad dopracowaniem systemu dobierania ofert, ale prawdziwy przeskok będzie dopiero jak ogarnę jakiś machine learning. Niestety do tego muszę zebrać dużo danych co zajmie jeszcze jakiś czas.
0 głosów
odpowiedź 21 października 2020 przez KamQiX Dyskutant (9,090 p.)

Nie wiem czy autor tu jeszcze zagląda, ale dla mnie miazga. Zarówno graficznie - bardzo, bardzo przejrzyście i czytelnie. Samo działanie może ma jeszcze kilka wad, ale jeśli będzie rozwijany to na pewno stanie się miejscem, którego od dawna potrzebowałem. Jedną z największych na ten moment wad jest dla mnie to, że łatwo trafić na zakończoną aukcję na Allegro, przykładowo szukając PS4 trafiłem na tą aukcję -> https://allegro.pl/oferta/playstation-4-ps4-slim-1tb-9834008400

 

A w polityce prywatności na dole masz:

Niniejszy wzór polityki został wygenerowany bezpłatnie, w celach informacyjnych, w oparciu o naszą wiedzę, branżowe praktyki i przepisy prawa obowiązujące na dzień 2018-08-14. Zalecamy sprawdzenie wzoru polityki przed użyciem jej na stronie. Wzór opiera się na najczęściej występujących na stronach internetowych sytuacjach, ale może nie odzwierciedlać pełnej i dokładnej specyfiki Twojej strony www. Przeczytaj uważnie wygenerowany dokument i w razie potrzeb dostosuj go do Twojej sytuacji lub zasięgnij porady prawnej. Nie bierzemy odpowiedzianości za skutki posługiwania się tym dokumentem, ponieważ tylko Ty masz wpłw na to, czy wszystkie informacje w nim zawarte są zgodne z prawdą. Zwróć także uwagę, że Polityka Prywatności, nawet najlepsza, jest tylko jednym z ekmentów Twojej troski o dane osobowe i prywatność użytkownika na stronie www.

Ta część chyba już jest tylko dla Ciebie i nie powinna znaleźć się na stronie. A swoją drogą jakiego generator użyłeś, bo też bym potrzebował :) 

komentarz 21 października 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Była już podobna strona (notanio.pl), ale zamknęli ją.
0 głosów
odpowiedź 31 października 2020 przez Else Stary wyjadacz (12,260 p.)

Dodałem kilka dni temu Aliexpress i poprawiłem wyszukiwanie ofert. Oferty na aliexpress często są w dolarach więc musiałem połączyć się z api NBP, żeby pobierać kursy walut. Na stronie wyświetla się po cena w USD i PLN.

Teraz pracuję teraz nad poprawą frontu. Chcę ułatwić nawigację, więc dodam jakieś menu na stronę główną. Dodatkowo, żeby poprawić SEO i linkowanie wewnętrzne chcę zrobić w każdym produkcie listę podobnych produktów.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 387 wizyt
pytanie zadane 27 sierpnia 2021 w Offtop przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
+4 głosów
1 odpowiedź 520 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 150 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2020 w Offtop przez slou Nowicjusz (120 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...