• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

arduino - czujnik wilgotności problem z kodem

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
189 wizyt
pytanie zadane 24 września 2020 w Mikrokontrolery przez ChiriChiri Obywatel (1,260 p.)


void setup() {
  pinMode ( 7, OUTPUT);
  pinMode ( 2, INPUT );
  digitalWrite ( 7, HIGH);
}

void loop() {
    if (digitalRead(2)== HIGH) 
    {
      digitalWrite (7, HIGH);
      delay (5000);
    }
  digitalWrite(7, LOW);
}

Napisałam kod do arduino. Ogólnie zestaw miał wyglądać tak, że jeśli na czujniku wilgotności jest odpowiednia wartość ( przyjęłam, że to HIGH) to miała zaświecić się lampka, że jest zbyt sucho. 
Ale ni jak ustawiam ten czujnik (tzn. kręcę potencjometrem ) to nie działa. Lampka się ani razu nie zaświeciła. Próbowałam zmieniać rezystory. Najpierw dałam 1kOhm. Potem po obliczeniu (R=(Uzasilające-Udiody)/Idiody) zmieniłam na 330Ohm i jpotem jeszcze mnieszą (bardzo silnie się grzał).

Nie mam pomysłów co tu może nie działać już :/

komentarz 24 września 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
Cześć,

wziąłeś to pod uwagę, że musisz 5 sekund poczekać na zmianę stanu (delay wynosi 5000 ms) więc nie odrazu zmieni się stan.

Mógłbyś schemat połączeń narysować i wrzucić? Bo może coś jest nie tak podłączone.
 

Mógłbyś napisać jaki model czujnika używasz?

pozdrawiam,

Nelson
komentarz 24 września 2020 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

@ChiriChiri, Chyba spodziewasz się, że czujnik wilgotności daje cyfrowy sygnał 0/1 w zależności, czy wilgotność jest powyżej progu. Dlaczego więc podłączasz potencjometr? On wymaga wejścia analogowego (ADC lub komparator). Podaj typ tego czujnika, osobiście nie spotkałem takiego, używam czujników/mierników podłączanych po I2C, które podają wartość wilgotności w %.

komentarz 24 września 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

@ChiriChiri,
Próbowałaś wyświetlić odczyt czujnika na konsolę czy to działa?

komentarz 24 września 2020 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Jakim cudem ma to działać, skoro czujnik wilgotności jest oparty zapewne o rezystor? Nigdzie nie używa ADC. Niech zacznie czytać z portu analogowego.

https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-pomiar-napiecia-przetwornik-adc-id3819

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 24 września 2020 przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)

Jeżeli używasz takiego czujnika wilgotności gleby, który moim zdaniem jest w zasadzie bezużyteczny ze względu na dokładność pomiarów nie potrzebujesz ani kodu ani arduino.

Możesz z niego skorzystać na 2 sposoby:

a) z użyciem arduino - podpinasz A0 z modułu do pinu analogowego na arduino, zczytujesz wartość z tego pinu (0-1023) i jakoś to dalej obrabiasz (np mapowanie) i puszczasz sygnał HIGH na pin do którego podpięta jest dioda w zależności od wyniku.

b) bez użycia arduino wtedy bawisz się potencjometrem na module. Dosyć barbarzyński sposób podłączeń masz na zdjęciu poniżej.

- sonde podpinasz dwoma kabelkami do modułu (oznaczone + i -), na zdjęciu kabelki szary i brązowy

- doprowadzasz zasilanie (moduł pracuje na 5V w przykładzie użyłem 3x1,5V i też daje rade), VCC na module do plusa (kabelek żółty przechodzący w czerwony), GND do minusa (kabelek pomarańczowy przechodzący w czarny)

- podpinasz diodę plus (dłuższa nóżka) do pinu D0 (kabelek biały), na tym pinie będzie się pojawiało 3,3V lub 0V, w zależności od ustawień potencjometru i wilgotności. Krótszą nóżkę diody uziemiasz (tu w dosyć barbarzyński sposób kabelkiem zielonym) - zrobiłem po prostu małą kulkę z czarnego,zielonego i pomarańczowego kabelka.

- pin analogowy A0 zostawiasz wolny.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 388 wizyt
pytanie zadane 13 lutego 2020 w Mikrokontrolery przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 134 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2018 w Mikrokontrolery przez mikoh81 Obywatel (1,260 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 255 wizyt
pytanie zadane 1 maja 2020 w Mikrokontrolery przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...